Mit tegyünk a házikerti fák lehulló lombjával?

Agrofórum Online

Mit tegyek/tehetek a gyümölcsfák, díszfák lehulló lombjával a házikertben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszi időszak végéhez közeledve sok dolga van azon kerttulajdonosoknak, akiknek kertjében számos lombhullató bokor és fa található. A nagy mennyiségű lombot érdemes összegyűjteni, hiszen nemcsak a gyep állapotát rontja bomlása során, hanem kedvez a kártevők és kórokozók fennmaradásának egyaránt. A lehullott lomb összegyűjtése mellett, megoldást jelenthet továbbá művelt területek esetében, a levelek talajba való forgatása, majd bomlásának elősegítése is. 

Az összegyűjtést választva azonban nem minden esetben kell a leveleket zsákokba töltve elhelyezni, majd elszállítását a szemétszállítókra bízni. Elsődleges felhasználási helyére, akár a komposztra is kerülhetnek a levelek. A levelek bomlása alapvetően meglehetősen lassú folyamatnak mondható, hiszen magas szén-, de alacsony nitrogéntartalommal rendelkeznek. A gyorsabb bomlásuk érdekében tehát vagy érdemes a leveleket aprítani, vagy frissen vágott füvet is szükséges a komposztba keverni. Emellett oltóanyag, vagyis érésgyorsító alkalmazása egyaránt ajánlható. A nagy mennyiségben komposztra helyezett levelek legtöbb esetben összenyomódnak, ezáltal a bomlásukhoz szükséges mennyiségű oxigén sem áll rendelkezésre, melyet pl. levágott kisebb darab gallyak és ágak belekeverésével, vagy a lomb rendszeres forgatásával lehet kiküszöbölni.

A fák alól gyűjtött egészséges lombozatot továbbá fel lehet használni takaróanyagként is, melyek virágágyak takaróanyagául is szolgálhat, de a fiatal fügefák fagy elleni védelmében is segítségünkre lehet. A veteményeskert talajába való bedolgozásukkal nemcsak a felesleges lombtól szabadulhatunk meg, hanem már a jövő évi tápanyagok mennyiségét készíthetjük elő.

A lombozat összegyűjtése mellett fontos feladatnak tekinthető továbbá a fertőzött, fán maradt gyümölcsök, múmiák eltávolítása és megsemmisítése is. Ezek a termések ugyanis a következő évben a fertőzés elindítói, a termések jelentős károsítói lehetnek. Legyen szó akár gyümölcs-, akár díszfáról a lemosó kezelések elvégzését sem szabad kihagyni, hiszen ezzel a következő évi növényvédelmi teendők száma alapjában határozható meg.

Fertőtleníteni kell a metszőollót is?

2020. április 18. 07:36

Miért ajánlott a metszőolló fertőtlenítése? Milyen növényeknél érdemes erre figyelni?

Apró világos foltok terjednek a palántákon. Mik szívogatnak a növényeken?

2022. május 20. 04:36

Erkélyemen tartott fiatal növényeken a csatolt képeken látható apró világos foltok terjednek. Némelyiken apró fekete pontok is láthatók. Meg lehet állapítani, hogy mik szaporodnak a növényeimen, veszélyesek-e rájuk?

Tetves a borsó, mit lehet tenni?

P. Gábor: A frissen kikelt borsómat elléptek a levéltetvek. Mit tehetek ellene?

A szőlőn milyen atkafajok fordulhatnak elő? Mit lehet tenni ellenük?

2019. április 11. 08:51

S. Soma kérdése: Milyen atkafajok fordulhatnak elő a szőlőn leggyakrabban, és hogyan érdemes védekezni ellenük?