4℃ -4℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill

Mire ügyeljünk a majoránna termesztése során?

Agrofórum Online

Milyen igényei vannak a majoránnának? Mire ügyeljünk termesztése során?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kerti majoránna (Origanum majorana) hazánkban egy egyéves, kb. 25-50 cm magasra megnövő szárral rendelkező, dúsan elágazó szárú növényfaj. Fiatal hajtásainak színe szürkészöld, míg idősebb szárrészei pedig pirosas-barnák, kapaszkodók. Levelei rövid nyélen ülnek, tojásdad alakúak, ép szélűek, szőrözöttek. Virágai aprók, fehérek, vagy zöldes rózsaszínek, a levelek hónaljában képződnek. Fűszerét a szárított leveles, virágos föld feletti hajtása adja, melyet morzsolva vagy őrölten hasznosítanak, annak szárrészétől megtisztítva.

Származásából adódóan hő- és fényigényes növényfaj, optimális körülmények között csírázásához is meleget, 18-20 fokot kívánnak magjai. Melegigényéből adódóan a kis növények érzékenyen reagálnak már a 10 fok alatti hőmérsékletre is, mely ugyanis növekedésük leállásához vezet. Sekélyen elhelyezkedő gyökérzete miatt vízigényes, évente legalább 600 mm víz szükséges megfelelő fejlődéséhez. Öntözést leginkább a csírázás idején, hajtásnövekedésének kezdetén, bimbós állapot előtt, valamint a levelek leszedése után igényel. Tápanyagigényes növényfaj, ezért lehetőleg előzetesen trágyával vagy komposzttal ellátott helyre kerüljön kertünkben.

A növény akár palántaneveléssel, valamint helyrevetéssel is szaporítható. A magok helyrevetésének ideje márciusban van, mélysége kb. 0,5 cm-re tehető. A magok kelési ideje hosszú, legalább három vagy négy hét múlva figyelhető csak meg csírázásuk. A palánták kiültetésének ideje május elejére, esetleg április végére tehető. A vegetációs időszakban a gyomok irtásáról, a sorközök lazításáról kell gondoskodni az öntözés mellett. A növényeken kártevők megjelenése nem jellemző. A kórokozók közül az alternáriás szár- levél- és termésfoltosság a leggyakoribb. Súlyos esetben akár az egész állomány pusztulását is okozhatja, főleg a bimbózás kezdetén, valamint a vágás utáni időszakban kell számítani megjelenésére. A betegség mértékének csökkentése az optimális növénysűrűség beállításával (legalább 40 cm-es sortávolság és 20 cm-es tőtávolság), valamint a sorok széliránnyal megegyező kialakításával érhető el. A majoránna föld feletti virágzó szárát egy tenyészidőszakban kétszer lehet betakarítani. A vágás után a növényi anyagot jól szellőző meleg helyen kell szárítani, majd pedig morzsolni.

Milyen előnye van az uborka támrendszeres termesztésének?

2023. május 10. 04:36

Szeretnék feltenni egy kérdést Önöknek. Milyen előnye van az uborka támaszrendszer melletti termesztésének? Várom válaszukat.

Egy virágkötészet napi tevékenységei I. rész

2019. szeptember 13. 08:04

Miután beérkeznek az üzletbe a palánták, cserepes növények vagy vágott virágok, első fontos feladat a számukra megfelelő környezet kialakítása.

Mit vethetünk még májusban?

2022. május 13. 05:36

Az összes tökfélét ebben az időszakban, május első felében vetem fészekvetéssel szabadföldbe, pontosabban magaságyásba.

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

2022. április 15. 17:37

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet.