Mit tegyünk a gyümölcsfák lehulló lombjával?

Mit tegyünk a gyümölcsfák lehulló lombjával?

Agrofórum Online

Egyre több a lehullott levél a gyümölcsösben. Érdemes valahogy felhasználni vagy problémás lehet esetleg a károsítók, kórokozók "átteleltetése"?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák lehulló lombját elsősorban növényvédelmi okokból megelőzés céljából érdemes összegyűjteni, talajba forgatni. Alma és körtefák esetében a varasodás, cseresznye és meggyfáknál a blumeriellás levélfoltosság, szilva esetében a polisztigmás levélfoltosság, míg a kajszi és diófáknál a gnomónia kórokozóinak fellépését gátolhatjuk ezzel a művelettel. A levelek talajba forgatásakor érdemes egy kevés nitrogéntartalmú műtrágyával is elősegíti a rothadási folyamatot, ezáltal gyorsabban bomlanak és jelentős mennyiségű humuszt képeznek. A lehullott levelek ne heverjenek hosszú ideig a gyepen, mert alattuk a fű megbarnul. A fény hiánya és a nedves levelek hatására gyepünkön kialakult pusztuló foltok rosszul mutatnak. Nem érdemes a levelek zsákba gyűjtése és elszállítása, valamint elégetése sem. Összegyűjtésük után a lombot kiskerti körülmények között többféle módon is hasznosíthatjuk.

Az egészséges leveleket fel lehet használni a virágágyak és a veteményes akár 10 cm vastagságú takarására is, ilyenkor akár talajlazítóval is bedolgozhatjuk azokat az ágyásba. Némi földdel letakarva bomlásukat is elősegítjük és óvjuk attól, hogy a szél elfújja őket. Az összegyűjtött levelek bekerülhetnek akár a komposztba is. Amennyiben ezt a módszert választjuk, lassú lebomlásuk miatt érdemes a levelek aprítása, valamint zöld növényi anyagokkal pl. lekaszált fűvel, egyéb zöldhulladékkal való keverése és rétegezése is. Emellett ajánlott időnként a kupac átforgatásáról és szellőztetéséről egyaránt gondoskodnunk.  A fákon fennmaradó és a lehullott, moníliával fertőzött múmiákat azonban komposztálás esetében távolítsuk el, azok halmokba való berakása nem ajánlatos.

Mindezek mellett ne felejtkezzünk el az őszi lemosó permetezés elvégzéséről sem. A permetezések célja a gyümölcsfák és szőlőtőkék fás részein, kéregén, rügyek felületén megtapadt kórokozók szaporító képleteinek elpusztítása, a kártevők áttelelő alakjainak gyérítése. A növényvédő szer kijuttatása nagy lémennyiséggel indokolt a törzseken és az ágakon való egyenletes fedés biztosítása érdekében. Fontos, hogy a növény minden részére bőségesen jusson növényvédőszer, beleértve a fás szárak repedéseit, a levélzugokat és a fák csúcsát is.

Miért rothad a vöröshagyma közepe?

2022. december 19. 04:36

Milyen betegség látható a képen a vöröshagymán, és hogyan tudnék ellene védekezni?

Hogyan védjem meg almafáimat a tűzelhalástól?

2018. szeptember 20. 07:59

B. Anna kérdése: Almafáimon többször figyeltem meg, hogy elszáradnak a hajtásvégek. Mi lehet ez? Hogyan tudok védekezni ellene?

Mitől pusztult ki foltokban az ápolt gyep?

2022. szeptember 29. 04:36

Ápolt gyepem foltokban elsárgult, majd kipusztult. A foltot felbontva pajorokat, lárvákat találtunk. Gondolom azok rághatták el a fűszálak gyökerét. Mik okozhatják a kárt és hogyan lehet kivédeni?

Miért kell a növényeknek is útlevél?

2018. december 12. 10:33

H. Péter kérdése: Ősszel vásárolt facsemeték törzsére rögzítve különböző színű szalagokat láttam. Mik ezek, fontosak, érdemes megtartani?