Kérem segítségüket kérdésem megválaszolásában: Mit kell tenni a gyümölcsfák moníliával fertőzött hajtásaival?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyümölcsfákon, azok közül is a csonthéjas gyümölcsfajokon (kajszi, meggy, szilva) gyakorta megjelenő súlyos hajtás- és virágszáradást okoznak a moníliafajok (Monilinia laxa, Monilinia fructicola). Sajnos ebben az évben is számottevő fertőzésükkel kellett számolnunk, hiszen csapadékos, valamint ennek következtében párás időjárás volt tapasztalható a virágzási időszakban, mely terjedésüket nagymértékben elősegítette. Az elmaradt kezelések, valamint a nem időben végzett permetezések miatt hamar megmutatkoznak a fertőzés tünetei, mely egyrészt a virágok csésze- és sziromleveleinek barnulásán és lankadásán, valamint a fiatal hajtások barnulásán és lankadásán, majd pedig elhalásán egyaránt megmutatkozik.
A betegség tüneteit mutató részeket érdemes mihamarabb eltávolítani, vagyis lemetszeni a fákról. Mindenképp ügyeljünk arra, hogy az egészséges részből is legalább pár cm nagyságú részt vágjunk le, ezután pedig egy gombaölő szeres kezelést is ajánlatos végezni, melyhez felszívódó készítményt alkalmazzunk. A továbbterjedés megakadályozásának nagy jelentősége van, hiszen a fás részek, ágak elhalása is bekövetkezhet a kórokozó hatására, valamint rákos sebek kialakulását egyaránt előidézheti. A terméseken megjelenő rothadást is gyakran a különböző moníliafajok okozzák, melyek fokozatosan növekednek, majd pedig a gyümölcsök összetöppednek, múmiává válnak.
A kémiai kezeléseket lemosó kezelés formájában már megelőző jelleggel érdemes elvégezni ősszel és tavasszal egyaránt. A kórokozó fertőzésének megelőzéséhez hozzá tartozik a rákos sebek kezelése, valamint a gyümölcsmúmiák eltávolítása is. A virágzás előtt, még bimbós állapotban az arra hajlamosító időjárási körülmények esetén már ajánlatos lehet permetezni, valamint a virágzás hosszától függően akár három alkalommal virágzáskor is megismételni a kémiai beavatkozást. Erre általában a virágzás kezdetekor, fővirágzás idején, majd pedig sziromhulláskor kell sort keríteni. A rendelkezésre álló készítmények közül III. kategóriás, vagyis kiskerti tulajdonosok számára is elérhetők pl. ciprodinil, penkonazol, fenhexamid hatóanyagot tartalmazó szerek, melyek felhasználhatóságát az adott kultúrában előzetesen ellenőrizni szükséges.