Milyen permetszerekre lesz szükségem tavasszal a veteményesben?

Agrofórum Online

Ősszel költöztünk új otthonunkba, egy családi házba, melyhez hatalmas kertrész tartozik. Hamarosan szeretném elkezdeni a kertészkedést. Milyen permetszerekre lesz szükségem már tavasszal a veteményesben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségnövények esetében, akárcsak a gyümölcsfáknál egyaránt, ajánlatos előre gondolkozni, így a tavaszi időszakra szükséges növényvédő szereket időben beszerezni. Első körben érdemes tisztában lennünk azzal, hogy kertünk talajában talajlakó kártevők vannak-e. Abban az esetben, amennyiben az előző években jelentős drótféreg, esetleg pajor általi kártételt tapasztaltunk meg, vagy erről kaptunk információt, akkor a vetés előtt, vagy a vetéssel egymenetben talajfertőtlenítő készítményt is kijuttathatunk. A készítményeket csak tényleges szükség esetében alkalmazzuk, hiszen ezek más, a talajban élő jótékony és hasznos szervezetekre is hatással vannak.

A teflutrin hatóanyagú Force 1,5 G és a cipermetrin hatóanyagú készítmények (Altair, Slapen, Belem 0,8 MG, Picador 0,8 MG, Columbo 0,8 MG) kijuttatását közvetlenül a vetéssel vagy az ültetéssel egymenetben kell elvégezni, talajjal való fedettségét biztosítani. A dazomet hatóanyagú Basamid G, háromévente használható fel, mely a talajlakó kártevők mellett fonálférgek, talajlakó gombák és gyomnövények elleni hatékonysággal is rendelkezik. A készítményt legalább 10-15 cm mélységben kell a talajba juttatni, száraz talajállapot esetén pedig annak beöntözéséről is kell gondoskodni. Két hét elteltével a talajt át kell forgatni szellőztetés céljából, majd érdemes tesztvetést végezni, pl. salátával. A kelés elmaradása esetében a talajforgatás megismétlése szükséges.  

A talajlakó kártevők mellett talán a legelső, szemmel már jól látható kártevők közé tartoznak a földibolhák. A földibolhák a már korán is termeszthető káposztaféléken, pl. a retken tudnak jelentős kárt okozni a levelek lyuggatásával. Ellenük akár a Full 5 CS, Karate Zeon 5 Cs, Deltam, Mospilan 20 SG készítményeket is felhasználhatjuk, melyekkel a későbbiekben megjelenő levéltetvek ellen is eredményesek lehetünk. A hagymalégy bábállapotban telelő alakjaiból kifejlődő imágók már április közepe után megkezdhetik tojásrakásukat, ellenük hatásos a Deltam és a Mospilan 20 SG egyaránt.

A peronoszpóra okozóinak korai megjelenésére főként esős tavaszokon kell felkészülni, mely a korai vetésű borsót, retket, salátát, hagymát, illetve a káposztaféléket fertőzheti. A peronoszpóra ellen a Mister, Mirador, Amistar használhatók fel kiskertekben, mely készítmények lisztharmat, illetve levélfoltosságok ellen is kijuttathatók. A készítmények vásárlása és használata előtt azonban azok adott kultúrában való felhasználhatóságáról minden esetben győződjünk meg!

Kiemelt kép: Pixabay

Miért szárad ki nyár közepén az uborka?

2023. augusztus 21. 04:39

Miért szárad ki minden nyár közepén az uborkám? A leveleken kezdetben barnuló foltosodás jelenik meg, mely egyre nagyobb mértékben terjed és a levél leszáradását okozza. Hogyan előzhetném meg ezt a problémát?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: veszélyben a szőlők is

2024. május 1. 10:10

A szőlőbetegségek megjelenését eddig gátolta a hűvös idő, de a felmelegedés hatására fel kell készülni egyaránt a lisztharmat, a peronoszpóra, a feketerothadás és a szürkerothadás fertőzés elhárítására.

Az uborka peronoszpóra gyógyítása

2018. július 26. 17:51

Noha a bizonytalan piac, és a nagy kézimunkaerő-igény miatt a konzervuborka termőfelület drasztikusan visszaesett, vannak bátor vállalkozók, akik évről évre megpróbálkoznak az uborka termesztésével.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.