Mivel és milyen időszakban kell permetezni vértetű ellen?

Agrofórum Online

Az almafáim vértetűvel fertőzöttek. Milyen permetezőszerrel és milyen időszakban kell permeteznem ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A vértetű (Eriosoma lanigerum) egy nehezen kiirtható, kellemetlen, behurcolt kártevő, mely az almafákon kívül a körtén, birsalmán, díszalmákon, galagonyán, berkenyén és madárbirsen is előfordul. A felsorolt növényeken elsősorban sebzési felületeken – jégverés, metszés nyomán – telepedik meg.

Kezdetben az apró tetvek szívásai után simafalú daganatok képződnek, ezek a sebek elrákosodnak, felületük felrepedezik, egyenetlenné válik. Másodlagosan a nyílt sebeken más kártevők és kórokozók is behatolhatnak. Hasonló tüneteket a gyökereken is kiváltanak. Évente sok nemzedéke fejlődik, 1-1 nemzedékének kifejlődéséhez 3-4 hét is elegendő. Enyhe tél után már áprilisban megjelenhetnek, és aktívak, károsításukkal őszig számolni kell.

A vértetű sebzési, metszési helyeknél telepedik meg
A vértetű sebzési, metszési helyeknél telepedik meg

A vértetű a fakorona mellett – háborítatlanul és rejtetten – a gyökereken is át szokott telelni, ott a téli védekezésre használt szerek nem tudnak érintkezni a kártevővel.

Védekezésnél figyelembe kell venni a vértetűfürkész darazsat, melyet 1930-as években telepítettek be sikeresen hazánkba biológiai védekezési céllal. Természetes ellenségei még a fátyolkák és katicabogarak is. A vegetációban folytatott rovarölő szeres permetezéseknél védelmüket szem előtt kell tartani!

Vértetvek szívása okozta daganatok almafán
Vértetvek szívása okozta daganatok almafán

A vértetvek elleni védekezés elemei:

  • Sebzések keletkezésénél a sebek gyors lezárására, a vértetvek megtelepedésének megelőzésére figyelni szükséges.

  • Télen, a nyugalmi időszakban a fán áttelelő, fehér gyapjas bevonatú vértetvek ellen bármelyik olajtartalmú rovarölő szeres, bő permetleves lemosó kezelés hatékony (Vektafid, Vegesol stb.). Az olajréteg alatt a tetvek levegő hiányában elpusztulnak. Amennyiben foltokban jelent meg a kártevő, elegendő lehet csak a telepeket kezelni. Minden esetben a talajhoz közeli, onnan kiemelkedő gyökérágakat és a törzs tövét is célszerű kezelni. Rügypattanásig a kezelést érdemes megismételni.
  • Vegetációs időszakban a kémiai védekezés, a permetezés az 1. lárvaállapotban a leghatékonyabb, amikor az új lárvák szétszóródnak a fán, és még testüket nem védi a viaszbevonat. Ellenük a levéltetvek elleni speciális, felszívódó szereket (Pirimor, Teppeki) és a Mospilan, Neemazal általános rovarölőket érdemes használni. A kontakt hatású hagyományos piretroidtartalmú rovarölő szerek felhasználása esetén, az ölő hatás fokozása érdekében káliszappanos permetezésben ajánlott a fákat részesíteni előtte: a káliszappan feloldja a tetvek viaszrétegét, így szabaddá válik a rovarölő szerek és a tetvek testének közvetlen érintkezése. A fák leveles állapotában vértetvek ellen többszöri permetezés is indokolt lehet, folyamatosan monitorozni szükséges a fákon a vértetvek jelenlétét.

Ezt kell tudni a növényvédő szerek drónos kijuttatásának kérelmezéséről

2024. március 5. 15:10

Az elmúlt időszakban számos kérdés érkezett a Nébih munkatársaihoz annak kapcsán, hogy ki, hol és hogyan kérelmezheti növényvédő szerek és növényvédelmi hatású készítmények engedélyezését drónnal történő kijuttatásra. Az alábbiakban összegyűjtöttük a témához kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat.

Helyettesíthető a NeemAzal növényvédő szer a neem-fa olajával?

2024. január 24. 04:38

Van-e különbség a neemolaj és a Neemazal nevű növényvédő szer között? Helyettesíthetők-e egymással? Melyiket érdemes választani?

Mikor kezdjem a permetezést burgonyabogár ellen?

2024. május 23. 04:38

Sok burgonyabogarat még nem láttam, nagy kárt sem csináltak még, meddig várjak a permetezéssel?

Miért nőttek apró, narancssárga foltok a mályvarózsa levelein?

2023. május 19. 07:24

Mi baja van a mályvarózsámnak? Levelein apró, narancssárga foltok nőttek, elég sűrűn. Gyógyítható? Képet mellékelek róla.