Mit tegyünk, ha lisztharmatos a gyep?

Agrofórum Online

F. Gábor kérdése: A gyepen megjelenő lisztharmat ellen milyen módon, milyen szerrel lehet védekezni, ill. megszüntetni azt? Köszönöm előre is a választ.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Üdvözlöm, kedves Kérdező!

A fűféléket fertőző lisztharmat gyakran fellépő betegség. Megfigyelések szerint a fűkeverékek egyes fűfajai eltérő fogékonyságot mutatnak a fűlisztharmatot okozó Erysiphe graminis gombával szemben.

A tünetei hasonlóak a más növényeken előforduló lisztharmat betegséghez: a leveleken fehér vagy fehéres színű bevonat képződik foltokban, a foltok nagyobbodnak, sokasodnak, gyakran összefolynak. A fehér bevonat megvastagodik, alatta a fűszál sárgulni kezd, elhal. A fűállomány kiritkul.

A lisztharmat gomba a zöld fűszálakon képes áttelelni, fennmaradni. Felszaporodásához és fertőzéséhez 15-22 °C- os hőmérséklet, magas páratartalom szükséges. Olyan kertekben, ahol a levegő mozdulatlan, szél nem tudja átszellőztetni, és árnyékos, a betegség gyakran megjelenik. Minden olyan termesztési, ápolási tényező, mely a tartós párásságot fokozza, fenntartja, kedvez a lisztharmat terjedésének. A fű vízigényes növény, rendszeresen öntözni szükséges, mellette műtrágyázni is. Ezen ápolási munkák nem szakszerű alkalmazása segítheti a lisztharmatgomba fertőzést.

A gyep lisztharmat gombával szembeni fogékonyságát csökkentheti, a következő praktikákkal:

  •             Csak Nitrogén tartalmú (1 komponensű) műtrágya helyett komplex műtrágyával pótolja a gyakori öntözés miatti tápanyaghiányt, a harmonikus táplálás növeli a növények ellenálló képességét,
  •             Fák, cserjék erőteljes metszésével növelje a füves területek naposságát
  •             A rendszeresen árnyékos területekre árnyéktűrő füvet telepítsen, azok általában lisztharmatra kevésbé fogékonyak,
  •             Öntözésnél ritkábban és nagyobb vízadaggal pótolja a vizet és ne este vagy éjjel, hanem reggel végezze. Így a páradús időszakok hosszát rövidíteni és a járványveszélyt csökkenteni tudja. Felhős időjárásánál a vizes fű lassabban szárad fel, a magas páratartalmú időszak tovább tart, az öntözést ilyenkor jobb halasztani.

Súlyos lisztharmat fertőzésnél a lisztharmatos leveleket a más növénykultúráknál is alkalmazott lisztharmatok elleni III. forgalmi kategóriás gombaölő szerek is hatásosak: penkonazol (Topas 100 EC ), difenokonazol (Score 250 EC), ciprodinil (Chorus 50 WG). A védekezés akkor hatásos, ha a járvány elején avatkozik be.

Rézzel vagy anélkül?

2020. július 27. 08:47

A RELACS projekt rézkiváltást célzó kísérletének első eredményei a szőlő növényvédelmében.

Miért indult pusztulásnak a folyton termő szamóca?

2023. szeptember 26. 04:36

Folyton termő szamócám pusztulásnak indult. Mi okozhatja az elhalást? Mit tehetnék ellene?

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

2019. május 14. 04:36

Az időjárási körülmények miatt a tűzelhalás és a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. Továbbra is szükségesek az almafa lisztharmat elleni kezelések.

Hogyan előzhetem meg a cékla levélbetegségeinek megjelenését?

2023. május 25. 04:37

Tavalyi évben valamely levélbetegség jelent meg a céklán. Mi lehetett ez? Hogyan előzhetem meg az idei évben?