26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra

Mitől lett „bibircsókos” a burgonya?

Agrofórum Online

M. Mária kérdése: Szeretnék segítséget kérni, hogy milyen betegségre utal, ha a burgonya gumója úgy néz ki, mintha bibircsókos, ragyás lenne?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

Kedves Kérdező!

A burgonya gumóját 3 különböző betegség is károsíthatja, ami a leírtakhoz hasonló tüneteket okozhat. Előfordulásuk alapján a legvalószínűbb a burgonya sugárgombás varasodása (Streptomyces scabies), majd a spongospórás varasodás (Spongospora subterranea), végül a burgonyarák (Synchitrium endobioticum).

A burgonya sugárgombás varasodása során a gumókon különbözőképpen formált varas foltok képződnek, parás felszínnel, amelyek eleinte magányosak, később viszont megnagyobbodnak és ellephetik a gumó teljes felületét. Az egész világon elterjedt betegségről van szó, amely inkább csak a gumók küllemét befolyásolja, a növények fejlődését, hozamát kevésbé. A fertőzött gumók azonban rosszabbul tárolhatóak, feldolgozásuk során több hulladék keletkezik, keményítőtartalmuk kisebb és rosszabbul csírázhatnak.

A kórokozó a talajban életképes marad, és innen fertőzik meg a sérülések helyén és a paraszemölcsökön a fiatal gumókat.

A betegség kialakulásának kedvez a magas talajhőmérséklet (25 0C felett) és a könnyű, homokos, lúgos kémhatású, kevés szerves anyagot tartalmazó talaj.

A védekezés alapja a fertőzésmentes vetőgumó alkalmazása, valamint a helyes vetésforgó betartása. Ezen kívül a betegség fellépését csökkenthetjük a savanyú pH-val rendelkező trágyák alkalmazásával, zöldtrágyázással, helyes tápanyag utánpótlással és okszerű öntözéssel.

A spongospórás varasodás régebben karantén károsító, ma már hazánkban is előforduló betegség, melyet egy primitív nyálkagomba, a Spongospora subterranea okoz. Ez a betegség mindenekelőtt a nedves és meleg, savanyú pH-val rendelkező talajokon fordul elő. Tünetei hasonlítanak a sugárgombás varasodáshoz, a léziók kisebbek, zártak, kiemelkedők. A tárolóban a gumó korhad, a kiüregesedés mélyre hatóló és a foltok a gyökereken is előfordulhatnak.

A burgonyarák csaknem valamennyi földrészen előforduló kórokozó, melyet az 1880-as években Dél-Amerikából hoztak be Európába. A legtöbb európai országban megtalálható, hazai előfordulása nem ismert.

Zárlati károsító, megjelenése növény egészségügyi intézkedést von maga után. A fertőzött területen burgonyát hosszú ideig nem szabad termeszteni. Egyetlen védekezési lehetőség a behurcolás megakadályozása, valamint számos rezisztens – köztük több keszthelyi nemesítésű – fajta ismert.

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Csomagolt burgonyát gyűjtött be a Nébih az áruházláncok polcairól

2022. december 13. 09:34

A Szupermenta program legújabb tesztjében csomagolt burgonyákat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.

Hamarosan olcsóbb lesz a hazai termesztésű zöldség

2019. április 26. 08:46

Az import a paprikaféléknél, paradicsomnál és kígyóuborkánál a legjellemzőbb, de az árak már kezdenek összeérni. Jelenleg a boltokban megtalálható paprika és paradicsom 70-80 százalékban magyar, az arány május közepére 95 százalék fölé emelkedik.

Súlyos gondok a német burgonyaértékesítésben

2020. június 23. 10:47

A burgonyapiacon tapasztalható gazdasági veszteségek miatt a német gazdálkodók már a berlini kormányzathoz fordultak pénzügyi támogatásért.