Mitől lyukas a mogyoró? Hogyan előzhetem ezt meg jövőre?

Agrofórum Online

A mogyoró termésén lévő lyukakat a mogyoróormányos okozza, ezáltal a mogyoró veszélyes és jelentős kártevőjéről van szó.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos   

Kedves Kérdező!

A mogyoró termésén lévő lyukakat a mogyoróormányos (Curculio nucum) lárvája okozza, ezáltal a mogyoró veszélyes és jelentős kártevőjéről van szó. Súlyos kártétel esetében a károsodott mogyorók aránya eléreti akár a 70%-os is. Az ormányosbogár kifejlett egyedei alig 1 cm-es nagyságúak, nőstényeik ormánya legalább olyan hosszú, mint a testüké, a hímeké pedig kicsit rövidebb. Rajzásuk elhúzódó, május végétől június végéig tapasztalható. A nőstények ormányukkal a zsenge mogyoróhéjat átfúrják, bennük járatot készítenek, és ebbe helyezik bele tojásukat.

Egy termésbe átlagosan egy tojást helyez el, ritkán kettőt vagy hármat. A lárvák fejlődése 1-1,5 hónapig tart, majd a mogyorók érésének kezdetén a lárva kirágja magát a termésből, a talajra esik, ahova befurakodik. A mogyoró héján a lárvák kb. 2 mm átmérőjű, szabályos kerek lyukakat rágnak, mely károsításukat is jelzi. A teljesen elfogyasztott bél helyén csak a lárvák morzsalékos rágcsáléka látható. A megtámadott mogyorók nagyobbrészt kifejlődnek és beérnek. Egy részük fennmarad a bokron, viszont nagyobb részük az egészséges mogyorók beérése előtt lehull a talajra. Évente egy nemzedéke fejlődik ki, kifejlett alakjai telelnek a talaj 10-20 cm-es rétegében.

Tömeges elszaporodását a hőmérséklet és a páratartalom is jelentős mértékben befolyásolja. Optimális számára a 18–27°C-os hőmérséklet és a 65–80%-os relatív nedvességtartalom. Tömeges elszaporodásukra főként az egymást követő száraz nyarak esetében kell számítanunk. Megelőzés céljából már a telepítésnél érdemes a vastagabb héjú, illetve korábban keményedő fajtákat előnyben részesíteni, hiszen ezek a fajták kevésbé károsodnak.

Kémiailag csak a kifejlett bogarak ellen tudunk védekezni rovarölő szerekkel. Az elhúzódó rajzása miatt ajánlott május-júniusban legalább kétszer-háromszor permetezni (lambda-cihalotrin). Házikerti körülmények között megoldást jelenthet a kopogtatás is, ekkor a bokrok alját fehér anyaggal, vagy fóliával takarjuk és a lombot a reggeli órákban alaposan megrázzuk, vagy ütögetjük. A bogarak ilyenkor még dermedt állapotban vannak, és ha lepotyognak gyorsan össze kell gyűjteni és meg kell őket semmisíteni.

A mogyoróvaj egészséges, de akad egy nagyobb probléma vele

2024. június 15. 14:10

A mogyoróvaj tele van fehérjével és vitaminokkal, amelyek valóban jót tesznek a szervezetünknek. Mégis, több okból is érdemes óvatosan kezelni.

Mit tehetünk az egészséges mogyorótermésért?

2019. szeptember 5. 04:36

F. Mihály kérdése: Mogyoróbokrom évek óta csak romlott mogyorót ad, többnyire már nyáron lehullanak a beteg termések. Mit tegyek, hogy egészséges mogyorót tudjak a következő évben betakarítani?

Hogyan tároljuk a héjas gyümölcsöket?

2020. október 25. 10:51

A héjas vagy más néven a kopáncsos-gyümölcsűek közé tartozik a dió, mogyoró, mandula és a gesztenye is.

Hogyan ültessünk helyesen mogyorót?

2024. szeptember 17. 14:40

Mogyoróbokrot ültetni hálás dolog, hiszen a növény, bár eleinte több évet is kell várnunk a termésére, később évtizedeken át gazdag terméssel örvendeztet meg minket.