Mikor ajánlott a szőlőt metszeni? Télen elvégezhető ez a munka?

Agrofórum Online

Rosszat teszek-e, ha még télen metszem meg a szőlőtöveket? Mikor ajánlott a szőlőt metszeni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező! 

A szőlő kúszó, liánszárú növény, alakja miatt szárának növekedését szabályozni szükséges. Ez történik a metszéssel. Több évszázados szőlőtermesztési megfigyelések szerint a növekedésükben befolyásolt (metszett), rügyeiket ritkított szőlőtőkék nagyobb méretű, nagyobb szemű és cukortartalomban gazdagabb fürtöket nevelnek. Így alakult ki a szőlő metszésének gyakorlata.

Metszés során csak beérett, kellően megfásodott, egészséges, károsítóktól mentes vesszőket hagyjunk meg, melyeken ép, fejlett rügyek láthatók! Metszésnél törekedünk a minél kisebb sebzés, roncsolás okozására, ehhez elengedhetetlen az éles vágóeszköz. A metszés célja nem más, mint mesterségesen kialakítani a tőke szárrészét, annak rendszerét, és az évenkénti metszéssel azt fenntartani, és mellette a tőke termőegyensúlyát is beállítani. A szőlőtőke termőképességét a fajta, a termesztési hely talajának tulajdonságai, a klimatikus viszonyok, a növény egészségi állapota, a művelési mód együttesen befolyásolja. Ezek ismeretében tervezi meg a termesztő a meghagyott rügyek számát, terheli meg a tőkét.

Metszett szőlőtőke
Metszett szőlőtőke

A szőlőmetszés ideje lombhullástól rügypattanásig húzódik, amikor a vesszők már beértek, megbarnultak, belül is fásodottak. Megfigyelések szerint december végéig biztosan megtörténik ez a folyamat. A vesszők csúcsi ízközeinek beérése később fejeződik be, az a szakasz emiatt fagyérzékenyebb. Decembertől február végéig a szőlő mélynyugalmi állapotban van, ez alatt a metszés nyugodtan bármikor végezhető.

Korábbi évtizedekben a nagyüzemi szőlőtáblák metszését már decemberben elkezdték, hogy a nagy tömegű munkát rügyfakadásig befejezzék, tehát ezt az időzítést elsősorban szervezési okok indokolták. Házikerti néhány tőkés állomány, vagy kisméretű szőlőtábla esetén a metszéssel érdemes megvárni a téli kemény fagyok elmúltát, így a metszéskor már a fagykárosodott vesszőket is el lehet távolítani. A téli metszést nem ajánlott elhúzni a rügyfakadásig, a nedvkeringés megindulásáig. Ekkor megkezdődik a vesszők „könnyezése”, az erős gyökérnyomás felnyomja a tőke nedvét a vesszőkbe, ahol a sebzési felületeken felszínre tör. A könnyezés több hétig is eltarthat, és a kipréselt lé mennyisége több liter is lehet tőkénként. Ha a könnyek az alatta elhelyezkedő rügyekre csepegnek, azokat károsítják, „megvakítják”. Ezért a rügyek védelmében a vesszők metszési síkját a rügyekkel ellentétes oldali lejtéssel kell kialakítani.

Az őszi, tél eleji metszés előnye, hogy nem lép fel a könnyezés és annak károsító hatása, valamint megfigyelések szerint korábbi fakadást indít el. Viszont ezek a korábbi metszések fokozzák a rügyek fagyokkal szembeni érzékenységét.

Könnyezik a szőlővessző
Könnyezik a szőlővessző

A fagyok utáni, tavaszi metszést a könnyezés előtt ajánlják a szakemberek, a kora tavaszi metszés elősegíti a gyorsabb hajtásfejlődést, hamarabb indul be a vegetáció. Míg a későbbi metszés hatására nagyobb fürtű és bogyójú, több termés várható.

Tehát lehet metszeni már a szőlőt, a jelenleg fennálló enyhe időjárás mellett, ha most van rá ideje. Viszont sem fagypont alatti körülmények között, sem csapadékos időjárás esetén, amikor a növény vizes, és nem tud felszáradni, nem ajánlott ezt a munkát elvégezni!

A Goёmar BM 86 növénykondicionáló készítmény használata szőlőben

2021. április 27. 11:49

A Goёmar BM 86 készítmény az algaalapú biostimulátor család azon tagja, amely a GA142 algakrémen túl további hozzáadott nitrogént, kenet, magnéziumot, molibdént és bórt tartalmaz. A készítményről bátran elmondhatjuk, hogy a kiváló minőségi termés előállítását megcélzó, intenzív termelést szolgáló technológia fontos eleme.

Tarra rágott bokrok: még rajzik a puszpángmoly

2018. szeptember 19. 10:15

Az elmúlt hét időjárását a csendes, nyugodt nyárvégi napok jellemezték. Eső nem hullott, így semmi sem zavarta a betakarítási és talaj előkészítési munkákat. Az alma és a körte szüretelése javában tart, a szőlőé pedig a finiséhez közelít.

Szőlő gombaölőszeres kezelések

2020. augusztus 18. 09:30

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag, műtrágya, valamint növényvédő szer piacot. Alábbi összeállításunkkal is szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik bármelyik kutatásunkban segítségünkre voltak.

Kiemelt támogatásokat kap a hazai borágazat

2018. október 1. 10:25

Az Agrárminisztérium a szőlőültetvények korszerűsítését továbbra is fontosnak tartja, ezért 2020-ig 45 millió eurós keretre lehet ezen a jogcímen pályázni 2018 februárjától.