27℃ 15℃
június 13. Antal, Anett

Érdemes még permetezni ősszel a káposztalepke hernyói ellen?

Agrofórum Online

A megmaradt káposztafejeken kertemben elszaporodtak a képen látható tarka lárvák. Mik ezek? Érdemes még permetezni ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött képen a káposztalepke (Pieris brassicae) hernyói láthatók. A káposzta egyik fontos, gyakori kártevője. Európában és hazánkban is elterjedt kozmopolita lepke. Lárváik tömeges jelenlétükkel súlyos károkat képesek okozni.

A lepke sík, nyitott területeken, réteken, szántóföldeken, ligetekben, kertekben egyaránt előfordul. Tápnövényei, amit fogyaszt, a keresztesvirágúak családjába, a káposztafélék nemzetségébe tartozó termesztett káposztafélék: fejes káposzta, karfiol, brokkoli. Peterakás céljára még használja a sarkantyúvirág (Tropeolum) és a holdviola (Lunaria) növényeket is. A rovar nem véletlenül választja ki a felsorolt növényeket, valamennyi tartalmaz mustárolaj glikozidot, ami a speciális csípős ízt okozza a leveleikben, ezt érzékelik a káposztalepkék.

Káposztalepke lárvája (fotó: a kérdező felvétele)

Lepkéi nagyméretűek, elérik a 6 cm-t is, fehér szárnyúak, első pár szárnyuk csúcsán feketés folttal. Hasonló méretű, színű, mintázatú rokon faj a szintén gyakori répalepke (P. rapae), könnyen összetéveszthetők. A lepke számos növény virágain táplálkozik, pl. az aszterek, a pitypang, a mentafélék, a lóherék virágainak nektárjait is gyűjti. Eközben beporozza azok virágait.

Káposztalepke nektárt gyűjt

Petéit csoportosan, a levelek hátoldalára helyezi. A kikelő, néhány mm hosszú lárvák gyorsan gyarapodnak, mivel a levelek fonákán kezdik el fejlődésüket, kezdetben rejtve maradnak. Életük során 4-szer vedlenek, teljes kifejlettségükben elérik az 50 mm-es hosszúságot. Erős rágó szájszervükkel könnyedén rágják a káposztafélék leveleit. Növekedésükkel a falánkságuk, a kártétel mértéke fokozódik. Lárvák teste sárgás színű fekete foltokkal. Bábjai sárga színűek fekete foltokkal, fejjel felfelé rögzítik magukat valamilyen sík felületre. Báb alakban telelnek. Évente 2, esetleg 3 nemzedéke fejlődik a hőmérséklet függvényében.

Lárváinak kártétele ellen – szabad forgalmú szerek közül – csak a Bacillus thuringiensis hatóanyagúak engedélyezettek, pl. Dipel DF. Biotermesztésben is felhasználható, és 2 napos várakozási idő van előírva alkalmazásakor. A káposztafélék erősen viaszos levélfelülete miatt tapadásfokozó adalékanyag felhasználásáról se feledkezzen meg! Néhány tő esetén, és ha a lárvák már 1-2 cm méretűek, tehát jól észlelhetők, hatékony megoldás az összegyűjtésük is. Több II. forgalmú rovarölő szer is engedélyezett ellenük, használatuk ilyen csekély számú káposztanövény esetében nem indokolt. Mivel megvásárlásuk és alkalmazásuk speciális növényvédelmi tanfolyami végzettséghez kötött, ezek nem is jöhetnek szóba.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Már drónnal is lehet permetezni

2022. február 10. 13:52

A légi permetezésre vonatkozó jogszabály módosításával az Agrárminisztérium együttműködésben az Innovációs és Technológiai Minisztériummal megalkotta a drónokkal történő növényvédő szer kijuttatásának jogszabályi környezetét, elősegítve ezzel, hogy az új, pontosabb és célzottabb kijuttatást lehetővé tevő légi permetezési technológia a magyar gazdák rendelkezésére állhasson.

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a körte varasodása ellen?

2024. június 30. 04:37

Hogyan védekezzek a körte varasodása ellen? A leveleken számos tünetet észrevettem már, viszont a termések épségét szeretném megóvni.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Mivel védekezhetek a szilva levelein látható apró, sötét foltok ellen?

2023. október 21. 04:39

Az utóbbi hetekben szilvafákon sok levél elsárgult és lehullott. Rajtuk apró, sötét pontokat látok a hátoldalukon. A már megszokott nagyobb foltok mellett, ezek az én kertemben újak. Mi lehet ez, mivel védekezhetek ellene?