Néhány orchideám levelén apró, ezüst (szürke) színű foltok, talán inkább pontok láthatóak, a virágok legyengültek. Mi okozhatja? Nem fog más növényemre is átterjedni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, okleveles kertészmérnök, növénydoktor, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A leírt tünetek apró, parányi méretű szívó szájszervű kártevőkre jellemzőek. Két kártevő is szóba jöhet, megkülönböztetni azokat a rovar és/ vagy egyéb maradványaik alapján lehet. Orchideán és más szobai virágokon, dísznövényeken gyakoriak az atkák és a tripszek. Ahol észlelte, gyanítható, hogy a szomszédos növényeken is megtalálhatóak, legfeljebb kevesebb egyedszámmal, emiatt nem feltűnő, nem vette még észre.
Az atkák 1 mm körüli, 4 pár lábú rovarok, különböző színűek, a levelek hátoldalán szokták telepeiket kialakítani, emiatt kevésbé feltűnőek. A levelek sejtjeiből kiszívott nedvvel táplálkoznak, a növények csúcsi, zsenge, puha leveleit kedvelik, azokból a levelekből könnyebben nyerik ki a „tápoldatot”. Szívásuk nyomán apró, tűhegynyi méretű, ezüstös színű foltok maradnak vissza. Sűrű szívogatásuk nyomán gyakori a foltok összefolyása, a foltok helyén a levél elhal. Takácsatkákra jellemző, hogy finom szövedéket is képeznek, erről szokták felismerni. Meleg, napos, száraz körülményeket kedvelik. Szabadban és lakásban élő növényeken egyaránt előfordulnak. Lakásba bekerülve, az egyenletes meleg körülmények között számos atkanemzedék fejlődik ki, nagyon gyorsan képesek felszaporodni észrevétlenül. Tipikus eset, hogy a nyári időszakban szabadban tartott szobai virágokkal kerülnek be a lakásba, ezért a visszaköltöztetés előtt vagy után ellenőrizni kell a növényeket. Érdemes megelőző permetezéssel mentesíteni valamennyi növényt. Atkafélék ellen lakásban védelmet nyújthatnak az úgynevezett növényápoló szerek, ezek rovarok elleni általános ölő hatással rendelkező egyszerű anyagok. Hatóanyaguk a káliszappan és a növényi olajok (napraforgó olaj, fenyőolaj), elsődlegesen gyérítő hatással és távoltartással rendelkeznek. Különböző néven vannak forgalomban, számos helyen megvásárolhatók. Nem mérgezőek, lakásban veszély nélkül felhasználhatók. Például: Biofito növényápoló permet, Florimo növényápoló, Biosect, Biosol káliszappan, Bio-plant növényápoló stb. Erős atkafertőzés fellépésekor már speciális atkaölő szeres permetezés szükséges, a kezelést a lakás nem használt helyiségében végezzük, és utána tartsuk ott a növényeket 2-3 napig. Floramite, Nissorun, Sanmite, Vertimec és Zoom atkaölő szerek engedélyezettek dísznövényeknél.
Hasonló méretű és színű ezüstös színű foltokat okoznak a tripszek szívogatásai is. Tripszek is igen apró rovarok, 1-1,5 mm hosszú és vékony testük van, színűk változó. Mind a lárvái, mind a kifejlett egyedei szívásukkal károsítják a szobai növényeket. Rejtetten élnek, a virágok világos színű szirmain válnak észrevehetővé. Jellegzetes nyomokat hagynak hátra: a leveleken apró fényes fekete, gombostű fejnyi ürülékcsomói árulkodnak jelenlétükről. Bizonyos lárva alakjai behúzódnak a gyökérzethez, a szár tövi része alá, azok el szokták kerülni a rovarölő szeres kezeléseket, életben maradnak. Tripszek megfigyelésére és gyérítésére kék és sárga színű ragacsos színcsapdák alkalmasak, érdemes kihelyezni azokat. Az olaj- és káliszappan tartalmú növényápoló szerek hatása a tripszekre gyenge. Rovarölő szeres kezelés nyújt védelmet ellenük, a növényben felszívódó acetamiprid hatóanyagú (pl. Mospilan) rovarölő szerekkel lehet ellenük eredményesen védekezni, amennyiben tapadás fokozó anyagot is adunk a permetléhez, és a permetlével – víz helyett – beöntözzük a szártövi részt az ott élő tripsz lárvák ellen.