Van-e most szőlőlisztharmat veszély?

Agrofórum Online

M. István kérdése: Van-e most szőlő lisztharmat veszély?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlőlisztharmat (Uncinula necator) járványok kialakulásának a magas relatív páratartalom (95% és e fölötti), a tartósan meleg (15-28 fok) valamint a csapadékmentes időjárás kedvez. A kórokozó számára kedvezőtlen a magas, 30 fok feletti hőmérséklet, és az ismétlődő kiadós esők és záporok. Amennyiben tartósan magas páratartalmat és hőmérsékletet tapasztalt, számítani kell a fertőzésre, a kórokozó elleni védekezés indokolttá válik.

A kórokozó micéliummal a rügypikkelyek közt, valamint kazmotéciumokkal a vesszőkön telel át. A fertőzött rügyek kihajtásával a lisztharmat gomba is növekedésnek indult. Míg az egészséges hajtások 40-50 centis nagyságot értek el, addig a fertőzött hajtások csak pár centiméteresek, leveleik köröm nagyságúak, és rajtuk fehér lisztes bevonat látható.

A szőlővesszőkön áttelelt termőtestekről a fertőzés május második felében indul. A kiszabaduló aszkospórák nagy tömegben jelennek meg és fertőznek. Így a szőlővirágzásig nagymértékben elszaporodva indul el a tömeges lisztharmatfertőzés. A szőlő a virágzás vége felé válik a legnagyobb mértékben fogékonnyá a fertőzésre. Nyár folyamán az ivartalan fertőzési ciklus többször ismétlődik a fertőzés gyorsan terjedhet. A kezdeti tünetek csak nehezen észlelhetők.

A szőlő lombozata gyakorlatilag az egész évben fogékony a betegséggel szemben.  Bogyói viszont már 2-3 hetes koruk után rezisztensek a lisztharmattal szemben. A fürtök veszélyeztetettsége virágzástól zsendülésig áll fenn, és ezen belül is a legkritikusabb a virágzás és a kötődés időszaka.

A kórokozó egészen a vegetációs idő végéig fertőz. A sikeres védekezés alapja a szakszerű zöldmunka, a célzott bogyóvédelem és a hatékony szerkombináció. A vegetáció végén végzett kezelések csökkentik a kórokozó áttelelését. A védekezést már néhány cm-es hajtásnagyságnál meg kell kezdeni kontakt készítményekkel (kén). Közvetlenül virágzás előtt (20-30 cm hajtáshossz) a felszívódó vagy mélyhatású gombaölő szereket használjuk (tebukonazol, penkonazol, azoxistrobin).

70. évfordulóját ünnepli Európa második legnagyobb szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója

2019. május 31. 12:47

Kiállítással és tudományos konferenciával ünnepli fennállásának 70. évfordulóját Európa második legnagyobb, 1600 tételből álló szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója, a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete júniusban.

Spanyol szőlőt ehetnek a kínaiak

2019. január 21. 11:33

Az ázsiai országban egyre népszerűbb ajándék a gyümölcs, és a fogyasztók a szőlő esetében a nagy bogyókból álló hatalmas fürtöket, a szép színeket és a magas cukorfokot részesítenek előnyben.

Az ültetvényes gépesítési piac speciális megoldásai

2021. szeptember 8. 11:11

A gyümölcsösöknek idén sem kedvezett eddig az időjárás. Ez leginkább a barack és más hasonlóan korai virágzású fajokat érintheti, de vannak más problémák is, amik megoldásra szorulnak az ültetvényes ágazatokban.

A kacs, a szőlő indája (2/2.)

2019. március 19. 06:36

A szőlő a különleges kúszó és futó növényi csoporthoz tartozik, amely tagjai sajátos szerveikkel a fény felé kapaszkodnak, támaszkodnak és rögzítik hajtásaikat. E fontos funkciót végző szerv a kacs.