Van-e most szőlőlisztharmat veszély?

Van-e most szőlőlisztharmat veszély?

Agrofórum Online

M. István kérdése: Van-e most szőlő lisztharmat veszély?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlőlisztharmat (Uncinula necator) járványok kialakulásának a magas relatív páratartalom (95% és e fölötti), a tartósan meleg (15-28 fok) valamint a csapadékmentes időjárás kedvez. A kórokozó számára kedvezőtlen a magas, 30 fok feletti hőmérséklet, és az ismétlődő kiadós esők és záporok. Amennyiben tartósan magas páratartalmat és hőmérsékletet tapasztalt, számítani kell a fertőzésre, a kórokozó elleni védekezés indokolttá válik.

A kórokozó micéliummal a rügypikkelyek közt, valamint kazmotéciumokkal a vesszőkön telel át. A fertőzött rügyek kihajtásával a lisztharmat gomba is növekedésnek indult. Míg az egészséges hajtások 40-50 centis nagyságot értek el, addig a fertőzött hajtások csak pár centiméteresek, leveleik köröm nagyságúak, és rajtuk fehér lisztes bevonat látható.

A szőlővesszőkön áttelelt termőtestekről a fertőzés május második felében indul. A kiszabaduló aszkospórák nagy tömegben jelennek meg és fertőznek. Így a szőlővirágzásig nagymértékben elszaporodva indul el a tömeges lisztharmatfertőzés. A szőlő a virágzás vége felé válik a legnagyobb mértékben fogékonnyá a fertőzésre. Nyár folyamán az ivartalan fertőzési ciklus többször ismétlődik a fertőzés gyorsan terjedhet. A kezdeti tünetek csak nehezen észlelhetők.

A szőlő lombozata gyakorlatilag az egész évben fogékony a betegséggel szemben.  Bogyói viszont már 2-3 hetes koruk után rezisztensek a lisztharmattal szemben. A fürtök veszélyeztetettsége virágzástól zsendülésig áll fenn, és ezen belül is a legkritikusabb a virágzás és a kötődés időszaka.

A kórokozó egészen a vegetációs idő végéig fertőz. A sikeres védekezés alapja a szakszerű zöldmunka, a célzott bogyóvédelem és a hatékony szerkombináció. A vegetáció végén végzett kezelések csökkentik a kórokozó áttelelését. A védekezést már néhány cm-es hajtásnagyságnál meg kell kezdeni kontakt készítményekkel (kén). Közvetlenül virágzás előtt (20-30 cm hajtáshossz) a felszívódó vagy mélyhatású gombaölő szereket használjuk (tebukonazol, penkonazol, azoxistrobin).

Hogyan előzzük meg a darázskárt a szőlőben?

2018. augusztus 24. 07:49

F. Géza kérdése: Még nem szeretnénk szüretelni, de egyre inkább lepik a darazsak a szőlőt, utána más rovarok is megjelennek. Mit lehet tenni ellenük?

Mit ültessünk sittes talajú kertbe?

2022. augusztus 27. 13:38

A sittes talaj a kertek jó nagy százalékát érinti. Sokan a teljes talajcserében hisznek, ami valljuk be manapság már nem olyan egyszerűen kifizethető. De akkor mi lehet a jó megoldás?

Hasznos pergola- és lugasötletek, amit jövőre megvalósíthatunk

2023. október 8. 14:10

Íme pár hasznos pergolaötlet, ami nálunk már bevált a kertben!

Készüljön fel az őszi növényvédelemre a Nufarmer Magazin 31. számából!

2021. augusztus 31. 06:54

Változik a klíma, amihez alkalmazkodnia kell a technológiánknak is. Mire számítsunk, hogyan reagáljunk?