Vírustól lesz tarka, csíkos a tulipán?

Agrofórum Online

S. Soma kérdése: Tulipán virágaim színe néhány év után megváltozik, az egyszínű szirmok tarka színűre váltanak. Bár ezek is szépek, de mi okozza? Lehet védekezni ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

 Kedves virágkedvelő Érdeklődő!

A tulipán szirmain fellépő elváltozást, a szakma színtörésnek nevezi, vírusfertőzés okozza. A tulipánon többféle vírus is előfordulhat, a leggyakoribb és általános a tulipán színtörés vírus (Tulip breakaing potyvirus). Ez a parányi vírusrészecskék okozta betegség, az általa kiváltott elváltozások már a 16. században Németalföldön, a mai Hollandiában, ismert volt, a különleges látványt nyújtó virághagymák ára vetekedett az aranyéval. A sajátságos, egyedi színű tulipánok korabeli virágcsendélet képein is megjelennek bizonyítva a betegség ismertségét.

Egészséges és vírussal fertőzött tulipán

A tulipán mozaik, csíkosság néven is ismert betegség, mindegyik elnevezése a jellegzetes tünetre utal. A tulipán sziromlevelén, a tulipánnál ezt lepellevélnek nevezik, az alapszíntől eltérő, más színű vagy más árnyalatú csíkok, vonalak, minden esetben megnyúlt színelváltozások jelennek meg. A csíkoltság változó alakú, egymás melletti virágokon nem egyforma, hanem eltérő formájú, minden virágnál egyedi. A fertőzött tulipánok levelein is láthatók tünetek, bár ezt gyakran nem veszik észre, mivel kevésbé feltűnőek: leveleken az erek között világoszöld, sárgászöld csíkozottság, sávok, szalagok fejlődnek. A fertőzött növények általában később virágoznak, mint az egészségesek, a virág feje kisebb és hamarabb elvirágzik. Néhány év alatt a vírusfertőzött tulipánhagymák leromlanak és kipusztulnak.

Vírus okozta cirmosság

Vírus terjedésének több módja is ismert. A virághagymákban a vírus áttelel, az utód hagymák, a fiókhagymák is tartalmazzák a vírust, azok is mind vírusfertőzöttek, belőlük vírusos növények fejlődnek. Terjedésének ez a leggyakoribb módja. A vírus terjed levéltetvekkel is, a tulipán leveleit szívogató tetvek táplálkozásukkor szipókájukkal terjesztik. Virágok vágásánál a késre vagy ollóra tapadt vírusfertőzött növényi nedvvel is tovább vihető a kórokozó.

Vírusok ellen csak megelőzően lehet védekezni, mivel a fertőzött növényeket mentesíteni, kigyógyítani nem tudjuk. Állományban a tarka virágú egyedek hagymával együtt végzett kiemelésével, szelektálásával terjedése megelőzhető. Virágok vágásánál a vágóeszközt hypós vízben ajánlott áztatni, fertőtleníteni. Ha töréssel szedjük a virágot, gumikesztyűt használjunk, így a kezünkre tapadó növénynedvet, bőrünk károsítása nélkül, hypós oldattal fertőtleníteni tudjuk. Tarka szirmú virágok szedését hagyjuk mindig utoljára a fertőzés terjesztésének megelőzése érdekében. A levéltetvek ellen, már az első egyedek észlelésekor védekezzünk, és a tulipán leveleinek viaszos felszíne miatt adjunk tapadásfokozót a kezeléshez.

Mennyire metszhetem meg a megnyúlt korallvirágot?

2023. február 19. 13:38

Kérem válaszukat a következő kérdésre: Mennyire metszhetem meg a megnyúlt korallvirágot?

Miért halnak el a muskátli bimbói?

2020. augusztus 11. 13:48

Miért halnak el a muskátlim bimbói? Rajtuk apró lyukakat találok, mi okozhatja? Lehet ellene védekezni?

Mitől sárgul a leánder?

2019. június 24. 10:19

S. László kérdése: Leánder bokraim tömegesen hullatják le sárga leveleiket. Foltokat, állatokat nem látok rajtuk Mi okozhatja?

Házfalgyilkos dísznövények: amit nem érdemes felfuttatni

2021. december 22. 05:42

Hosszú évek óta ez vita tárgyát képezi kertészeti körökben, hogy mely növényeket lenne tilos kiajánlani házfalak befuttatására és még a saját tapasztalaton alapuló véleményeket is gyakran egymásnak feszítik a szakemberek.