Milyen teendőink vannak kora tavasszal a gyümölcsöskertjeinkben?

Agrofórum Online

K. Balázs: Milyen feladatokat kell legsürgősebben elvégezni a gyümölcsöskertben? Kezdők vagyunk, most költöztünk városból vidékre.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Gyümölcsöskertjeinkben kora tavasszal több fontos munkafolyamat is vár ránk, többek között a csonthéjas gyümölcsfajok metszése, lemosó permetezése, fejtrágyázása, de ebben az időszakban még elvégezhető a csonthéjas gyümölcsfajok csemetéinek ültetése is. Lassan közeledik a kajszi és őszibarackfák virágzása, tehát elérkezett a csonthéjasok metszésének ideje is, ugyanis a gutaütést okozó korokozók ebben az időszakban már nem fertőzik gyümölcsfáinkat.

A metszéssel újra alkalmunk van összegyűjteni az ősszel fákon maradt gyümölcsmúmiákat, ezzel is csökkentve a monília fajok fertőzésveszélyét. Többféle növény metszése esetén ne felejtkezzünk el a metszőollók és fűrészek hypos vagy domestos-os fertőtlenítéséről sem, mellyel az esetleges átfertőződés elkerülhető. A fák egészségének megőrzése érdekében a sebzések gondos lezárását sebzáró anyaggal való kezelését is szükséges elvégezni.

Az idei enyhe tél kedvezett a károsítók áttelelésének, egyedszámuk aligha csökkent, ezért kiváltképp fontossá vált a lemosó permetezés elvégzése.  A lemosáshoz használatos növényvédőszer kiválasztása attól függ, mi ellen szeretnénk védekezni. A kártevők ellen olaj, a kórokozók és baktériumok ellen a réz, a lisztharmatgombák ellen pedig a kéntartalmú készítmények használatosak. A permetezés elvégzése során fontos, hogy nagy lémennyiséggel dolgozunk, hiszen így biztosíthatjuk az egyenletes fedettséget, a növényvédőszer bejutását a szár repedéseibe és a fák csúcsi részeire is.

A rügyfakadás előtti időszak nem csak a metszés, hanem az ültetés szempontjából is kedvező csonthéjas gyümölcsfajaink számára. A talaj állapotától függően az ültetést már kb. február végétől elkezdhető, a rügyfakadás előtt azonban feltétlenül be kell fejezni, mert a később ültetett csemeték meggyökeresedése már kisebb valószínűségű.

Ültetés után az oltványt érdemes visszavágni, vagyis koronába metszeni, attól függően milyen koronaformát tervezünk. A visszametszés nem csak a csemete megerősítése céljából hasznos, hanem azért is, mert az alsóbb állású rügyek csak később fakadnak. Nem szabad elfelejtkezni a kis fák ültetés utáni alapos beöntözéséről sem, hiszen a gyökeresedéshez elengedhetetlen a csemeték bőséges és rendszeres vízellátása.

Miként permetezhetjük a virágzó kajszit monília ellen?

2024. március 18. 04:40

Szeretném megtudni, hogy hogyan permetezhetem le a virágzó kajszit monília ellen?

Intelligens permetezési megoldáson dolgoznak egy együttműködésben

2023. április 8. 07:36

Az AGCO és a BASF Smart Farming 2021 májusában kezdte meg a Bosch BASF Smart Farming innovatív intelligens permetezési megoldásának kipróbálását.

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a körte varasodása ellen?

2024. június 30. 04:37

Hogyan védekezzek a körte varasodása ellen? A leveleken számos tünetet észrevettem már, viszont a termések épségét szeretném megóvni.

Mitől lett fehéres bevonat a szamóca levelein és bogyóin?

2023. május 2. 04:36

Szamócák levelén fehéres bevonat jelent meg, sajnos a bogyókon is. Korábbi években nem találkoztam vele. Féltem a termést. Mi lehet ez, mit tegyek, tehetek ellene?