Mit lehet javítani a gyengén fejlődő magnólia gondozásában?

Agrofórum Online

Tavaly októberben ültettem ki a magnóliát és azóta semmi figyelemreméltó nem történt a növénnyel. Tanácsot szeretnék kérni, mit lehet javítani a gondozásában?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Többféle magnóliafaj van forgalomban, és fajokon belül szintén több fajtát lehet vásárolni. Van olyan magnólia (liliomfa), ami kifejezetten savanyú talajban él csak meg. Ha nem 7 pH érték alatti talajba ültetik, vagy későbbiekben nem olyanban nő, az a fa növekedését lassítja, gátolja. A lúgos (7 pH feletti) kémhatású talaj gátló hatása a leveleken színelváltozás formájában is jelentkezik. Ugyanis a lúgos kémhatásra a növény vasfelvétele is lelassul. Bár a talajban van elegendő vas, de annak felvételét a lúgos kémhatás megakadályozza. Vashiány esetén a fa levelei sárgulnak, a hajtások fiatal, csúcsi levelei is.

Fiatal magnólia

Azok a levelek, melyekben a zöld színanyag (klorofill) lebomlik, és sárga színűvé válik, már nem asszimilálnak, nem termelnek tápanyagot a növénynek. A tápanyaggal gyengén ellátott növények növekedése pedig leáll. Amennyiben ilyen sárguló leveleket lát a növényénél, a talajt savanyítani szükséges: a földjére terített kifejezetten savanyú tőzeggel, esetleg annak óvatos talajba dolgozásával, amennyiben a gyökereket nem sértik meg vele. Utólagos savanyítás ecetes, savanyított öntözővízzel is lehetséges. Kifejezetten hasznos a magnóliákat esővízzel öntözni, természetesen, ha van, az esővíz pH értéke is alacsonyabb, mint az ivóvízé, ezért kedvelik a magnóliák is.

Gyengén növő magnólia

Növekedés leállását okozhatja a száraz talaj is, az elmúlt nyáron minden facsemeténél – gyümölcsfáknál, díszfáknál egyaránt – általános jelenség volt. A telepítés után a fáknak új helyükön új gyökeret kell növeszteniük, be kell gyökeresedniük. Ezt a folyamatot a felmelegedett és vízhiányos talaj kifejezetten gátolja. A frissen beültetett csemeték az első hónapokban az ültetéskor már meglévő gyökereikkel dolgoznak, ami lombleveleik ellátásához kevésnek bizonyul, különösen a nagy melegben.

A gyökeresedést azzal tudja segíteni, ha

  • ültetéskor a lomkoronáját erősen visszavágja;
  • gyakran, 2-3 naponta bő vízzel, alkalmanként 10-20 literrel, öntözi május és szeptember között, esőmentes időszakban; az örökzöld magnóliáknál ősztől tavaszig is szükség lehet öntözésre, csapadékmentes időszakokban;
  • a lomb alatti talajfelszínt árnyékolja levágott növényi részekkel, mulcsozza;
  • tápanyaggal is rendszeresen ellátja a fokozott öntözés okozta kimosódás pótlására.

Jövő évben, amennyiben ezek szerint gondozza magnóliafáját, növekedésnek fog indulni.

Milyen betegségek támadhatják meg a szamócabogyókat?

2023. május 5. 04:38

Milyen betegségek támadhatják meg a szamóca gyümölcsét? Tudnának ebben a témában segítséget nyújtani

A kukorica gyökérnövekedése hatást gyakorol az élelmezésbiztonságra is

2021. szeptember 11. 04:38

Az aszályra hajlamos területek, mint például Afrika esetében a felfedezés nagyobb hozamokat eredményezhet, amely az élelmezésbiztonságra kedvező hatást gyakorolhat.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

A tápanyagok segítenek a növényeknek legyőzni a hőséget

2024. június 21. 11:40

A globális felmelegedés hatására a növények gyorsabban nőnek. Emiatt több nitrogénre és foszforra van szükségük.