Mikor ajánlott a szőlőt metszeni? Télen elvégezhető ez a munka?

Agrofórum Online

Rosszat teszek-e, ha még télen metszem meg a szőlőtöveket? Mikor ajánlott a szőlőt metszeni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező! 

A szőlő kúszó, liánszárú növény, alakja miatt szárának növekedését szabályozni szükséges. Ez történik a metszéssel. Több évszázados szőlőtermesztési megfigyelések szerint a növekedésükben befolyásolt (metszett), rügyeiket ritkított szőlőtőkék nagyobb méretű, nagyobb szemű és cukortartalomban gazdagabb fürtöket nevelnek. Így alakult ki a szőlő metszésének gyakorlata.

Metszés során csak beérett, kellően megfásodott, egészséges, károsítóktól mentes vesszőket hagyjunk meg, melyeken ép, fejlett rügyek láthatók! Metszésnél törekedünk a minél kisebb sebzés, roncsolás okozására, ehhez elengedhetetlen az éles vágóeszköz. A metszés célja nem más, mint mesterségesen kialakítani a tőke szárrészét, annak rendszerét, és az évenkénti metszéssel azt fenntartani, és mellette a tőke termőegyensúlyát is beállítani. A szőlőtőke termőképességét a fajta, a termesztési hely talajának tulajdonságai, a klimatikus viszonyok, a növény egészségi állapota, a művelési mód együttesen befolyásolja. Ezek ismeretében tervezi meg a termesztő a meghagyott rügyek számát, terheli meg a tőkét.

Metszett szőlőtőke
Metszett szőlőtőke

A szőlőmetszés ideje lombhullástól rügypattanásig húzódik, amikor a vesszők már beértek, megbarnultak, belül is fásodottak. Megfigyelések szerint december végéig biztosan megtörténik ez a folyamat. A vesszők csúcsi ízközeinek beérése később fejeződik be, az a szakasz emiatt fagyérzékenyebb. Decembertől február végéig a szőlő mélynyugalmi állapotban van, ez alatt a metszés nyugodtan bármikor végezhető.

Korábbi évtizedekben a nagyüzemi szőlőtáblák metszését már decemberben elkezdték, hogy a nagy tömegű munkát rügyfakadásig befejezzék, tehát ezt az időzítést elsősorban szervezési okok indokolták. Házikerti néhány tőkés állomány, vagy kisméretű szőlőtábla esetén a metszéssel érdemes megvárni a téli kemény fagyok elmúltát, így a metszéskor már a fagykárosodott vesszőket is el lehet távolítani. A téli metszést nem ajánlott elhúzni a rügyfakadásig, a nedvkeringés megindulásáig. Ekkor megkezdődik a vesszők „könnyezése”, az erős gyökérnyomás felnyomja a tőke nedvét a vesszőkbe, ahol a sebzési felületeken felszínre tör. A könnyezés több hétig is eltarthat, és a kipréselt lé mennyisége több liter is lehet tőkénként. Ha a könnyek az alatta elhelyezkedő rügyekre csepegnek, azokat károsítják, „megvakítják”. Ezért a rügyek védelmében a vesszők metszési síkját a rügyekkel ellentétes oldali lejtéssel kell kialakítani.

Az őszi, tél eleji metszés előnye, hogy nem lép fel a könnyezés és annak károsító hatása, valamint megfigyelések szerint korábbi fakadást indít el. Viszont ezek a korábbi metszések fokozzák a rügyek fagyokkal szembeni érzékenységét.

Könnyezik a szőlővessző
Könnyezik a szőlővessző

A fagyok utáni, tavaszi metszést a könnyezés előtt ajánlják a szakemberek, a kora tavaszi metszés elősegíti a gyorsabb hajtásfejlődést, hamarabb indul be a vegetáció. Míg a későbbi metszés hatására nagyobb fürtű és bogyójú, több termés várható.

Tehát lehet metszeni már a szőlőt, a jelenleg fennálló enyhe időjárás mellett, ha most van rá ideje. Viszont sem fagypont alatti körülmények között, sem csapadékos időjárás esetén, amikor a növény vizes, és nem tud felszáradni, nem ajánlott ezt a munkát elvégezni!

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (17. rész)

2020. február 5. 11:02

A szőlőtermesztők számára kihívásokkal teli 2019 után, az idén is fel kell készülni arra, hogy az időjárás alakulásától függően bármelyik kórokozó vagy kártevő okozhat meglepetéseket, amire már most fel kell készülni lelkiekben és szakmai téren egyaránt.

Hamarosan kiderül milyen lesz a 2019-es évjáratú bor

2019. szeptember 1. 13:33

Az elmúlt évek nemzetközi sikerei, a több tucatnyi díj, elismerés bizonyítja, hogy a hat magyar borrégióban minőségi munka folyik.

Alkalmazhatók még a mankoceb hatóanyagú készítmények a növényvédelemben?

2023. június 17. 11:39

Acrobat-tal permeteztem a szőlőt. A maradékot ráfújtam a körte-, alma-, barackfára. Ha lejár az 56 nap várakozási idő ehető-e a gyümölcs?

Borok vegyszermentes szőlőből, sok spontaneitással - interjú Vincze Tamással

2021. március 29. 07:38

Interjút készítettünk Tokaj-Hegyalján Vincze Tamással, egy maga útját járó, bátran kísérletező borásszal.