Mire jó a vetőszalag?

Agrofórum Online

A sűrűn vetett állomány kelése után jelentős plusz munkával is számolhatunk, ugyanis ezeket ritkítani, egyelni szükséges.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A magok vetésénél, legyen szó virág- vagy zöldségfajokról, alapvető fontosságú, hogy térállásuk megfelelő legyen, hiszen ezzel biztosíthatjuk számukra a fejlődésükhöz, élettevékenységükhöz szükséges teret. Az optimális tőtávolságok betartása főként a nagyon apró magvakkal rendelkező növényfajoknál okozhat problémát, e fajokat rendszerint nagyon sűrűn vetjük el.

A sűrűn vetett állomány kelése után jelentős plusz munkával is számolhatunk, ugyanis ezeket ritkítani, egyelni szükséges. Ezen felül a vetőmagok túlzott felhasználása miatt többletköltségünk is keletkezik. A kis méretű vetőmagvak elvetéséből adódó problémák kiküszöbölésére jó szolgálatot tesz a vetőszalag használata.

Ez nem jelent mást, mint hogy a vetőmagvak megfelelő távolságban vannak felragasztva egy papírszalagra, ezzel segítve elő egyenletes vetésüket A zöldségfajok közül főként a sárgarépa, petrezselyem, hónapos retek, saláta, pasztinák esetében használatos a vetőszalag. A kereskedelemben beszerezhető továbbá un. vetőkorong és vetőlap is. A vetőkorongot cserében termesztett növények pl. bazsalikom, metélőhagyma, míg a vetőlapot virágládában nevelt dísznövények vetésének megkönnyítése céljából alkalmazhatjuk.

A vetőcsíkot nem csak megvásárolhatjuk, hanem otthon is könnyen elkészíthetjük. A kereskedelemben kapható vetőszalagok könnyen lebomló anyagból készülnek, házi körülmények között bármilyen enyvezetlen papír alkalmas elkészítésükhöz (WC papír, papírtörlő stb.). Ezen kívül egy kis vízre, lisztre és természetesen a vetőmagvakra van még szükségünk.

A liszt és víz keverékét a magok felragasztására használjuk, belőlük csirizt készítve. A kiterített papírra, az elkészített ragasztó segítségével megfelelő távolságokra helyezzük fel magvainkat, ezután nincs is más dolgunk csak a vetés. Akár házilag készített, akár vásárolt szalagokkal rendelkezünk, a vetést ugyanúgy végezzük el. A pár cm mélységben meghúzott barázdákba történő belehelyezésüket kövesse beöntözésük, majd takarjuk földdel, és utána még egyszer óvatosan öntözzük be.

Palántanevelésben használatos takaróföldek: perlit, zeolit, vermikulit

2020. február 8. 06:36

A takaróföld kiváló víztartó képességénél fogva óvja a magot, majd a csíranövényt a kiszáradástól, amíg a csíragyök nem fejleszt vízfelvételre alkalmas gyökereket.

Miért nőnek túl magasra és dőlnek el a szobában nevelt palánták?

2024. március 19. 04:39

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz. Miért nőnek túl magasra és dőlnek el a szobában nevelt paprika- és paradicsompalántáim?

Mit nevezünk frigó palántának a szamócatermesztésnél?

2025. január 26. 04:36

Szeretnék a jövőben szamócatermesztéssel foglalkozni, de még sokat kell tanulnom. Kérdésem, hogy mi az a frigó palánta? Hogyan állítják elő?

Hódítanak a tájfajta paradicsompalánták

2023. április 21. 13:51

Újra hódíthatnak a kiskertekben a zamatos ízeket ígérő tájfajta, bio paradicsompalánták.