Mit és mikor vethetünk, ültethetünk a fóliasátorba?

Agrofórum Online

Mit és mikor vethetek/ültethetek fóliasátramba? Kérem szíves válaszukat a fontosabb zöldségfélék vonatkozásában.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fóliasátor kisebb-nagyobb méretű változataival több kertben is találkozhatunk. Szerkezete a legtöbb esetben viszonylag könnyen kialakítható, akár házilag is, a legnagyobb beruházásnak a fólia megvásárlása, illetve annak szakszerű felhúzása tekinthető. A fóliás termesztésből származó legnagyobb előnyünk, hogy a benne termesztett zöldségnövényeket hamarabb szüretelhetjük, valamint nagyobb hozamukkal is számolhatunk. A melegebb környezetnek köszönhetően a vetés, ültetés is hamarabb kezdhető el, még jóval a kerti termesztés megindulása előtt.

A legtöbb helyen úgynevezett fűtés nélküli létesítménnyel találkozhatunk, tehát a fóliasátor adta előnyök a napközbeni hamarabb érezhető felmelegedésből és a hőmegtartó képességből adódik. A leghamarabb vethető zöldségfaj, akárcsak kerti körülmények között is, úgy a fóliában is, a hónapos retek. Enyhe teleken akár már február közepén, míg erősen fagyos időjárás esetén március elején keríthetünk sort leghamarabb vetésére a fóliában. A retek magjainak csírázása ugyanis már alacsony, kb. 2-3 fokos hőmérséklet mellett megindul, de a növény a 0 fokos hőmérsékletet is képes károsodás nélkül átvészelni.

A hidegtűrő növényfajok közül a salátát kb. március elején ajánlatos elvetni. Március közepe tájékán vethetők a hidegtűrő fajok közül, pl. a karalábé, a káposztafélék fajai, a sárgarépa, a petrezselyem, a spenót és a sóska is. Ezek a fajok jól tűrik a hideget, viszont vetésüket a hideg miatti felmagzás veszélye okán érdemesebb inkább kicsit későbbre halasztani. Április elején a termesztést már a paradicsommal is ki lehet egészíteni, majd a padlizsán, paprika, uborka palántáinak bekerülésével a hónap közepéig vagy végéig érdemes még várni. A korán betakarított retek helyére kerülhetnek a paradicsom palántái, míg a későbbi vetésű káposztafélék lekerülése után más melegigényes zöldségfajok ültethetők.

Legyen szó akár korai, akár későbbi termesztésről, a fólia zárhatóságának, illetve a szellőztetés lehetőségének is nagy jelentősége van. A napközbeni szellőztetésnek a napos időben létrejövő túlmelegedés megelőzése szempontjából van nagy szerepe, de a kórokozók terjedésének optimális magas páratartalom is csak gyakori szellőztetéssel csökkenthető. Fontos továbbá a szellőzők időben történő bezárása is, mellyel az éjszakai lehűlések mértékét tudjuk kompenzálni.  

Kiemelt kép: Pixabay

Drágán mérik majd a magyar szamócát? Egy biztos, jó termés várható idén

2024. április 25. 16:40

A virágzás, kötődés megfelelő volt, jóllehet az elmúlt napok éjszakai lehűlései okoztak kisebb fagykárosodásokat a szabadföldi ültetvényekben.

Lehetőségek a fűtés nélküli fóliasátrak őszi hasznosítására, IV.: sárgarépa hajtatása

2023. október 1. 09:10

Fűtés nélküli fóliák őszi-téli, esetleg kora tavaszi hasznosítására nyújt lehetőséget a sárgarépa és a petrezselyemgyökér hajtatása. Az október végi, november elejei vetések a gyakoribbak, tekintettel arra, hogy tenyészidejük hosszabb, mint más előhasznosításnál számításba jöhető zöldségfajé (pl.: fejes saláta, hónapos retek, káposztafélék), későbbi szaporítás esetén az utánuk jövő fő kultúrát, és a nagyobb jövedelmet jelentő paprikát, uborkát vagy a paradicsomot, csak késve lehetne ültetni. 

Rendkívüli alapból segít a kormány a viharkárosultaknak

2022. február 3. 07:30

A kormány arra tud garanciát vállalni, hogy plusz forrásokat és rendkívüli alapot hoz létre. Az agrártárca a következő hét elejére vállalta a viharkárok felmérését, néhány héten belül megtörténhet a kártalanítás - közölte Gulyás Gergely, a miniszterelnökséget vezető miniszter. Ez különösen a fóliás zöldségtermesztőkre vonatkozik, többmilliárd forint körüli lehet a kár.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, VIII. – Uborka hajtatása

2024. március 4. 11:40

Az uborkahajtatásnak az ország délkeleti részén komoly hagyománya volt, kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy Békés, Csongrád és Bács-Kiskun vármegyék látták el az országot primőr uborkával.