Mit kell tenni a gyümölcsfák moníliával fertőzött hajtásaival?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket kérdésem megválaszolásában: Mit kell tenni a gyümölcsfák moníliával fertőzött hajtásaival?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfákon, azok közül is a csonthéjas gyümölcsfajokon (kajszi, meggy, szilva) gyakorta megjelenő súlyos hajtás- és virágszáradást okoznak a moníliafajok (Monilinia laxa, Monilinia fructicola). Sajnos ebben az évben is számottevő fertőzésükkel kellett számolnunk, hiszen csapadékos, valamint ennek következtében párás időjárás volt tapasztalható a virágzási időszakban, mely terjedésüket nagymértékben elősegítette. Az elmaradt kezelések, valamint a nem időben végzett permetezések miatt hamar megmutatkoznak a fertőzés tünetei, mely egyrészt a virágok csésze- és sziromleveleinek barnulásán és lankadásán, valamint a fiatal hajtások barnulásán és lankadásán, majd pedig elhalásán egyaránt megmutatkozik.

A betegség tüneteit mutató részeket érdemes mihamarabb eltávolítani, vagyis lemetszeni a fákról. Mindenképp ügyeljünk arra, hogy az egészséges részből is legalább pár cm nagyságú részt vágjunk le, ezután pedig egy gombaölő szeres kezelést is ajánlatos végezni, melyhez felszívódó készítményt alkalmazzunk. A továbbterjedés megakadályozásának nagy jelentősége van, hiszen a fás részek, ágak elhalása is bekövetkezhet a kórokozó hatására, valamint rákos sebek kialakulását egyaránt előidézheti. A terméseken megjelenő rothadást is gyakran a különböző moníliafajok okozzák, melyek fokozatosan növekednek, majd pedig a gyümölcsök összetöppednek, múmiává válnak.

A kémiai kezeléseket lemosó kezelés formájában már megelőző jelleggel érdemes elvégezni ősszel és tavasszal egyaránt. A kórokozó fertőzésének megelőzéséhez hozzá tartozik a rákos sebek kezelése, valamint a gyümölcsmúmiák eltávolítása is. A virágzás előtt, még bimbós állapotban az arra hajlamosító időjárási körülmények esetén már ajánlatos lehet permetezni, valamint a virágzás hosszától függően akár három alkalommal virágzáskor is megismételni a kémiai beavatkozást. Erre általában a virágzás kezdetekor, fővirágzás idején, majd pedig sziromhulláskor kell sort keríteni. A rendelkezésre álló készítmények közül III. kategóriás, vagyis kiskerti tulajdonosok számára is elérhetők pl. ciprodinil, penkonazol, fenhexamid hatóanyagot tartalmazó szerek, melyek felhasználhatóságát az adott kultúrában előzetesen ellenőrizni szükséges.

Káros a fán élő taplógomba?

2022. október 27. 04:37

Káros a fán élő taplógomba? A gomba kivágásával megszabadulhatunk tőle?

Miként lehet ifjítani a cseresznyefát?

2022. december 1. 04:37

Cseresznyefa ifjításával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni! Mi a teendő általánosságban?

Miként metsszem meg a ribiszkebokrot?

2024. november 26. 04:36

Hogyan metsszem meg helyesen a ribiszkebokraimat? Mikor kell ezt a munkát elvégezni?

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.