Mitől barnul, rothad meg a paradicsom alja?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy miért barnul, rothad meg a paradicsom alsó része?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsom alján, vagyis a bibepont felöli oldalán kialakuló rothadást csúcsrothadásnak nevezik, melynek oka a kalcium hiányára vezethető vissza az említett sajátos tünet alapján. A kalcium egy nem reutalizálható és a növényen belül igen nehezen mozgó tápelem. Az okozott hiánytünetek ezért a fiatal növényi részeken mutatkoznak meg a leghamarabb, pl. hajtásokon, fiatal leveleken, terméskezdeményeken.

A csúcsrothadás nemcsak a paradicsomtermesztés, hanem a paprika- és padlizsántermesztés esetében is fennálló probléma lehet. Kezdetben a kalciumhiány tünetei a bibepont közvetlen közelében jelennek meg világosbarna foltok formájában, melyek később beszáradnak, azokból sötétbarna foltok alakulnak ki. Jellemző, hogy a problémával általában már a fiatal termések érintettek, de csak nagyobb termésméret esetében válik láthatóvá az okozott tünet. A barnulás csak a bogyó bibepont felöli oldalát érintik, a magház és a termés kocsány felőli oldala egészséges marad. Idővel a foltok nagy kiterjedésűek és sötét színűek lesznek, hiszen gyakran azokon másodlagos fertőzés, gombás betegségek is kialakulnak. A besüppedő és száradó foltokat rendszerint határozott szegély veszi körbe.

A kalciumhiány tüneteinek megjelenése egyrészt fajtatulajdonság is lehet, hiszen vannak olyan fajták melyek érzékenyebben és vannak, melyek kevésbé érzékenyen reagálnak a mész okozta hiányra. A kialakult károkat megszüntetni már nem lehet, ezért tavasztól, a palánták kiültetése utáni időszaktól kezdve a megelőzésre kell hagyatkoznunk. A harmonikus tápanyagellátásnak kiemelt jelentősége van, hiszen pl. a magnézium vagy kálium túlzott adagolása a kalcium felvételét gátolja.

A talaj levegőtlensége, az egyenetlen vízellátás szintén okozhatják a kalcium felvételének gátlását a talajból. A kialakulás közvetlen kivédése érdekében lombtrágyák alkalmazása a legcélravezetőbb, ezzel biztosítható gyors felszívódása a növényben. A több elemet is tartalmazó komplex lombtrágyákkal a növény számára szükséges mikroelemek nagy része pótolható. A kalcium pótlását a termések kötődéstől kezdve több alkalommal a bogyónövekedés időszakában is érdemes elvégezni.

Ideje REVANS-ot venni a kalászoskárosítókon!

2023. február 8. 08:12

A KITE Zrt. 2023-ban sem hagyja partnereit kalászostechnológiai csomagajánlat nélkül.

Nyári támogatás a termésbiztonság érdekében

2021. április 19. 05:36

Növényeink nyári támogatásával sokat tehetünk a stressz-hatások okozta termésveszteség elkerüléséért, illetve többlettermés eléréséért. A szárazság vagy a kórokozók miatti gyenge indulás ellensúlyozására segítsük növényeiket természetes módon, élő algát (NEM DÖGLÖTT) tartalmazó biostimulátorral, az Algafix-el, kiegészítve szükséges mikro-makroelem lombtrágyákkal.

Növénykondicionálás és növénytáplálás Huminisz-technológiával

2020. március 11. 12:21

A huminsavas növénykondicionálási technológiák nagymértékben hozzájárulnak a tápanyagegyensúly kialakulásához, ionantagonizmusok gyors és hatékony kezeléséhez. A makroelemek (N, P, K), mezoelemek (Ca, Fe, Mg, S) és mikroelemek (Zn, B, Mn, Mo, Cu) megléte a talajban alapja a sikeres gazdálkodásnak.

Vadriasztás és tápanyagpótlás – mit tudnak a szuszpenziós lombtrágyák?

2022. április 12. 07:00

Az elemi kén lehet növényvédő szer, tápanyag, de vad- és rovarriasztó is egyben.