Mitől színeződik már a szőlő levele?

Mitől színeződik már a szőlő levele?

Agrofórum Online

F. Mária kérdése: A szőlőink levele sárgulni, kezdett, olyan, mintha már ősz lenne. Csapadékhiány okozza, vagy valamilyen betegség?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A szőlő levelének színváltozását több tényező okozhatja, például a tápanyaghiány, vagy különböző betegségek. Ezen a képen egyértelműen a korai tőkeelhalást (Esca) kiváltó gombák által okozott tünetet látjuk. Nagyon éles a határ van a levélérmelletti és ezek közötti részek között. Az escatológia alatt a tudománynak azt az ágát értik, amely a világ sorsával és végső dolgaival foglalkozik, ez ráillik erre a betegségre is.

Esca betegség alatt ma a szőlő fás részeit károsító gombák egész sorának utolsó együtt ható fázisát értjük, amely a szőlőtő pusztulásához vezet. Lehoczky határozta meg a korai tőkeelhalás fogalmát, mely szerint „gyakorlati szempontból minden olyan tőke, ami korábban elhal, mint ahogy az ültetvényben a termesztést befejeznék (pl. 29 éves korban egy 30 évre tervezett ültetvényben), azokat a korán elhalt tőkék közé soroljuk”.

Az első látható tünetek a leveleken általában július – augusztusban jelennek meg, de már virágzáskor is felléphet e betegség, mely eredményeképpen a fürtkezdemények elpusztulnak. A levélerek között kezdetben klorotikus pontok láthatók, melyek később fehér fajtáknál sárga foltokká, vörös fajtáknál vöröses-barna foltokká növekednek.

A levél érközötti része színeződik, majd a levél összesodródik, és teljesen elszárad. A kezdeti tünet a magnézium hiányra emlékeztet. A levelek száradása a hajtás-csúcson kezdődik és néhány napon belül a hajtás alapjáig halad. Tápanyaghiány esetén ez fordítva van. A levélerek gyakran még erős fertőzés esetén is zöldek maradnak. Nem mindig az egész tőke fertőződik, gyakran csak egy hajtás, vagy pedig csak a hajtás egy része.

A művelési módnak hatása van az Esca-fertőzésre: szélessoros művelésnél, ahol az idős, fás részen kevés a metszési seb, kevésbé lép fel (pld. ernyő). A betegséget okozó gombát mindenekelőtt az idősebb fa részben lehet megtalálni. Amennyiben a szőlőtőkén ilyen levél, levelek jelennek meg akkor a tőke pusztulásával kell számolnunk. Sajnos a tőkét nem lehet megmenteni gyökerestől el kell távolítani.

Hogyan védekezhetünk a lisztharmat ellen almában és szőlőben?

2019. április 28. 07:36

S. Miklós kérdése: Kertemben található almafáim és szőlőtőkéim minden évben nagyon lisztharmatosak. Mit tehetek ellene?

Milyen zöldmunkát kell a szőlőben végezni?

2020. július 13. 07:11

Mikor és miért kell a szőlő csonkázását, hónaljazását elvégezni? Mi a haszna?

A mag nélküli szőlő vizsgálata

2023. október 3. 17:10

Ma már – népszerűségét tekintve – simán felülmúlja a mag nélküli szőlő a hagyományos, magos fajtákat. Hogy miért? Mert könnyebben eszik a gyerekek, az idősek, és különben is, minek bajlódjunk a magok szétrágásával, ha bármelyik élelmiszerboltban kaphatunk mag nélküli fajtát is a szezonon belül? De mi a helyzet akkor, ha az emberek orra alá dörgöljük azt, hogy az ilyen szőlők egészen biztosan nem természetesek?

Tokaj 3 hét előnyben: augusztusban kezdődhet a szüret

2018. július 18. 09:50

A megszokottnál jóval korábban, már augusztusban megkezdődhet a hagyományos szőlőfajták szüretelése Tokaj-Hegyalján - közölte Molnár Péter, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.