Megmetszettem a szőlőt, ami rengeteg hajtást is hozott. De van néhány régebbi fás vesszője, ami tavaly szépen hajtott, nőtt, idén viszont nem. Van arra esély, hogy jövőre ez még ki fog hajtani, vagy ezeket le kell vágni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Fényképe alapján úgy látom, hogy egy szőlőlugas ága betegeskedik, helyesebben nem hajtott ki.
Minden fás növénynél, így gyümölcsfáknál is gyakran előfordul, hogy egy kisebb, nagyobb ága elszárad, elhal. Még gyakoribb, hogy nem tudjuk megmondani, meghatározni az okát, csak a jelenséggel szembesülünk.
Azt feltételezem, hogy már tavaly is gyengébben fejlődött ez a szőlővessző, ha még életben is volt.
Amennyiben egy szőlőtőkénél egészséges vesszők és betegek is előfordulnak, a beteg rész belső szöveteinek fertőződése áll a háttérben. Kezdetben ennek külső jele nem is látszik, csak a visszamaradt levélkezdemények, melyek gyorsan el is sárgulnak. A faszövetben élő kórokozók a vessző víz- és tápanyagforgalmát gátolják, szabályosan eltömítik vagy felélik a szállító szöveteket, így az érintett vessző szomjan és éhen hal. A belül élő kórokozó ránézésre, vizuális vizsgálattal nem azonosítható. Viszont, hogy beteg a belső szövete, hogy fertőzött az, sárgás vagy barna szöveti elszíneződés jelzi. A fás részekben megtelepedett kórokozók kémiai anyagokkal nem eliminálhatók, nem űzhetők el, ezek a beteg részek nem gyógyíthatók.

A betegség kezelhetőségére egyetlen módot ismerünk, időben történő beavatkozással megállítható a folyamat Ez pedig a beteg rész visszavágása. Ezért a ki nem hajtott vesszőt a tövénél vágja vissza az egészséges szövetrészig, mindaddig, amíg a metszési felülete egyszínű, világos, nem mutat belül elszíneződést! A biztonságos beteg rész kivágásakor vele együtt egészségesnek látszó fás szakaszt is el kell távolítani, hasonlóan az emberi rákos operációknál közismert gyakorlathoz. A szőlőnél gyakori faszöveti elhalást okozó betegség az ESCA, melyet többféle kórokozó is előidézhet, rettegett kór, fiatal, jól ápolt, modern szőlőültetvényeknél is megjelenik. Ahol felbukkan, az ültetvény mentesítése kérdéses.

Nagyon fontos a megelőzés, és a higiénia. Minden vágási, metszési beavatkozásnál az eszközöket fertőtleníteni szükséges, beavatkozás előtt és után is, ezzel lehet a vesszőben élő kórokozót lokalizálni, elterjesztését megakadályozni.
Ezt tudom tanácsolni Önnek is, a beteg vesszőt vágja le, a fentebb leírt módon, a venyigét semmisítse meg, ne komposztálja, és metszést követően a metszőollót Hypós oldatban fertőtlenítse a munka után.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele