11℃ 5℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória

Mitől lesz ezüstös elváltozás a fagyalsövényen?

Agrofórum Online

V. Lászlóné kérdése: Fagyalsövényemen idén újból megjelent a leveleken a szokásos ezüstös színű elváltozás. Mitől van, mi okozhatja, védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna ny. egyetemi adjunktus

Kedves érdeklődő!

A fagyal (Ligustrum spp.) növények levelein márciustól októberig él és károsít a fagyal tripsz (Dendrothrips ornatus). Fagyal a fő gazdanövénye, de az orgonát és hársfákat is károsíthatja. Olyan fagyal töveken szokott felszaporodni, melyek legyengültek, számukra nem megfelelő körülmények között élnek. Napnak erősen kitett helyre ültetett növényeknél súlyos kártétellel lehet számolni, amennyiben csapadékszegény időszakban nem részesítik rendszeres öntözésben.

A fagyaltripsz igen apró, 1mm-nél kisebb ízeltlábú, kifejlett alakja sötét, míg lárvája sárga színű, és mindkét fejlődési alakja szívásával károsítja a megtámadott növényt. Leveleken ezüstszínű apró pontok, majd ezek összeolvadásából ezüstös, szürkés foltok, vonalak, rajzolatok fejlődnek ki, melyek később barna színre váltanak. Megvastagodnak, torzulnak, kanalasodnak a levelek, később lehullanak. A leveleken, levélnyeleken a tripszek feketés színű parányi ürülék csomói segítenek a kártétel azonosításában. Az okozott elváltozások miatt a bokrok díszítő értéke lényegesen csökken vagy elvész.

Imágó alakban telel át a bokrok alatt a lehullott fertőzött leveleken, fakéreg repedéseiben. Kedvező tavaszi időjárásnál márciusban előjönnek a nőstények, tojásrakásukat április végén megkezdik, a lárvák károsítása májusban megkezdődik. Lárvák bizonyos fejlődési alakjai (pronimfa, nimfa) a talajban alakulnak ki, és hamarosan onnan feljönnek az imágók a fagyalra. Évente 2-3 nemzedéke fejlődik ki az időjárásától függően.

Nyártól már minden fejlődési alakja előfordulhat a fagyal lombján. Egyedszámuk, károsításuk május végétől szeptember végéig jelentős, októbertől kezdődik telelésre vonulásuk. Kémiai védekezést az első lárva nemzedék tömeges kikelése után ajánlott elvégezni. Tripszek ellen az abamektin, acetamiprid, cipermetrin, deltametrin, eszfenvalerát, lambda-cihalotrin, imidakloprid, oxamil, spinozad hatóanyagú rovarölő szerek hatásosak. Permetezés esetén a permetléhez tapadás fokozó adalékanyagot feltétlenül szükséges adni.

Megfigyelések szerint a fagyalbokrokon, sövényeken fagyaltripsz mindenhol előfordul, kártételt viszont a stressz-hatásnak (tartós szárazságnak) kitett, gondozatlan állománynál okoz. Eredményesen megvédhető a fagyal rendszeres öntözéssel, melyet elsősorban a száraz, forró periódusokban igényli a növény.

Házipatika – dísznövények gyógyhatásai

2020. szeptember 29. 09:32

Dupla öröm olyan növényeket nevelni a kertünkben, amelyek nemcsak díszítenek, hanem bizonyos növényi részeikből készített gyógyteájukkal enyhíthetik is a panaszainkat egyes egészségügyi problémáinknál.

Mi a különbség az egynyári és kétnyári dísznövények ültetésében és gondozásában?

2019. január 22. 09:55

Az egynyári és kétnyári dísznövények esetében az optimális ültetési körülmények és gondozási munkálatok különböznek. A cikkben áttekintjük az alapokat: mi a különbség az egyes csoportokba tartozó dísznövények között, mire érdemes figyelni az ültetésükkor és gondozásuk során, valamint milyen növényfajok és -fajták tartoznak ide.

Hogyan fog virágozni jövőre az amarillisz?

2020. november 30. 14:55

Az amarillisz a téli időszak egyik legnépszerűbb ajándéknövénye. Némi odafigyeléssel és gondozással akár a következő évben is gyönyörködhetünk fehér, piros vagy rózsaszín, tölcsér alakú, liliomszerű impozáns virágaiban.

Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

2018. augusztus 28. 06:50

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?