Létezik olyan paradicsomfajta, melyet nem támad meg a paradicsomvész?

Agrofórum Online

Házikertemben szeretnék már a fajtaválasztással védekezni a növényvédelmi problémák ellen. Létezik olyan paradicsomfajta, mely ellenáll a paradicsomvésznek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A nemesítésnek köszönhetően számos paradicsomfajta található meg a kereskedelemben, melyek nemcsak terméseik tulajdonságában, növekedési jellemzőikben, termőképességükben, hanem betegségekre való fogékonyságukban is eltérést mutathatnak. A leggyakrabban vírus rezisztens (dohánymozaik, bronzfoltosság) paradicsomfajták találhatók meg a kereskedelemben, de más kórokozóknak (fuzáriumos betegség, verticiliumos hervadás, kladospóriumos betegség, lisztharmat) ellenálló fajták egyaránt bővítik a listát.

A legnagyobb problémát talán a paradicsom termesztése során a fitoftórás betegség, vagyis a paradicsomvész okozza. E betegség csapadékos évjáratban képes ugyanis nagyon gyorsan terjedni, nemcsak a terméseket tönkretenni, hanem az egész növény pusztulását is okozni. A kórokozó ellen a vetésváltás, a helyes sor- és tőtávolság kialakítása, illetve reggeli órákban elvégzett öntözés mellett, rendszeres megelőző kémiai védekezéssel lehet csak hatékonyan védekezni, főként csapadékosabb és hűvösebb évjáratban.

A kereskedelemben beszerezhetők azonban már olyan paradicsomfajták is, melyek kevésbé fogékonyak, ellenállónak tekinthetők a betegséggel szemben, melyre vonatkozó információ általában a vetőmagok csomagolásán fel van tüntetve. E fajták magjai többnyire drágábban is szerezhetők be, viszont házikerti körülmények között is ajánlható e drágább magok megvásárlása, vagy kész palántáinak beszerzése. Az ilyen növényeket ugyanis kevesebb növényvédelmi kezelésben kell részesíteni, ezzel időt és pénzt is spórolunk.

Kiskereskedelmi forgalomban is megvásárolható fitoftóra ellenálló fajták, pl. a Romello, Primavera, Primabella, Pyros vagy a Philovita és a Phantasia. Az említett fajták termesztése viszont nem jelenti egyértelműen azt, hogy növényvédelmi kezelést az állományban nem kell végeznünk. A fitoftórás betegség mellett ugyanis számos más kórokozó, mint az alternária, szeptória, lisztharmat stb., illetve kártevők, pl. bagolylepke hernyók, molytetvek, levéltetvek ugyancsak gyengíthetik növényeinket, melyek megjelenését, terjedését érdemes figyelemmel kísérni, adott esetben kémiai módszerekkel is védekezni.  

Kiemelt kép: Pixabay

Jön a csokoládészínű paradicsom

2021. július 30. 11:41

Bőséges lett az idei paprika- és paradicsomtermés, és bár még mindig a hagyományos verziókat vásárolják a legnagyobb mennyiségben, nő a különlegességek, mint például a csokoládészínű vagy a koktél-, cherry- és snack paradicsom rajongótábora is. Az ötszáz termelőt tömörítő DélKerTÉSZ adatai szerint idén a friss piaci termékeknél, így a paprikánál és a paradicsomnál 28,3 ezer tonnára szerződtek a termelők, ami jelentős, 28 százalékos növekedést jelent a tavalyi 22,14 ezer tonnához képest.

Mitől rothad a paradicsom csúcsa?

2021. július 22. 05:37

Paradicsomoknál rendszeresen megjelenik egy betegség: a bogyó alján sötét nagy folt nő, tönkre teszi azt, nem fogyasztható. Minden évben visszatérő betegség. Mi okozza?

Nagy terméshozam kis helyen: a biointenzív kertészet

2024. április 3. 16:10

A biointenzív kertészet a természeti folyamatokra és az ökológiai egyensúlyra támaszkodik a növények termesztése során.

Paradicsombogyó repedésének lehetséges okai

2023. március 30. 07:34

A technológiára visszavezethető minőségi hibák például a rossz bogyókötődés, az apró, üreges termések, a színhibák, a torz és repedt bogyók.