34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina

Mitől fodrosodnak a japánfűz levelei?

Agrofórum Online

Japánfűz fácskáim levelein érdekes elváltozásokat vettem észre. A levelek széle kissé megvastagodott és fodrossá vált. Tavasszal ültettem el, akkor még levelei simák, „normálisak” voltak. Mik okozzák, mit tehetek vele?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, okleveles kertészmérnök, növénydoktor,  ny. egyetemi adjunktus
  

Kedves Kérdező!

A különböző fűzfa-féléken (Salix spp.), valamennyi fűzen élnek gubacsatka fajok, melyek rügy- és virágzat gubacsokat, torzulásokat idéznek elő. Telelésük rügyekben, kéreg redőkben és repedésekben történik. De ismerünk olyan gubacsatka fajokat, melyek a fűzfák leveleinek szélén okoznak sodródást, jelen esetben Ön fáján erről van szó. Hazánkban az Aceria salicis és Aculus magnirostris levél-gubacsatka fajok okozzák ezeket a tüneteket.

A gubacsatkák nem hasonlítanak a nagyító nélkül is látható és szövedéket képező, közismert, gyakori takácsatkákhoz és életmódjuk is eltér azokétól. A gubacsatkák a fertőzött növény zöld szövetében, (levélben, rügyekben) élnek, aprók, 0,1 mm-nél kisebb testük megnyúlt, 2 pár lábuk van, áttetszőek. Méretük miatt csak mikroszkóppal észlelhetők és azonosíthatók, szabad szemmel nem láthatók.

A tarka-levelű fűz gubacsatkáinak károsítását a levelek szélén megvastagadó, fodrozott, sodródott formájú alakváltozásról ismerhetjük fel. Ez a fűzfa nagyon divatos, közkedvelt, számos kertbe ültették az elmúlt években, idén a hobbikertészektől sok helyről jelezték ezt a betegséget. Tapasztalat szerint a kis fák elültetése utáni hónapokban már megjelentek a jellegzetes tünetek. Nyilvánvaló, hogy a megvásárolt fák atkával fertőzöttek voltak, úgy kerültek új tulajdonosaikhoz.

A gubacsatkák ellen csak atkaölő szerekkel tudunk védekezni. Legeredményesebb a fás részek kezelése tavasszal, rügypattanástól, amikor a téli nyugalom után az atkák aktivizálódni kezdenek, szaporodnak, majd a hajtások felszínén szétszélednek. A növényi szövetben élő atkákat a felszívódó (szisztémikus) hatású atkaölő szerek érik el, pl. az abamektin hatóanyagú Vertimec pro, Amverti Pro. A levélszövetben mozgó (transz-lamináris) diflovidazin hatóanyagú Flumite 200 is megfelelő ölő hatást gyakorol az atkákra, annak minden fejlődési alakjára. A kémiai kezelést kiegészíti a tünetes leveleket képező hajtások levágása és megsemmisítése, amennyiben még elszórtan, kevés levelet érint a kártétel. A tavaszi permetezést követően nyáron is szükségessé válhat a permetezés ismétlése. A permetléhez – a megfelelő hatás biztosítására – tapadást elősegítő anyagot is szükséges adagolni.

Seprűzanót: Minden, amit tudni érdemes

2021. december 23. 04:36

A seprűzanót vagy seprőzanót hazai karrierje egy amerikai mesével kezdődött, majd a különleges téli dekorációt igénylők bejárati ajtajánál folytatódott. Mit kell tudnunk a növényről? Hogyan gondozzuk, hogy év közben a kertünket díszítse?

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!

Az üldözött aranyvesszőfű, ami gyógynövény is lehetne

2023. április 30. 08:37

Egyszerű gyom vagy gyógynövény is lehetne? Nézzük, hogy mit érdemes tudni a Solidago-fajokról?

Fontos a dísznövényágazat stratégiai céljainak támogatása

2020. szeptember 9. 08:17

A Nemzeti élelmiszergazdasági válságkezelő programból az egyes kertészeti tevékenységet végző vállalkozások részére a kormány további 1,4 milliárd forint összértékű támogatást nyújt.