Van-e most szőlőlisztharmat veszély?

Agrofórum Online

M. István kérdése: Van-e most szőlő lisztharmat veszély?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlőlisztharmat (Uncinula necator) járványok kialakulásának a magas relatív páratartalom (95% és e fölötti), a tartósan meleg (15-28 fok) valamint a csapadékmentes időjárás kedvez. A kórokozó számára kedvezőtlen a magas, 30 fok feletti hőmérséklet, és az ismétlődő kiadós esők és záporok. Amennyiben tartósan magas páratartalmat és hőmérsékletet tapasztalt, számítani kell a fertőzésre, a kórokozó elleni védekezés indokolttá válik.

A kórokozó micéliummal a rügypikkelyek közt, valamint kazmotéciumokkal a vesszőkön telel át. A fertőzött rügyek kihajtásával a lisztharmat gomba is növekedésnek indult. Míg az egészséges hajtások 40-50 centis nagyságot értek el, addig a fertőzött hajtások csak pár centiméteresek, leveleik köröm nagyságúak, és rajtuk fehér lisztes bevonat látható.

A szőlővesszőkön áttelelt termőtestekről a fertőzés május második felében indul. A kiszabaduló aszkospórák nagy tömegben jelennek meg és fertőznek. Így a szőlővirágzásig nagymértékben elszaporodva indul el a tömeges lisztharmatfertőzés. A szőlő a virágzás vége felé válik a legnagyobb mértékben fogékonnyá a fertőzésre. Nyár folyamán az ivartalan fertőzési ciklus többször ismétlődik a fertőzés gyorsan terjedhet. A kezdeti tünetek csak nehezen észlelhetők.

A szőlő lombozata gyakorlatilag az egész évben fogékony a betegséggel szemben.  Bogyói viszont már 2-3 hetes koruk után rezisztensek a lisztharmattal szemben. A fürtök veszélyeztetettsége virágzástól zsendülésig áll fenn, és ezen belül is a legkritikusabb a virágzás és a kötődés időszaka.

A kórokozó egészen a vegetációs idő végéig fertőz. A sikeres védekezés alapja a szakszerű zöldmunka, a célzott bogyóvédelem és a hatékony szerkombináció. A vegetáció végén végzett kezelések csökkentik a kórokozó áttelelését. A védekezést már néhány cm-es hajtásnagyságnál meg kell kezdeni kontakt készítményekkel (kén). Közvetlenül virágzás előtt (20-30 cm hajtáshossz) a felszívódó vagy mélyhatású gombaölő szereket használjuk (tebukonazol, penkonazol, azoxistrobin).

Lehet-e már most a szőlő levelein lisztharmat?

2022. május 11. 04:37

Elképzelhető, hogy a szőlő levelein már most, tavasszal is a lisztharmat fertőzés tüneteit láttam?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erős a levéltetű-invázió, rajzik az almamoly

2023. május 31. 09:16

Külön ki kell emelni a levéltetű fajok igen erős invázióját, mely szinte minden növénykultúrát érint.

Akinek a borászat művészet, nem pedig varázslat

2021. október 25. 08:20

Lehet, hogy már a bölcsőben eldőlt, hogy Koch Pálma borász lesz, hiszen mióta emlékszik, érdekli ez a hivatás.

Mi történt ezzel a szőlőfürttel, hogy lehetett volna megvédeni?

2020. október 30. 10:34

A szürkerothadás kórokozója a szőlőn kívül még számos kultúrnövényen él és ezeken is néha súlyos kárt okozhat.