Metszésnél vettük észre, hogy az orgonabokor törzsén fehér bevonat van, mintha penészes lenne. Kézzel a többsége ledörzsölhető. Mi van a bokron, és mit tegyek ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Európában és hazánkban is van egy veszélyes, agresszív, sok növényfajt megfertőző kártevő, az eperfa-pajzstetű (Pseudaulacaspis pentagona), mely őszibarack pajzstetű néven is ismert. Díszfák közül kedvenc fája az orgona, japánakác, kecskerágó, a divatos császárfa, mellettük számos lombhullató gyümölcsfát is fertőz, például eperfa, csonthéjasok (őszibarack, cseresznye, sárgabarack) szőlő stb. Gazdanövényeinek száma több száz.
A kagylós pajzstetvek csoportjába tartozó eperfa-pajzstetű veszélyessége miatt az inváziós fajok csoportjába tartozik. Szívó szájszerveikkel a megtámadott növény nedvéből táplálkoznak, abból élnek. A pajzs alatt puhatestű kisméretű tetű él. A hím és nőstény állat alakja, életmódja eltérő. A nőstény pajzsa 2 mm körüli, kör alakú, helyhez kötött, alatta él és neveli a lárváit. A hím egyedek pajzsa hosszúkás, nagy tömegben a fertőzött ágakon kókusz-reszelékhez hasonló telepeket alkot. Kártételük a levelek, hajtások torzulásában, barnulásában, csökkent növekedésben, növények lassú leépülésében, végül kiszáradásában nyilvánul meg.
Melegkedvelő kártevő, évente 2 nemzedéke fejlődik, kétszer szaporodik fel és fertőzi a növényeket. A megtermékenyített nőstények telelnek a fákon. Május közepe táján indul el a peterakás, ezt követően szélednek szét a kikelő fiatal lárvák a növényeken. A lárvákat állományban a szél is terjeszti, valamint ápolási munkáknál eszközökre tapadva könnyen szállíthatók. Terjesztésükben fontos szerepet játszanak az enyhén fertőzött fás dísznövények, melyeken a gyenge fertőzést még nem észlelik, de a kártevő széthurcolása velük megtörténik.
Kémiai védekezés a fák téli nyugalmi időszakában végzett olaj tartalmú (paraffinolaj, növényi olaj egyaránt megfelelő) lemosó permetezés, javaslom mielőbb elvégezni még a rügypattanásig. Ez a kezelés házi kertekben minden pajzstetű ellen és bármelyik lombhullató gyümölcs- és díszfánál hatékony és környezetkímélő eljárás. Az orgona melletti szomszédos fák kezelése is megelőzésképpen célszerű. A permetezés akkor fogja hatását kifejteni, ha a fakérget egyenletesen bevonja a permetlé, ami megakadályozza a tetvek lélegzését, az vezet a pusztulásukhoz.
Vegetációs időszakban tervezett rovarölő szeres kezelést a pajzstetvek rajzásának megfigyelésére kell alapozni. A kifejlett, pajzzsal rendelkező tetvek ellen a rovarölő szerek kevésbé hatásosak, a pajzs alól kirajzó lárvákat kell megcélozni a permetezéssel. Egyes fák esetében, kertben, járható módszer csak a fatörzs ecseteléses kezelése, szükség esetén megismételve. Fatörzsön látható fehér, dús pajzstetű telepek erős vízsugárral történő letisztításával jelentős gyérítő hatás érhető el, ezt is érdemes kipróbálni.