Mitől kanalasodnak a szőlő fiatal levelei?

Agrofórum Online

Szőlőtőkém fiatal levelei kanalasodnak, torzulnak. Mi okozhatja ezt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tünetek alapján a szőlő-levélatka által okozott kártételre lehet következtetni. A szőlő esetében az atkafajok közül két fajspecifikus, vagyis csak szőlőn kárt okozó faj, a szőlő-levélatka (Calepitrimerus vitis) és a szőlő-gubacsatka (Eriophyes vitis) jelenléte a meghatározó. E kártevők már korán, a fakadás után megkezdik az érzékeny levelek károsítását. Az atkák közül előfordulhat még a polifág, közönséges takácsatka (Tetranychus urticae) kártétele is, ami több gazdanövényen pl. gyümölcsfákon is élősködik. A levélatka táplálkozásával hajtásrövidülést, ízköz-rövidülést okoz, emellett a levelek torzulása is megfigyelhető. Az idő előrehaladtával a torzult levelek fel is szakadoznak.

A szőlő gubacsatka kárétele nyomán a levél színe felé kidudorodások, a fonáki oldalon pedig szöszös, nemezes foltok láthatóak. Erős fertőzés esetén a foltok összefolynak, csökkentve ezzel a növény asszimilációs képességét, mellyel jelentős terméskiesést is okozhatnak. A takácsatkák a levelek fonákán táplálkoznak, melynek következtében a levelek sárgulnak, bronzosodnak, majd hullani kezdenek. Súlyos esetben a növény idő előtti teljes lombvesztése is bekövetkezhet. A sárguló leveleken jelenlétükről árulkodik még finom, pókhálószerű szövedékük megjelenése is.

Az atkák nagyszámú felszaporodására főként a száraz és meleg nyári időjárás esetében számíthatunk. A rendszeres megfigyelés, a készítmények megfelelő kiválasztása és az atkák természetes ellenségeinek, a ragadozó atkáknak a kímélése a sikeres védekezés alapja. Kiemelt szerepe van a rügypattanáskor elvégzett tavaszi lemosó permetezéseknek, az olajos készítmények atkaölő hatásának. A vegetációs időszakban végzett permetezések alkalmával a lisztharmat ellen használatos kén hatóanyag az atkák egyedszámát is gyéríti. Használata során azonban legyünk óvatosak, 20 °C felett ne alkalmazzuk, a perzselés megelőzése érdekében.

Súlyos fertőzéskor jó eredményt érhetünk el a speciális atkaölő szerekkel (pl. etoxazol, fenpiroximát hatóanyagúak). Fontos tudnunk azonban, hogy az atkák növényvédő szerekkel szembeni érzékenysége gyorsan változik, az egyoldalú hatóanyag használattal rövid időn belül kialakulhatnak a rezisztens egyedek. Érdemes ezért az egyes készítményeket felváltva, kombinálva alkalmazni. Nagy jelentősége van továbbá a tapadást elősegítő nedvesítő szerek alkalmazásának, az apró cseppképzésnek és a bőséges permetlé mennyiségnek is, hiszen csak így érhetjük el az apró, fonáki oldalon elő egyedeket is.

DemoKERT sorozat a Güttler szervezésében

2023. április 4. 11:38

Az idei tavaszra új helyszíneket keresett fel a Güttler Kft., hogy elkalauzolja az érdeklődőket a szőlőben elvégzendő gépes talajmunkák világába.

Teleki Zsigmond nyomdokain - szőlőalanyok nemesítése világszínvonalon

2021. május 3. 09:38

Teleki Zsigmond szőlőalany-nemesítésben végzett munkája kimagasló jelentőségű. Fajtái elkerültek a világ szőlőtermesztő országaiba, termesztésbe vonták, több kutatóintézetben tovább szelektálták.

Trichoderma-készítmények alkalmazása a szőlő metszési sebeinek védelmére

2019. január 30. 04:39

A WINETWORK az Európai Unió Horizon 2020 kutatási keretprogramjában támogatást nyert projekt. A célja egy nemzetközi kutatóhálózat létrehozása, amely az európai bortermelő vidékek közötti innovatív tudás cseréjét és átadását teszi lehetővé szem előtt tartva a termelékenység és a fenntarthatóság kritériumait is. Az elmúlt két év együttműködésének eredményeként elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint jó gyakorlatok gyűltek össze a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatosan. A tőkebetegségekkel szembeni védekezés egyik sarkalatos pontja a metszési sebek kezelése.

Fenntartható szemlélet, hosszú távú gondolkodás - Güttler szőlészeti gépbemutató Egerben

2018. április 18. 09:45

A hangsúly nem kifejezetten egy-egy terméken, sokkal inkább a cég által nyújtott komplett technológián volt, amelyre az egri szőlészek is felfigyeltek.