4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Mitől lesz fekete a dió lehullott termése?

Agrofórum Online

Tudnának tájékoztatást adni arról, hogy mitől lehetnek feketék a dió lehullott termései?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A dión sajnos több kórokozó és kártevő is megtelepedhet, melyek nemcsak a lombozaton, hanem a terméseken is nagyobb mértékű károkat tudnak okozni. Jelentős terméskiesést és korai lombhullást válthat ki a xantomonászos betegség jelenléte a fákon. A bakteriális fertőzés hatására a leveleken szegletes és vizenyős foltok alakulnak ki, mely foltok később barnulva elhalnak. A kezdeti termésfoltok aprók, idővel nagyobbodnak és feketednek is. A baktérium képes a magba is bejutni, így annak elfeketedése és összeszáradása is bekövetkezik idővel.

A gnomóniás betegség ugyan a termések belsejébe nem hatol be, de a zöld burkon barna szegélyű, kiszürkülő közepű foltok megjelenését okozza. A leveleken pár mm nagyságú kör alakú foltok formájában mutatkozik meg a fertőzés, melyek barna szegélyűek, közepük kiszürkülő. A betegségek fennmaradása a fertőzött leveleken lehetséges, így ezek összegyűjtésével, megsemmisítésével, akár talajba forgatásával csökkenthető a következő évi fertőzésük mértéke. Emellett kiemelt szerepe van a rézzel végzett lemosó kezeléseknek és a csapadékos időszakokat követően baktérium esetében is hatásos rézzel végzett permetezéseknek egyaránt.

A kártevők közül az almamoly lárvái nemcsak az almán, hanem a dió termésében is jelentős károkat okozhatnak. A dión az almamoly második nemzedékének hernyója okozza a kártételt, mely által a burok feketedése és annak csonthéjra száradása is a tünetek között szerepel. A termés feketedése továbbá a dióburok-fúrólégy lárváinak táplálkozása által is kialakulhat. A lárvák akár nagyobb egyedszámban is élhetnek a dió burka alatt, melynek nyomán a burok puhulása, feketedése, így a dió héjának akár teljes mértékű feketedése is bekövetkezhet. Mindkét kártevő elleni védekezés alapja azok csapdázása, feromonnal, hiszen ezzel állapítható meg jelenlétük, valamint rajzáscsúcsuk is, mely után a kémiai védekezést ajánlatos elvégezni. Védekezésre ajánlható a készítmények közül pl. Full 5 CS, Karate Zeon 5 CS, Laser Duplo, melyek kiskerti tulajdonosok számára is elérhetők. A dióburok-fúrólégy ellen, a fák alatti rész takarásával is védekezhetünk, hiszen ezzel a lárvák talajba fúródása, következő évre való áttelése akadályozható meg.

Mi rágja a rózsám leveleit?

2019. augusztus 17. 05:37

V. Erzsébet kérdése: A rózsák levelein szép sorban függeszkedve zöld testű, sötét fejű hernyók rágnak. Milyen károsítók ezek? Miként védekezhetek ellenük?

Mikor és hogyan történik a leander metszése?

2020. október 1. 10:52

A leander esetében, ősszel, még a teleltetés előtt érdemes a metszést elvégezni.

Mi lehet a baja a viaszvirágnak? Hogyan gyógyíthatom meg?

2023. február 2. 04:37

Most került hozzám egy viaszvirág (Hoya), de a levelein valamilyen betegség vagy kártevő okozta tünetek láthatók. Mit tudok tenni, hogy meggyógyuljon? A többi növény veszélyben lesz a közelében?

Mitől feketednek a tűztövis bogyói?

2018. szeptember 4. 11:01

S. László kérdése: Tűztövis sövényemen megjelent egy furcsa betegség, a termései elfeketedtek, héjuk megkeményedet. Mi okozza ezt, tudok-e ellene védekezni?