H. János kérdése: A nyárfák ez évben is szennyezik a környezetet, hogy lehetne ezt csökkenteni?
Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa
Kedves Olvasó!
Nagyon sok embert foglalkoztat ez a kérdés. Sokan vannak, akik a nyárfa virágát nevezi meg, mint gondot okozó növényi részt. Több ember arra gondol, hogy a nyárfavirág allergiát okoz, másokat esztétikai okok miatt a termést körülvevő sok fehér vattapamacs zavarja. Azt kérik, a hatóságtól, hogy vágják ki ezeket a nyárfákat.
Először azt kell mondanom, hogy az a nyárfafaj (fehér nyár), amely sok gondot okoz kétlaki növény, ez azt jelenti, hogy ennek a nyárfának nőivarú és hímivarú egyedei vannak. A hímivarú egyedei termelik a virágport, ezek a pollenszemek aprók, szabad szemmel nem látható részecskék. Márciusban kerülnek a levegőbe, ekkor okozhatna allergiás tüneteket, eddigi adatok szerint a fehérnyárfa-pollenallergiás betegek száma bizonyítottan nagyon kevés. Erre nem is panaszkodnak az emberek.
A nővirág, mint virág nem jelent gondot, de a virágból fejlődött termések zavarják az embereket. Amit az emberek többsége a nyárfa virágának gondolnak, az nem más, mint a termésének úgynevezett repítő szőrei és magjai.
Nőivarú nyárfa
A magtermésein lévő szép, hófehér pihe a szem vagy orrnyálkahártya közelébe érve ingerlő hatást okozhat, de allergiát közvetlenül nem. A termés vékony szálaira a fűfélék pollenjei is rátapadhatnak, így okozhatnak ezek áttételesen allergiát. Ezenkívül a környezeti szennyeződésekből a termésre rátapadhatnak egyéb allergiát okozó anyagok is. A jelenségnek tehát nincs köze a nyárfa pollenéhez, a nyárfa pollene allergiás tüneteket nem okoz.
Kérdés, hogy mi a megoldás, mint nagyon sok esetben most is a megelőzés. Jövőben az elmondottak miatt csak hímivarú nyárfa ültetése javasolt. A nőivarú nyárfák kivágása, sok szempontból nem könnyű feladat, ezért a virágainak, termésinek eltávolítása a fákról megoldás lehet, de ez ma még kutatási feladat.