Ősszel vagy tavasszal érdemesebb málnát ültetni?

Agrofórum Online

Kérem szíves válaszukat: ősszel vagy tavasszal érdemesebb málnát ültetni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A málnabokrok ültetésének optimális időszaka ősszel van, amikor a talaj hőmérséklete még megfelelően meleg, de még a fagyoktól nem kell tartanunk. Erre a legkedvezőbb időszak általában október második felétől november első feléig tart, de jobb inkább korábban elvégezni az ültetést, mint későbbre hagyni, hiszen tavasszal annál erősebbek és fejlettebbek lesznek az első évben képződő sarjak. Tavasszal is lehet ültetni, ennek ideje akkor van, amikor a talaj már felszáradt.

A málna számára biztosítsunk napos fekvést, de ennek hiányában kissé árnyékos helyre is ültethető. Nagyon árnyékos helyen a virág- és gyümölcsmennyiség jelentős mértékű csökkenést mutat. A málna gyökérzete meglehetősen sekélyen, kb. 0-30 cm mélységben helyezkedik el, de talaja ettől függetlenül legyen szerves anyagban gazdag, jó víz- és levegőgazdálkodású. Elsősorban az erdei talajokat kedveli, meszes és rossz vízgazdálkodású talajon a málnabokrok gyakran mutatják a vasklorózis tüneteit, valamint az agyagos, sós és szikes talajok szintén nem alkalmasak a málnatermesztésre. A talaj kémhatása szempontjából a gyengén savanyú az optimális számára.

Lehetőség szerint olyan helyet keressünk neki a kertben, ahol nem volt szamóca, málna, szeder, burgonya, paradicsom és paprika sem ültetve legalább az elmúlt 4-5 évben. A telepítésre szánt talajt legalább 35-40 cm mélységig érdemes felásni és pár hétig hagyni ülepedni. A sarjakat ültetés előtt célszerű pár órára vízbe helyezni, majd ültetés előtt a gyökereket lemetszeni, melyek túlzottan hosszúak, vagy esetleg megsérültek. Az ásott gödör nagysága legyen olyan, amelyben a gyökerek pontosan elférnek. A behelyezés után következhet a talaj visszatöltése és betaposása, mely elvégzésénél ügyeljünk arra, hogy a gyökértörzs és a rajta lévő rügyek se sérüljenek meg. Az ősszel ültetett sarjak tövi részét 10-15 cm magasságban kupacoljuk fel, míg kora tavaszi ültetés esetében csak néhány cm magasságú, laza kupacot érdemes kialakítani. A tövek beöntözéséről se felejtkezzünk el, valamint a sarjak kupacok magasságában történő visszavágásáról sem, mely az alapi rügyek kihajtását segíti elő.

Mik lehetnek a fehér színű, kiemelkedő foltok a málna szárán?

2019. február 18. 14:02

U. Karolina kérdése: Málnametszés közben a szárakon apró, fehér, kicsit kiemelkedő foltokat láttam. Tavaly nem vettem észre. Mik ezek, és a málna kihajtása előtt tudok-e permetezni ellenük?

Mi okozhatja fehér foltok kialakulását a szederbogyókon?

2022. augusztus 18. 04:38

Idén a tüskétlen szeder bogyóin fehéres részek fejlődtek, a fehér foltok mérete változó. Korábbi években ilyennel nem találkoztunk. Mi okozhatja?

Milyen módszerrel szaporíthatjuk a legegyszerűbben a málnát?

2023. november 13. 04:39

Új helyre szeretném telepíteni málnatöveimet. Hogyan szaporíthatnám a legegyszerűbben a málnát?

Ritka kártevő: a málna-viaszos pajzstetű (Atrococcus bejbienkoi)

2023. november 8. 10:10

Magyarország melegebbre és szárazabbra fordult klímája nem kedvez a málnatermesztésnek. Jelentős a munkaerőigénye, amelynek döntő hányada a szedési időszakban jelentkezik. Ezekre a gondokra visszavezethetően a hazai gyümölcs árban nem versenyképes az importból származó termékkel. Ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak a következménye, hogy a málna országos termőterülete folyamatos csökken. 2022-ben Magyarországon az ültetvényben termesztett málna termőterülete csak 101 hektár volt.