Mit tehetünk a vakondok ellen?

Agrofórum Online

K. Zsuzsanna kérdése: A veteményesem tele van vakondtúrással. Mit tehetek ellene?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

Kedves Zsuzsanna!

A vakondok akkor jelennek meg a területen, amikor bőségesen akad számukra táplálék. Naponta saját súlyának több, mint másfélszeresét fogyasztja el. Valószínűleg az Ön kertjében felszaporodtak a talajlakó kártevők, mint a drótféreg, pajor, mocskos pajor stb. Elsősorban a fent említett kártevők ellen lenne célszerű védekezni.

Biológiai módszerként megemlíthető a szudáni fű. Ez egy intenzíven növekedő növény, melynek kártevő űző hatása van. Ebben az esetben, érdemes lenne az egész területet bevetni vele és egy évet pihentetni a területet.

Kémia módszerként használhatóak különböző talajfertőtlenítő szerek, mint például a teflutrin vagy cipermetrin alapú rovarölő talajfertőtlenítő granulátum.

A vakondok ellen a védekezési lehetőségek a régmúltig nyúlik vissza.

Egyik lehetőség, melyet Nagyanyáink gyakoroltak, miszerint ásóval álltak naphosszakat a túrások mellett, hogy egy gyors mozdulattal kikapják az előbújó élőlényt. A vakondoknak kiváló szaglásuk van, így régi bevált módszer még a petróleummal vagy terpentinnel átitatott rongyok elhelyezése a járatokban. A szag annyira zavarja az élőlényt, hogy inkább tovább áll. Ezzel a módszerrel az a baj, hogy gyorsan megszokja a kellemetlen szagot és a bőséges táplálékért cserébe, inkább marad még a területen vagy mélyebbre ássa a járatait, hiszen több emelet mélységében helyezkednek el.

További lehetőség a „vakondűző fű” (Euphorbia latyhris) ültetése kertünkbe, erős szagának köszönhetően távol tartja a rágcsálókat a kertünkből. Viszont mérgező növény, így kisgyermekes házaknál nem ajánlott az ültetése.

Hatékony módszernek bizonyult még a kifüstölés, mely során a járatokat füsttel töltik meg és a vakond tovább áll. Hasonló módszer a járatok vízzel történő felöntése, de olyan hosszú járatrendszerek húzódnak a talaj alatt, hogy mire feltöltődik vízzel akár több napba is telhet, így elég költséges megoldás.

Ki lehet helyezni a járatokba úgynevezett vakondriasztót, melynek a tetején napelem található és állandó rendszerességgel ad ki magas frekvencián sípoló hangot, mely elzavarja a kártevőnket.

Mi károsíthatja a birs termését még ilyenkor is?

2019. december 12. 09:45

R. Miklós kérdése: Kerti birsalmáimban apró fehéres kukacokat találtam feldolgozás alatt, kívülről egészségesnek látszottak a birsek. Milyen állat károsíthatja a birs termését még ilyen későn? Jövőre is megismétlődhet?

Milyen módszerekkel védekezhetünk sikeresen a paradicsomvész ellen?

2019. február 22. 08:01

K. Anikó kérdése: Változó sikerrel harcolok a paradicsomvész ellen évek óta. Van-e valami új eljárás, módszer, ami segítené a védekezés sikerét?

Mitől foltosodik a körtefa levele?

2018. június 13. 12:37

K. István kérdése: Körtefám levelein fekete foltosodást tapasztaltam, amely a levél mindkét oldalán megjelent. Mi okozhatja ezt és mit tehetek ellene?

Mi rágja a rózsám leveleit?

2019. augusztus 17. 05:37

V. Erzsébet kérdése: A rózsák levelein szép sorban függeszkedve zöld testű, sötét fejű hernyók rágnak. Milyen károsítók ezek? Miként védekezhetek ellenük?