Szeretnék kertembe kökényt ültetni. Mire figyeljek termesztése során?

Agrofórum Online

A kökény nem tartozik a termőhelyre különösen igényes gyümölcsfajok közé. A szárazságot jól tűri, viszont a szélsőségesen száraz területeket nem kedveli és a tartós vízborítást sem viseli el.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kökény (Prunus spinosa) az egyik legrégebb óta gyűjtött vadon termő gyümölcsünk, melyet a népi gyógyászat is előszeretettel alkalmaz. Termését napjainkban is leginkább a vadon megtalálható egyedekről gyűjtik, viszont az egészségtudatos táplálkozás előtérbe kerülésével megnövekedett termesztése, valamint termése iránt való érdeklődés is. Gyümölcsei magas C-vitamin tartalommal rendelkeznek, ezen kívül flavonoidokat, tanninokat, színanyagokat, cukrot és pektint is tartalmaznak. A bennük található bioaktív anyagok immunerősítő és emésztésjavító hatása is ismeretes.

A kökény nem tartozik a termőhelyre különösen igényes gyümölcsfajok közé. A szárazságot jól tűri, viszont a szélsőségesen száraz területeket nem kedveli és a tartós vízborítást sem viseli el. A talaj kémhatására sem igényes, de kedveli a humuszban és a tápanyagokban gazdag enyhén meszes talajokat. Termesztésére a középkötött-kötött talaj a legalkalmasabb. Téli fagytűrő képessége kiváló, korai virágnyílása miatt azonban a késő tavaszi fagyok veszélyeztetik termőképességét. Fényigényes és melegkedvelő faj. A szennyezett levegőjű területeket is jól bírja. A kökény és a szilva közeli rokonsága miatt a rajtuk található kártevőik és kórokozóik is hasonlóak. Komoly problémát a szilvahimlő vírus (Plum pox) okozhat, melyet elsősorban vírusmentes szaporítóanyag beszerzésével és a levéltetvek elleni védekezéssel előzhetünk meg. A gyümölcsét a szilvadarazsak és a szilvamoly, valamint a moníliás betegségek támadhatják meg. Levelein a polisztigmás levélfoltosság, a sztigminás levéllyukacsosodás, és a szilvarozsda által okozott tünetek mellett a levéltetvek és az atkák károsítása is megjelenhet.

Gyümölcsei szeptember-októberben érnek. A legtöbb felhasználási mód esetén szükség van arra, hogy a terméseket hideghatás érje, bennük különböző biokémiai változások menjenek végbe. A dércsípte gyümölcsök így friss fogyasztásra és gyors feldolgozásra alkalmasak. A kézzel leszüretelt termésmennyiség fánkként kb. 8-11 kg között alakul.

Töltsük meg a kosarunkat ősszel a természet kincseivel!

2024. október 26. 05:40

A természet ősszel is rejt kincseket, melyek egy része a konyhaasztalra is kerülhet.

Ehetjük-e nyersen a kökényt?

2024. november 8. 06:40

A kökény magja, hasonlóan a sárgabarack és a mandula magjához, amygdalint tartalmaz, amely a szervezetben ciánsavra bomlik, és súlyos mérgezési tüneteket okozhat.

A kökény értékes növényünk, de a gyűjtésből származó termés veszélyes is lehet

2024. április 17. 16:10

Termesszünk kökényt! Miért? Mert a magas hőtűrőképessége miatt a megváltozott klimatikus viszonyok mellett is sikerrel termeszthető gyümölcsfaj hazánkban.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Január és február

2023. február 14. 05:37

Bár a téli hónapokban kisebb a kínálat a szezonális vitaminbombákból, mégis kis odafigyeléssel változatossá tehetjük velük az étkezésünket. Lássuk, hogy januárban és februárban milyen zöldség- és gyümölcsfajok vannak a listán!