Mit tegyünk a házikerti fák lehulló lombjával?

Agrofórum Online

Mit tegyek/tehetek a gyümölcsfák, díszfák lehulló lombjával a házikertben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszi időszak végéhez közeledve sok dolga van azon kerttulajdonosoknak, akiknek kertjében számos lombhullató bokor és fa található. A nagy mennyiségű lombot érdemes összegyűjteni, hiszen nemcsak a gyep állapotát rontja bomlása során, hanem kedvez a kártevők és kórokozók fennmaradásának egyaránt. A lehullott lomb összegyűjtése mellett, megoldást jelenthet továbbá művelt területek esetében, a levelek talajba való forgatása, majd bomlásának elősegítése is. 

Az összegyűjtést választva azonban nem minden esetben kell a leveleket zsákokba töltve elhelyezni, majd elszállítását a szemétszállítókra bízni. Elsődleges felhasználási helyére, akár a komposztra is kerülhetnek a levelek. A levelek bomlása alapvetően meglehetősen lassú folyamatnak mondható, hiszen magas szén-, de alacsony nitrogéntartalommal rendelkeznek. A gyorsabb bomlásuk érdekében tehát vagy érdemes a leveleket aprítani, vagy frissen vágott füvet is szükséges a komposztba keverni. Emellett oltóanyag, vagyis érésgyorsító alkalmazása egyaránt ajánlható. A nagy mennyiségben komposztra helyezett levelek legtöbb esetben összenyomódnak, ezáltal a bomlásukhoz szükséges mennyiségű oxigén sem áll rendelkezésre, melyet pl. levágott kisebb darab gallyak és ágak belekeverésével, vagy a lomb rendszeres forgatásával lehet kiküszöbölni.

A fák alól gyűjtött egészséges lombozatot továbbá fel lehet használni takaróanyagként is, melyek virágágyak takaróanyagául is szolgálhat, de a fiatal fügefák fagy elleni védelmében is segítségünkre lehet. A veteményeskert talajába való bedolgozásukkal nemcsak a felesleges lombtól szabadulhatunk meg, hanem már a jövő évi tápanyagok mennyiségét készíthetjük elő.

A lombozat összegyűjtése mellett fontos feladatnak tekinthető továbbá a fertőzött, fán maradt gyümölcsök, múmiák eltávolítása és megsemmisítése is. Ezek a termések ugyanis a következő évben a fertőzés elindítói, a termések jelentős károsítói lehetnek. Legyen szó akár gyümölcs-, akár díszfáról a lemosó kezelések elvégzését sem szabad kihagyni, hiszen ezzel a következő évi növényvédelmi teendők száma alapjában határozható meg.

Hogyan termékenyülnek a gyümölcsfák? Mit jelent az öntermékenyülés és az önmeddőség?

2022. április 16. 05:36

A gyümölcsfák fajától, alanyától, termőhelyétől, az agrotechnikai beavatkozásoktól stb. függően 2–6 éves korban válnak termékennyé. A gyümölcsfajok fajtái termékenyülési viszonyuk alapján két csoportba sorolhatók, az egyik az öntermékenyülő, a másik pedig az önmeddő fajtáké.

Mennyire igényel gondoskodást a kertbe telepített tölgyfa?

2022. augusztus 31. 04:36

Kertünkbe tölgyfát tervezünk telepíteni. Mennyire igényel gondoskodást, vannak-e károsítói, melyek ellen majd rendszeresen védeni kell?

Miért szaporodott el hazánkban a betyárkóró, mit lehet tenni ellene?

2019. július 25. 05:36

Gy. Adrienn kérdése: Az elmúlt időszakban nagymértékben elszaporodott a betyárkóró az ültetvényeinkben. Miért tört előre ennyire ez a gyomnövény? Mit tehetünk ellene?

Mitől kanalasodnak a szőlő levelei?

2020. május 26. 12:45

Királyleányka szőlőm levelei kanalasodnak, sárgulnak. A képen látható tőke idén, a szomszéd tőke tavaly is ilyen volt, az most még rosszabb állapotú. Én atka kártételére gondoltam, idén két ízben is védekkeztem ellene, de semmi javulás. Ha tudnak kérem segítsenek! Segítségüket előre is köszönöm.