Mitől barnul belülről a tuja?

Mitől barnul belülről a tuja?

Agrofórum Online

Mitől barnul belülről a tuja? Gombás betegség okozza a problémát?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tuják pikkelyleveleinek barnulását több tényező is okozhatja, de általában nyár végén és ősszel válik legfeltűnőbbé belső részeinek sárgulása, barnulása majd elhalása. Ez a jelenség lehet egy természetes folyamat része is, ugyanis egy idő után a belső öreg levelek elbarnulva lehullnak. Ezt az öregedési folyamatot azonban több tényező is befolyásolhatja, főként a stressz, mint pl. szárazság, túlöntözés, páratartalom. Vízhiány hatására jellemzően a tuják lombjának belsejében, az ágak és vesszők törzshöz közeli részén, és az alsó ágak levelein jelentkeznek először a tünetek. A tartósan és rendszeres fennálló vízhiány hatására a tünetek folyamatosan a felsőbb ágakra is kezdenek kiterjedni. Előfordulhat, hogy a lombozat olyan mértékben ritkul, hogy ezáltal, a növényen szinte át lehet látni. Az utóbbi években tapasztalt forró és száraz nyarak hatásai főként, az öntözés nélkül nevelt tujákon látszanak meg. Hazai, egyre jobban melegedő klímánk mellett a tuják öntözése már elengedhetetlenné vált. Leginkább aszályos időszakokban létfontosságú vizét pótolni, de van olyan év is, amikor a tél sem biztosít megfelelő mennyiségű csapadékot és fáink akár tavaszra is kiszáradhatnak.

A vízhiány mellett a fák belső levelének száradását kisebb mértékben a fényhiány is okozhatja, hiszen a dús lomb belsejébe nem tud a napfény behatolni, és a fény hiányában a növények levelei sem élnek meg.

A gombás betegségek tünetei legtöbbször a fiatal hajtások, vagyis a hajtásvégi pikkelyleveleinek barnulásával kezdődnek, mint pl. a didimaszcellás barnulása esetében is, ami súlyos fellépésekor a hajtások pusztulását okozza a növény alsó részén. A kabatinás hajtás- és ágpusztulása során is az ágcsúcsok elhalása figyelhető meg elsőként, de sokszor egész hajtások és ágak is elhalnak. A pesztalóciopsziszos hajtás- és ágpusztulás fellépésénél szintén a tünetek kívülről befelé haladva jelennek meg a fiatal fajtásokon.

A tuja egészségének megőrzés szempontjából a legfontosabb, hogy a növényünket tartsuk megfelelő kondícióban, ami a rendszeresen öntözés mellett a rendszeresen tápanyag utánpótlást is jelenti. A betegséggel fertőzött részeket el kell távolítani és megsemmisíteni, súlyos fellépésük esetében pedig az engedélyezett készítményekkel szükséges permetezni.

10 éves tujasorom lombja helyenként barnán elhal - mit tegyek?

2018. április 24. 12:10

M. Mária kérdése: 10 éves tujasorom lombja helyenként barnán elhal. Van olyan tő, amelynek a csúcsa is elszáradt, de a többségnél csak barna ágelhalásokat figyeltem meg elszigetelten. Mi lehet az oka, hogyan menthetném meg növényeimet?

Megmenthető még a havazás és ónos eső miatt földre hajló tuja?

2023. december 10. 04:36

Tujafám a havazás és ónos eső után elfeküdt, törzse teljesen lehajolt a földre. Megmenthető, lesz még fa belőle?

Illatanyag csalogathatja a végzetébe a tuják veszélyes kártevőjét

2024. május 9. 13:10

Vegyszer nélkül, csalogató hatású illatanyagokkal veszik fel a küzdelmet magyar kutatók a tujákat pusztító kártevővel, a borókaszúval szemben.

Miből legyen sövény? V. rész – a Leyland-ciprus

2020. szeptember 29. 11:16

Mi az oka a Leyland-ciprus gyors térhódításának Magyarországon? Milyen előnyei vannak ennek az ezüstös örökzöldnek a nyugati tujával szemben? Miről nem szabad megfeledkezni „a leylandi” gondozásánál?