Mitől sárgulnak a platánfa levelei?

Agrofórum Online

Tavaly ültetett platánfánk levelei elkezdtek sárgulni. Apró sárga foltok tömege látszik rajtuk és a hátoldalukon kicsi rovarok mozognak. A fiatal levelei is sárgulnak és gyorsan elhalnak. Lehet, hogy nem is azonos az oka? Mik ezek, hogyan menthetem meg a fát, melyet a kertünk díszének szántunk?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Rövid leírásából úgy tűnik, hogy kétféle ok miatt jelentek meg az elváltozások a platánfán.

Az első leírás a platán csipkéspoloskára (Corythucha ciliata) illik, ami a platán gyakori kártevője, a levelek tavaszi kifejlődésétől őszig jelen van a fán és károsítja a leveleit. Szívó kártevő, a szívogatás hatására a levelek sejtjei elhalnak, elsárgulnak, kifakulnak. Súlyos fertőzésnél a levelek elszáradnak és korán lehullanak. Kártétele nem tűnik jelentősnek, de a fát folyamatosan gyengíti a levelek elhalása miatt.

Platán csipkéspoloska imágók és lárvák (Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele)

A platán csipkéspoloskának évente 2-3 nemzedéke is kifejlődik, van rovarutánpótlás. Minden fejlődési alakja, a fekete tarka színű lárvái és a fehér, szépen csipkézett szárnyas kifejlett alakjai (imágók) is csoportosan, a levelek hátoldalán élnek. Apró, fényes fekete ürülékcseppeket hagynak a leveleken. Nem jó repülő a kifejlett poloska, de a szél segíti terjedését, szélviharok után új fákon jelenik meg. Lakott helyen, kertekben, utcai sorfákon is gyakori, és nyár végén, ősszel teraszokra, erkélyekre, ablakokra, autókra és emberre is rákerülhet tömegesen. Ez utóbbi kifejezetten kellemetlen, tapasztalatok szerint csípnek is.

Platánlisztharmat (Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele)

A rovar a platánfák kérgeinek repedéseiben telel, ellene rügyfakadás előtt a fák lemosó permetezésével védekezhetünk olajtartalmú szerekkel, melyeket a gyümölcsfáknál is alkalmazunk. Házi kertben, ahol csak egy fát érint – Önnél is -, és még fiatal a fa, a törzsét ajánlom figyelni, amikor a kifejlett poloskák felfelé vonulnak a levelek felé, akkor kell azt lekezelni. A fertőzött leveleken élő telepeit Decis, Mospilan vagy Neemazal rovarölő szerekkel egyaránt permetezheti, tapadásfokozó anyagot ajánlott a permetléhez adagolni.

Lisztharmatos fiatal hajtásvégek (Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele)

A platán fiatal leveleinek hirtelen elsárgulását és elhalását torzulással kísérve, a platánlisztharmat gomba (Erysiphe platani) okozza. Fiatal hajtásvégek levelein fejleszti fehéres bevonatát, a levél hullámos, kissé deformált lesz. Főleg a fiatal, lombjukat fejlesztő fáknál okozhat súlyos kártételt. A gomba 2014-be jelent meg Európában, hazánkban is csak néhány évvel ezelőtt azonosították. Párás viszonyok elkerülésével csökkenthető a kórokozó gomba felszaporodása: fa lombját szellősre kell metszéssel alakítani, nem esti, hanem reggeli órákban ajánlott öntözni a kertben, nemcsak a fát, hanem a körülötte lévő gyepet is.

A lisztharmatos hajtásvégek lemetszése és eltávolítása is eredményhez vezethet. Fellépésekor szódabikarbóna, káliumhidrogén-karbonát (Vitisan) gombaölő hatású kezelések mellett a kén (Cosavet), azoxistrobin (Amistar, Zoxis), penkonazol (Topas) hatóanyagú gombaölő szerekkel védekezhetünk. Elsősorban megelőző jelleggel, és igény esetén ismételve alkalmazzuk.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Egyszerre fertőzi a borsót a lisztharmat és a rozsda! - Mit tehetünk?

Gy. Rozália kérdése: Szennyes fehér bevonat van a borsó levelén. Megfogtam, hogy megnézzem és vörös lett az ujjam hegye. Mitől?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: szokatlanul erős a lisztharmat-fertőzés

2024. május 21. 16:10

Az idei szezonban országos szinten is szokatlanul erős lisztharmat fertőzés alakult ki, mely a növények minden részét érinti.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (16. rész)

2020. február 5. 08:16

A borsó esetében növényvédelmi szempontból a termesztési szezon nagyobbik része elsősorban a rovarkártevők számára alakult kedvezően, a májusi csapadékos hónap pedig a kórokozók járványszerű fellépését idézte elő.