Szükséges-e eltávolítani a növényekről a havat?

Szükséges-e eltávolítani a növényekről a havat?

Agrofórum Online

A csapadék szilárd halmazállapotú formái, mint a hó, a zúzmara, a jégeső vagy az ónos eső komoly sérüléseket okozhatnak a fákon, cserjéken.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az ilyen jellegű stressztényezőktől kerti növényeinket pár alapvető szabály betartásával óvhatjuk meg.

A tél folyamán lehulló nagy mennyiségű hótól, főként azok a növények sérülhetnek, melyek vékonyabb ágrendszerrel rendelkeznek. Ez leginkább a fiatal fenyőfákra, ciprusfélékre, borókákra, oszlopos tiszafákra, és tujafélékre jellemző. A gömb alakú, formára nyírt fáknak, valamint örökzöldeknek sem kedvez a tartós hóborítottság. Az idősebb fenyőket, valamint a télen virágzó, vagy bogyójukkal díszítő fás növényeket viszont nem kell féltenünk, hiszen elég erős ágrendszerűek ahhoz, hogy megküzdjenek a tél okozta viszontagságokkal.

A károsodás egyrészt hónyomásból, vagyis a súly alatti részek tartós eldeformálódásából, másrészt pedig letörésükből is származhat. A torzulás megelőzése érdekében az arra érzékeny fajokat, fajtákat még a tél beállta előtt összekötözhetjük (madárháló, raschel háló, agroszövet). További megoldást jelent a frissen lehulló hó növényzetről való rendszeres, kíméletes eltávolítása is. Ezt akár kézzel, puha seprűvel, óvatos lerázással, de lobfúvó géppel is elvégezhetjük. A lényeg az, hogy a ne várjuk meg, amíg a hó magától elolvad, és azt sem, hogy ráfagyjon, rákeményedjen az ágakra, hiszen a problémát általában a megolvadt, majd ráfagyott jég súlya okozza, melyet a koronaszerkezet nem bír el. A letört fás részek által keletkezett sebeket mindenképp kezeljük erre a célra kifejlesztett, megfelelő sebzáró anyaggal.

A hóval ellentétben az ónos eső ellen már nehezebb hatékonyan védekeznünk, és minden fás növényt, beleértbe a lombhullató fákat is veszélyezteti. A nagy súly már nem csak torzulást, ágtörést, hanem akár fakidőlést is okozhat. Egyetlen lehetőségünk az, hogy fagypont feletti hőmérsékleten, enyhe ütögetéssel próbáljuk meg a jeget megrepeszteni, eltávolítani.  

Mészkerülő növények és amit tudni érdemes róluk

2022. május 10. 05:38

A mésszel a talajban több gond is van. Nem csak önmagában az, ha olyan növényt ültetünk a meszes talajba, ami nem bírja a meszet, de még a betárolásnál is gond lehet például egyes gyümölcsöknél.

Gilisztaűző varádics: most kell megszedni növényi főzethez

2022. augusztus 28. 09:37

Mivel hatóanyagai figyelemre méltók, így növényi levekhez a kertben használható a gilisztaűző varádics.

Kankalint vettem, de nem maradt meg. Mi lehet az oka?

2023. május 29. 13:36

Sokan nem tudják, de a kankalinok között rengeteg az egyéves faj, ami miatt a hazai teleket nem fogják bírni a kiültetés után.

Miféle apró rovar károsítja a citrusféléket? Talán egy új kártevő?

2023. szeptember 15. 04:40

A citrus fiatal hajtásain a levelek bepöndörödnek, apró, fehér rovarok repkednek körülötte. Egyes leveleken gyöngyház színű elszíneződés látható, benne kacskaringós, járatszerű képződménnyel. Milyen kártevő lehet ez, és hogyan védekezhetek ellene?