34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina

Mire figyeljünk a rebarbara termesztése során?

Agrofórum Online

Rebarbarát szeretnék termeszteni kiskertemben. Mire kell odafigyelni ennek a növénynek a termesztése során?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rebarbara (Rheum rhabarbarum) egy terjedelmes, bokor habitusúra növő évelő növényünk. Nemcsak fogyasztási céllal, hanem dísznövényként ültetve egyaránt alkalmazható, hiszen hatalmas levelei és piros színezetű levélnyele miatt meglehetősen dekoratív. Adott helyen általában 6-8, de akár 10 évig is képes megélni.

A rebarbarára jellemző, hogy mindenütt megterem, de legjobban napos helyen érzi jól magát nagy fényigénye miatt, valamint tápanyagokkal bőségesen ellátott talaj a legmegfelelőbb számára. Árnyékos helyre nem érdemes ültetni, hiszen ekkor levélnyele vékony marad. A párás klímát, nedves talajt kedveli, ugyanis nagy levelei sok vizet párologtatnak. Öntözni rendszeresen ennek ellenére nem szükséges, hiszen mélyre hatoló gyökerei száraz időjárás esetén is fedezik a párologtatáshoz szükséges nedvességet. Gyökerei a pangó vizet nem tűrik el, ilyen esetben már 1-2 hét múlva bekövetkezhet pusztulása. Hőmérséklettel szemben igen nagy a toleranciája, valamint fagyra sem érzékeny.

Szaporításának legegyszerűbb módja idősebb példányairól tőosztással, vagy sarjhajtásokkal történhet kora tavasszal, de magról is nevelhetők egyedei. Magról vetés esetében azonban csak később, két vagy három év múlva várható kifejlett, szedésre érett növény.

Fiatal rebarbaranövény

Nagy tőleveleinek levéllemeze akár a 40-50 cm-es hosszúságot is elérheti, melyek fogyasztása kerülendő. A levélnyél kb. 30-40 cm hosszúságú, alsó vége vöröses, lilás színezetű. Magszárainak képződése májusban indul meg, mely után levélnyele már erősen rostosodik. A magérlelés elkerülése érdekében az akár két méteres nagyságig megnövő virágszárat érdemes lehet letörni, ugyanis sok tápanyagot von el a levelektől.

Szedésre azok a levélnyelek alkalmasak, melyek legalább 30-35 cm hosszúságúak. Mindig a legalsóbb leveleket szedjük le úgy, hogy a levélnyeleket a tövük közelében megfogva egy csavarással törjük le, ügyelve arra, hogy a levélhónaljban lévő rügyek ne sérüljenek meg. Egy-egy szedéssel egyszerre 3-4 levélnél többet ne szedjünk le, mert a növény visszamarad a fejlődésben. Kedvező környezeti feltételek mellett heti 1-2 alkalommal szedhető a rebarbara az áprilistól júliusig tartó szedési időszakban.  

Mi a teendő, ha sárgul a spenót levele?

Sz. Lajos kérdése: Az eső után, napsütéses délutánon kimentem a kertembe és a spenót levele messziről sárgult. Közelebbről még jobban látszódott és szürke színűvé vált. Mi ez és mit tehetek ellene? Ettől még fogyasztható?

Mit csináljunk a pálmaliliom (kerti jukka) szárával?

2019. július 3. 10:37

Cs. Sarolta kérdése: A kerti jukkám virágszárait alig tudom levágni, feldarabolni olyan kemények. Mit lehetne tenni a szárakkal, hogy könnyebben boldoguljak velük?

Borostyán kiirtása: Hogyan lehet?

2022. április 28. 07:36

Hogy lehet kiirtani a borostyánt, van valamilyen permetszer, ami felszívódik és kipusztul tőle a növény?

Múzeumbogár a lakásban – mit tehetsz ellene?

2022. október 22. 04:37

A lakásban a szoba falán a képen látható rovart találtam, az utóbbi napokban többször is. Mi lehet ez, káros-e?