Mire figyelmeztetnek a szőlőmetszéskor látható tünetek?

Agrofórum Online

S. Soma: Érdemes-e a szőlő téli metszésekor alaposabban szemügyre venni a növényt? Vannak-e olyan árulkodó jelek, amelyek megkönnyíthetik vagy előkészíthetik a szőlő növényvédelmét?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A szőlő metszésekor növényvédelmi szempontból több dologról árulkodnak a szőlő egy- vagy többéves eltávolított vagy a tőkén maradt részei. Ezeket célszerű megfigyelni és szükség esetén beavatkozni.

Szőlőlisztharmat okozta foltok a vesszőn

Talán a legszembetűnőbb kép a szőlővesszőn látható csillaghoz hasonló rajzolat, ami az előző évi szőlőlisztharmat gombaszálak szívásainak következménye. Ahol ilyen szőlővesszőt látunk, ott az előző évben lisztharmat fertőzés volt a tőkén, vagy az egész ültetvényben, de még ilyenkor sem mondhatjuk azt, hogy a metszést követő évben lisztharmat fertőzés lesz.  Ugyanis a lisztharmat nem szőlővesszőn, hanem a szőlő rügyekben telel át (az ilyen rügyekből fejlődik az úgynevezett zászlós hajtás, vagy az ivaros alakból (kleisztotecium) fertőz. Ha a rügyekben gombafonál alakban telel át a lisztharmat, szigorú télen a rüggyel együtt elpusztul a lisztharmat is, mert a lisztharmat legalább annyira érzékeny, mint a szőlő rügye.

Eddig a tél szinte nem nevezhető télnek, ezért a rügyek fakadása után nagy valószínűséggel az átlagnál több zászlós hajtással találkozhatunk. Általában gyakoribb az ivaros szaporítóképletekből gyakoribb a fertőzés. Az ivaros szaporítóképlet levelekkel lehullik a talajra, ahonnét elindulhat a fertőzés, de ezek a szaporítóképletek is ki vannak téve a természetes ellenség (gomba) pusztításának. Ezért, ha lisztharmatos vesszőt látunk, az azt jelenti, hogy az első permetezéskor megelőző jelleggel védekeznünk kell a szőlőlisztharmat ellen.

Eutípás rák okozta vesszőkárosodás

A szőlőlisztharmaton kívül több tünet is figyelmeztet arra, hogy növényvédelmi szempontból mi a teendők, többek között a korai tőkeelhalás tünetei is. Ez a betegség nemcsak a tárgyévben fertőzi, fertőzheti a szőlőtőkét, hanem a szőlő életét veszélyezteti. E betegség tünetétnek egy részével a metszéskor is találkozhatunk. A korai tőkelhalást okozó eutípás rák tünetét arról vesszük észre, hogy a metszlapon tipikus „V” alakú barna körcikk található. Metszéskor a beteg részt az egészségesig vissza kell vágni, gyakran fűrészelni, és sebkezelő anyaggal a metszlapot le kell zárni.

Szürkepenész – hogyan védekezzünk a kórokozó ellen szőlőben?

2021. július 15. 06:50

A szürkepenész (Botrytis cinerea) egy széles tápnövény körrel rendelkező kórokozó, mely elsősorban a szőlőtermesztésben, valamint a dísznövény termesztésben okoz jelentős problémákat. A kórokozó élő és elhalt növényrészeken egyaránt képes áttelelni.

Mitől kanalasodnak a szőlő fiatal levelei?

2020. április 14. 10:53

Szőlőtőkém fiatal levelei kanalasodnak, torzulnak. Mi okozhatja ezt?

Móron májusban kötelező az ezerjó

2021. május 26. 07:37

Rendkívül sokféle arca van az ezerjónak, lehet a megszokott mellett pezsgők, vagy akár kései szüretelésű édes borok alapja is.

Kevesebb a szőlő, több a gyepterület

2020. augusztus 9. 13:17

A megyei átlagárak alakulását az adott évben forgalomba kerülő földek ára határozza meg. A föld minőségétől és egyéb tényezőktől függően a megyék közötti és a megyéken belüli árkülönbségek jelentősek is lehetnek.