Dr. Hoffmann Richárd

Dr. Hoffmann Richárd

Agrofórum Online

Gondolatok a mézontófű termesztéséről

2019. november 16. 11:24

A mézontófű (Phacelia tanacetifolia L.) Észak-Amerika délnyugati (Kalifornia) mérsékelten meleg térségéből származik. Az érdeslevelűek családjába tartozik, eredeti elterjedési területén számos, több mint száz őshonos a Phacelia nemzetségbe tartozó fajjal találkozhatunk.

Gondolatok a repcetrágyázáshoz

2019. július 1. 20:34

A repce egyike a legjobb trágyareakciójú növényeknek. A talajból jelentős mennyiségű makro- és mikroelemet vesz fel. Igényes növény, trágyázása pedig komplex szemléletet kíván. A növények jó káliumellátottsága kritikus eleme a sikeres repcetermesztésnek. A felvehető foszforra nemcsak a virágzás és termésképzés idején lesz szüksége, hanem már tavasszal is, a felmelegedés érkeztével. A nitrogén az a tápelem, amivel a leghatékonyabban tudjuk befolyásolni a termés mennyiségét és minőséget. A kérdés a formula, az időzítés és a dózis.

A kukorica trágyázásáról

2018. december 31. 09:36

Más európai országokhoz képest itthon a kukorica alultrágyázott növénynek számít. A tápelemfelvételi dinamika függvényében szükséges alap- starter- és levéltrágyázással kapcsolatos tudnivalókat foglalja össze az írás.

Őszi búza és hibridbúza őszi tápanyag-utánpótlása

2018. október 30. 12:27

Jobb talajokon, kedvező körülmények között az őszibúza-fajták egy része már képes 8-10 t/ha termésre, és ezzel a búza is belépett a tápanyagigényes növények táborába, így egyre nagyobb szerep jut a fajta- és ma már hibridspecifikus tápanyagellátásnak. Az őszi tápanyag-utánpótlás megtervezése során fontos szem előtt tartani, hogy a hangsúly kisebb mértékben a nitrogén, nagyobbrészt pedig a foszfor- és a káliumellátáson múlik.

Tápanyag-utánpótlás az őszi káposztarepcében

2018. október 8. 11:50

A repce „jól etethető” növényünk. Napjaink hibridjeivel szakszerű trágyázás és megfelelő technológiai fegyelem mellett akár 4,5-5,5 t/ha hozamszint is elérhető. Az írás összefoglalja, hogy mit kell tennünk, mire érdemes ügyelnünk a termésmennyiséget és az olajtartalmat is alapvetően befolyásoló tápanyag-visszapótlás területén.

A kukorica trágyázása

2018. október 8. 09:49

A napjainkban termesztett hibridek jelentős terméspotenciállal bírnak. A sikeres termesztéshez önmagában nem elég a jó hibridválasztás, elengedhetetlen a szakszerű tápanyag-utánpótlás, melynek alapja a talajvizsgálatra és növényanalízisre alapozott trágyázási szaktanácsadás.

A folyékony műtrágyázás lehetőségei a szántóföldi növénytermesztésben

2017. szeptember 1. 20:52

Folyékony NPK talajtrágyák, folyékony nitrogén talajtrágyák és a levéltrágyák alapanyagairól a kijuttatás módjáról foglalja össze a szerző a legfontosabb tudnivalókat.

Őszi búza és hibridbúza tavaszi tápanyag-utánpótlása

2017. január 1. 21:56

Már a „nitrátérzékeny” terülteken is (fagy-, hó- és belvízmentes körülmények között) február 1. után szórható az első fejtrágya. A fejtrágyázás és lombtrágyázás helyes időpontjainak megválasztásában nyújt segítséget az írás.