Házikert

Medencevíz: hogyan hasznosítsuk az elhasznált vizet?

Agrofórum Online

Ha már medencézős időszak, akkor nem árt tudni, mennyi mindenre jó a medence vize is. Ne csak úgy kiengedjük a kertbe, netán a szikkasztóba, mert hasznos is lehet számunkra.

Az első medencézősöknek

Minden család életében eljön az első medencézős év, amikor sok feltöltés és leengedés után jön el az áttörés és végre egy fenntartható vízminőséggel áldja meg őket a sors és a gyakorlat egyszerre. De ilyenkor akár 10-20 köbméter víz is megy a „kukába”, mert koszos, algás, klóros, ilyen-olyan és nem merjük a kertben öntözésre használni.

Ha túl sok a klór

Egyes esetekben a túlvegyszerezésnél jön az elő, hogy a sok klór miatt a kertbe nem szokás csak úgy kiengedni. A növények nagy része nem szereti a klórt, de például ha a kertünkben természetes gyep van, akkor ez a víz még gyepöntözésre felhasználható. Tapasztalatból tudjuk, hiszen mi is voltunk kezdő medencézősek, hogy ilyen klóros víznél a gyepnek semmi baja nem lett, viszont veteményes öntözésre már mi sem szívesen használtuk fel.

Algás víz

Az algás víz többnyire zöldesbarna és egyrészt az alacsony klórtartalom miatt is van ez, másfelől a víz pH-értéke miatt. Rengeteg kutatás igazolta már, hogy a növényekre az algás víz akár jó hatással is lehet, sőt, kifejezetten sok algakészítményt lehet kapni a növénykondícionálás, talajjavítás témakörében. Ha csak az a gond a vízzel, hogy algás, akkor bátran engedhetjük rá a virágágyásra, veteményre is, mert nem lesz baja tőle a kertünknek.

Más okok

Jó esetben a vizet csak akkor engedjük le, ha már nem tisztítható homokszűrővel, papírszűrős géppel vagy akár vegyszerekkel. Van már mindenféle „csodaszer”, ami kering az interneten és hol működik, hol nem. Ha nem tettünk a vízbe semmi olyan dolgot, ami alapesetben nem fordulhatna elő benne, akkor nyugodtan kiöntözhető a kertbe.

A baktériumos és más nanotechnológiás biológiai készítményekkel kezelt természetesebb vizű medencevizek még külön örömöt is jelenthetnek növényeinknek, mert ezekben a természetes összetevőjű készítményeknek az a nagy előnye, hogy sok átfedés van a kertre használt, tóra használt és akár a medencében használtak között.

Ha a medencének gyógyfürdő jelleggel is használjuk, akkor tehetünk bele akár magnézium-szulfátot is, mely később szintén jótékony lesz a kertben is.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

2024. július 21. 08:10

A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot.

Takarékos öntözés

2018. április 4. 14:13

Pontosan meg kell határozni, hogy a növénynek az egyes fejlődési fázisaiban mennyi vízre van minimálisan szüksége

Mi lehet az oka, hogy nem érnek be a füge termései?

2023. augusztus 26. 04:39

Az eddig bőségesen termő fügefánk idén is sok-sok kezdeménnyel indított. Egy hónapja ezekből tucatnyi beért, de a többi kisszilva méretnél megállt. A miénk egy meszelt fal előtt van, de hasonló jelenségről panaszkodik egy ismerősöm, akié szabadon helyezkedik el. Mi lehet a jelenség oka?

Miként termeszthető a bazsalikom házikertben?

2023. március 22. 04:39

Hogyan termeszthetek kertemben bazsalikomot? Milyen igényei vannak ennek a fűszernövénynek?