Mit tegyek, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem?

Agrofórum Online

Újra kaptam egy cserép cikláment, szeretném, ha ez végre hosszú életű lenne, az előzőek mindig hamar elpusztultak. Városban, emeletes házban élek, erkélyem van. Mit tanácsolnak, hogyan tartsam? Hogyan tudnám elérni, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem, ami a kedvenc virágom?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A szobai tartásra árusított ciklámen (Cyclamen persicum) nem fűtött szobába való virág, 10-18 °C-os hőmérsékleten virágzik tartósan. Melegebb, fűtött szobában hamar elhervad, levelei elsárgulnak. Ezt általában vízhiánynak vélik, miatta gyakrabban öntözik, ami a növény rothadásához, elhalásához vezet. A világos helyet kedveli, de a közvetlen napfényt nem tolerálja. Eredeti mediterrán élőhelyén fák alatt él a szabadban, tipikus aljnövényzet.

Elterjedt gyakorlat, hogy ablak elé helyezik, ahol a fűtött lakás hőmérsékletéhez képest hűvösebb és világos is van. Ez a hely csak akkor megfelelő, ha az ablak alatt nem helyezkedik el fűtőtest, amiből meleg levegő áramlik fel, és ha az ablakot nem éri 10-16 óra között napsütés. Az ablak hűvöse elsősorban a hagyományos, kettős ablakszárnyas típusoknál érvényesül, ahol a két ablakréteg közé helyezhető cserepe. A szobában, a központi helyen álló asztalra helyezve, hogy mindenhonnan gyönyörködni lehessen látványában, a szobai ciklámen virág hamar tönkremegy.

Szobai ciklámen

Az ősszel kapott ciklámennél még átmenetileg megoldás, hogy az ablakpárkányra – kívülre – helyezi, ameddig az éjszakai hőmérséklet nem süllyed +5 °C alá. A fagyok beköszöntésével már csak fagymentes helyen tudja életben tartani. Világos, fűtetlen lépcsőház is alkalmas erre a célra.

Végső esetben az öntözés fokozatos csökkentésével, majd megvonásával, késztetni kellene a növényt, hogy leveleit lehullatva nyugalmi állapotba kerüljön. Ezalatt a talajban lévő szárgumójával életben, de „alvó” állapotban van a növény. Február végén új, tápdús talajba átültetve, és az öntözés megkezdésével a szárgumó felső részén megindul az új levelek hajtása, alul pedig a gyökerek fejlődése. Tavaszra kap egy új növényt, ami hamarosan virágozni is fog, ha a fent leírt feltételeket biztosítja számára.

Erdei ciklámen

Leveléből az derül ki, hogy tartós megoldást keres. Erre azt tanácsolom, hogy az erkélyén tartson szabadban élő, és szabadban áttelelő, fagyálló ciklámen virágot. Vannak olyan ciklámenfajok, amik kifejezetten szabadföldi viszonyok között élnek, az erkélyén is nevelhetők lennének, és ha az ablak külső párkányán helyezi el, a lakásból is gyönyörködhet bennük. Ilyenek: erdei ciklámen (Cyclamen purpurascens), borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederifolium), és ismertek még az anatóliai ciklámen (Cyclamen pseudibericum), a kislevelű ciklámen (Cyclamen coum) és a tavaszi ciklámen (Cyclamen repandum).

A szabadföldi fajok ősszel vagy tavasszal virágoznak, leveleik a nyári melegben visszahúzódnak, a hűvösebb tavaszi vagy őszi hónapokban növesztik leveleiket és virágaikat. Nyirkos, laza és tápdús talajt igényelnek, a félárnyékos helyet kedvelik, nagyobb lombú növény tövéhez is teheti nyári időszakra. Kevés gondozás mellett megélnek, ez nem lényegtelen feltétel, és szerény virágaikkal sok örömet nyújtanak tulajdonosának. A szabadföldi fajokat szárgumóikkal forgalmazzák, általában ősszel és télen, most érdemes beszerezni és elültetni. A hazánkban előforduló, őshonos erdei ciklámen védett faj, de kertészeti szaporított gumói megvásárolhatók és nevelhetők kertekben.

Azbeszt is van a magyarországi ivóvizekben

2024. február 9. 16:40

Az azbeszt, ez a természetes formában előforduló ásvány, jó ideje tudjuk, hogy rendkívül veszélyes anyag. Az azbeszttartalmú termékek megsérülésekor apró szálak lélegezhetők be, ami idővel olyan betegségek kialakulásához vezet, mint az azbesztózis, a mezotelióma és a rák más formái.

Nem lehet homokra építeni…

2019. április 25. 03:47

Növelni kell a mezőgazdaságban is a hatékonyságot, ehhez pedig új technológiák szükségesek. Idetartozik a precíziós gazdálkodás, az integrált növényvédelem és az előrejelzés is.

Mire figyeljünk öntözőrendszer telepítésekor házikertben?

2020. szeptember 18. 08:12

Szeretném a kertemben az öntözést modernizálni, telepített rendszerrel. Milyen fontos alapelvek érvényesüljenek, hogy növényeim vízellátása megfelelő legyen?

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, I.

2024. január 12. 10:10

A hajtatott primőröket szokásos felosztani hőmérsékleti igényük szerint melegigényesekre (paprika, paradicsom, uborka, padlizsán és sárgadinnye) és alacsony hőmérsékletet jobban tűrőkre (hónapos retek, káposztafélék és levélzöldségek). Ilyen formában történő felosztás nemcsak környezeti igényük esetében helytálló, sok vonatkozásban a termeszthetőségükre is igaz.