17℃ 9℃
március 27. Hajnalka, Lídia, Auguszta

Folyton termő málnán nem érnek be a nyári hajtásokon a bogyók. Mit tegyünk a növényekkel?

Agrofórum Online

Folyton termő málnám van. A szomszédomtól jött át a kerítés alatt. Nyáron az új hajtások végén lévő virágok és gyümölcskezdemények soha nem érnek be, mert úgy járnak, mint a megküldött képen látható! Évek óta küszködöm ezzel a jelenséggel. Ha tudnak, kérem segítsenek, hogy mi lehet ez!

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Ahogy levelében írta évek óta visszatérő problémája, hogy a folyton termő málnatövek új hajtásai, melyek a szomszéd telkéről nőttek át a kerítés alatt, nem tudják bogyóikat kinevelni, nem tudnak beérni, mert összetöppednek, és rászáradva maradnak a szárakon.

A képek alapján azt látom, hogy a málnasor egy része fehérre festett kőkerítés előtt helyezkedik el. Amikor a nap süti a növényeket, a tűző nap a falat is felforrósítja, az visszasugározza a meleget is, és egyben a fénysugarakat is visszaveri a növényekre. Így a szegény málnanövények a kert többi növényénél 2-szer annyi hő- és égető UV sugárzást kapnak. Ez már sok nekik.

A málnatermesztés hazánkban a klíma felmelegedése miatt kritikus helyzetben van. A napos helyre telepített málnák a meleg lég- és talajhőmérséklet, valamint az erős napsütés miatt nem érzik jól magukat, ezért az ültetvényekben már árnyékoló rendszer alatt nevelik azokat. A forróság a talajt is érinti, a túlzottan meleg talajban a málna egyébként sekélyen, felszínesen elhelyezkedő gyökerei a folyamatos melegben sérülnek, nem tudják ellátni vízzel a növényeket. Ezért ajánlják a talaj takarását, mulcsolását, ami a talaj túlzott felmelegedését megelőzi és a talaj nedvességét is megőrzi. Úgy látom, hogy levágott fűnyesedékkel ezt Ön is alkalmazza.

Fotó: a kérdező felvétele

Mivel a málna gyökérzete felszínes, a talaj nedvesen tartásához gyakori öntözést igényel. A növények vízben oldva veszik fel a tápanyagot. Ha száraz a talaj, a benne lévő tápanyaghoz sem jut hozzá a növény, éhezik. A gyakori öntözés miatt a tápanyag részben lemosódik, részben gyorsan felszívja, felhasználja a növény, a hosszan tartó termésnevelési időszaka miatt nyáron is tápanyagpótlás szükséges.

A képen látható beszáradt, beteg málnabogyók növekedése a meleg miatt leállt, szabályosan rásült, a növény azt már nem tudta felnevelni. Bogyók elhalását okozhatja még a málna szürke penészes bogyórothadása is (gombabetegség), párás, esős időjárási periódus alatt, amit egy száraz meleg időszak rászárít a kocsányokra.

Fotó: a kérdező felvétele

A folyton termő málnavesszőket letermés után tőből ki kell vágni, ne hagyja meg, azon csak gyenge, értéktelen hajtások nőnek. Egyik képen ilyeneket is láttam.

Árnyékos hely jobb lenne a málnának, próbáljon a kertben olyan helyett találni nekik, ahol 11-15 óra között nem éri a tűző nap őket. Mellette sok tápanyagra, folyamatosan nedves talajra van szüksége a málnanövénynek ahhoz, hogy erőteljes lombot, és azon bőséges termést tudjon kinevelni és érlelni.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Málnatermesztés agrárerdészeti módszerekkel?

2023. április 18. 10:41

A MATE Kertészettudományi Intézet Gyümölcstermesztési Kutatóközpont Fertődi Kutatóállomásán napjaink meteorológiai szélsőségeinek kiküszöbölésére technológiai kísérletekben, árnyékolási rendszerekben, agrárerdészeti módszerekkel keresik a megoldást a szélsőségek tompítására.

Oroszország a világelső málnatermelésben

2021. március 18. 04:47

Egy év alatt 174 ezer tonna málnát termesztett Oroszország, amely ezzel az eredménnyel első ebben a rangsorban a világon.

Foltok a málnavesszőn, mi lesz a terméssel?

2018. június 5. 11:14

F. Géza kérdése: mitől lett foltos június elejére a málnám vesszője?

Drágult az ukrán málna

2019. július 3. 16:33

Az ukrajnai termelők nem sietnek a megállapodással, mivel legtöbbjük inkább nem szedi le a gyümölcsöt, minthogy áron alul adják el.