Van-e teendőm januárban a kertben?

Agrofórum Online

A kerti szezon általában legkésőbb decemberben véget ér, hiszen a kert már ekkor felkészül a pihenésre, a hideg és hosszú téli napokra. A szorgalmas kertésznek ebben az időszakban van lehetősége egy hosszabb pihenőre, viszont pár feladatról ekkor sem szabad megfeledkeznie.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az egyik fontos teendő télen is pl. az örökzöld növények öntözése. Ezeknek a növényeknek a hideg évszakban is van szüksége vízre, hiszen a napsütéses napokon az örökzöldek vizet veszítenek és gyakori problémaként lép fel a hideg időszakban bekövetkező kiszáradásuk. Az öntözést akkor szükségszerű elvégezni, ha hosszabb ideig csapadékmentes időszak áll fenn. Ezt a csapadékpótlást fagymentes napokon végezzük el, főként a déli órákban, amikor alacsony a veszélye a talaj gyors megfagyásának.

A kertből beteleltetett növényeink pl. leander időnkénti öntözése, kártevőmentességének ellenőrzése is szerepeljen kötelező feladataink között.

A téli időjárás viszontagságai közül érdemes odafigyelnünk a hóra, annak növényről való eltávolítására. Főként azon fás szárú növényeinknél jelenthet problémát, melyek gallyai és ágai gyorsan letörnek. Rendszeresen és kíméletesen szükséges eltávolítani a havat ezekről az egyedekről. Ezt akár kézzel, puha seprűvel, óvatos lerázással, de lombfúvó géppel is elvégezhetjük. A lényeg az, hogy ne várjuk meg, amíg a hó magától elolvad, és azt sem, hogy ráfagyjon, rákeményedjen az ágakra, hiszen a problémát általában a megolvadt, majd ráfagyott jég súlya okozza, melyet a koronaszerkezet nem bír el.

A januári nyugalmat arra is kihasználhatjuk, hogy már ekkor átgondoljuk, mit és hova szeretnénk vetni vagy ültetni kertünkben. Ehhez akár rajzot is készíthetünk, melyben az elmúlt év/évek termesztett növényeinek helyét jelöljük meg a kertben, majd ennek segítségével tervezzük meg erre az évre szánt növényeink vetésforgóját. A kert alapeleme a jól megtervezett vetésforgó, hiszen a sikeres betakarítás eléréséhez elengedhetetlen a betegségek és kártevők elkerülése, a talajuntság elkerülése, vagyis az ágyások helyének megtervezése. Enyhébb időjárás alkalmával akár magaságyás építésébe is belekezdhetünk, így a kerti szezon kezdetén azonnal megkezdhető a magaságyás bevetése, vagy beültetése.

Hogyan védekezhetek az uborka levélbetegsége ellen?

2023. július 1. 11:37

Házikertemben Roma F1, már termő uborkám levélbetegségének meghatározásában kérem a segítségüket. Több, mint egy hete észleltem a levelein apró, helyenként már nagyobb lyukszerű, világos foltokat. Atka kártételére gondoltam, és egy hete megpermeteztem Nissuron atkaölővel. A helyzet azóta sem javult, sok levél elszáradt, illetve fonnyad. Hogyan védekezhetek ellene?

Hogyan előzzük meg a darázskárt a szőlőben?

2018. augusztus 24. 07:49

F. Géza kérdése: Még nem szeretnénk szüretelni, de egyre inkább lepik a darazsak a szőlőt, utána más rovarok is megjelennek. Mit lehet tenni ellenük?

A poloska már az őszibarackot sem kíméli

2019. augusztus 23. 07:21

Őszibarack fám termésein és a kajszibaracknál is furcsa elváltozást tapasztaltam idén. A gyümölcsök felülete sok helyen besüppedt, egyenetlen lett a felszíne. Mi okozza ezt? Lehet-e védekezni ellene?

Miért lankadnak le a szobai futóka levelei?

2023. január 22. 04:36

Nemrég elkezdett lankadni a szobai futóka néhány levele, melyből már pár le is hullott. Mit tehetnék a jelenség ellen?