Szép lett volna az alma, de varasodik! Mit tehetek a betegség ellen?

Szép lett volna az alma, de varasodik! Mit tehetek a betegség ellen?

Agrofórum Online

F. Géza kérdése: A varasodás minden évben jelentős almáimon. Hogyan őrizhetem meg a termések épségét?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Az alma ventúriás varasodása (Venturia inaequalis) Európában és hazánkban is a legfontosabb almabetegség. Csapadékos évben akár országos járvány is kialakulhat. A betegség ellen még száraz évjáratban is rendszeresen, megelőző jelleggel védekezni szükséges. A kórokozó áttelelése a lehullott fertőzött leveleken történik.

Március elején kezdődik a leveleken található fertőző spórák kialakulása, szóródásuk csak nedves időben indul meg, kb. június elejéig tart és csúcspontját virágzás és sziromhullás idején éri el. Száraz időben a spórák szóródása elhúzódhat. A fertőzés bekövetkezése után az első tünetek 10 nap múlva jelennek meg. A levelek mindkét oldalán kialakuló sötét foltok jelzik a fertőzést, ezen foltok közepe barna, melyek a szélük felül fokozatosan feketévé válnak.

A gyümölcsökön is kialakulhatnak varas foltok, a termések héja parásodik, deformálódnak, növekedésben visszamaradnak. Erős fertőzöttség hatására nagymértékű lombhullás következhet be, ami a fák további gyengüléséhez vezet.

Védekezés egyrészt a lehullott lomb megsemmisítésén, valamint az őszi és téli lemosó permetezésen alapszik (réztartalmú készítményekkel: rézoxiklorid, rézhidroxid). Rügypattanásig 1-2 alkalommal réztartalmú készítmények használatával a gombacsírákat pusztíthatjuk. A levelek megjelenésétől (egérfüles állapottól) virágzásig még legalább 2-3szor az időjárás figyelembe vételével szükséges elvégezni a védekezést. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában (áprilistól júniusig) felszívódó (penkonazol, tebukonazol) és kontakt (klórtalonil) szerek kombinált használata ajánlott. A tünetek megjelenésekor 5-7 naponta végzett kezelés ajánlatos a javulás érdekében.

A szüret után is érdemes a fák permetezését felszívódó készítményekkel elvégezni, így a növények megfelelő felkészülését kondícióját biztosíthatjuk a téli fagyokra. A telepítéskor figyelembe vehetjük a fajták eltérő varasodás fogékonyságát is. Míg a Jonathan fajtakör, Idared, Gloster, Starking, Golden fajtakör, Gala, Elstar, Jonagold fajták fogékonyabb, addig a Prima, Florina, Freedom, Vanda almafajták varasodásrezisztens almafajták.

Gyümölcsfeldolgozó épül Szekszárdon csaknem 700 millió forintból

2019. április 20. 08:33

Az üzem kapacitása évente 200 tonna alma feldolgozását teszi lehetővé, ami naponta egy tonna gyümölcs aszalását jelenti. Az itt készülő almaszirmot elsősorban a Dél-Dunántúlon, kiskereskedelmi forgalomban tervezik értékesíteni.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Almapiaci helyzetkép - elmarad a várakozásoktól az idei almatermés

2019. október 19. 04:35

Az almával kapcsolatban jelenleg az valószínűsíthető, hogy a hazai össztermés az augusztus közepén prognosztizált 450 ezer tonnától mintegy 15-20%-kal elmarad, így alulmúlhatja a prognózisban szereplő pesszimista 400 ezer tonnás becslést is.

Hogyan és mivel védekezzek almafáimon megjelenő kaliforniai pajzstetű ellen?

2020. július 30. 08:01

Hogyan és mivel védekezzek almafáimon megjelenő kaliforniai pajzstetű ellen?