Dr. Pepó Péter

Agrofórum Online

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

A minőségi búzatermesztés agrotechnikája

2024. szeptember 2. 08:10

A búza minőségét mintegy 1/3 arányban a fajta, 1/3 arányban az ökológiai feltételek és ugyancsak 1/3 arányban az agrotechnikai elemek határozzák meg.

A műtrágyázás és öntözés meglepő hatásai a kukoricahozamokra

2023. december 11. 16:40

Milyen hatással van a kukoricára mono-, bi- és trikultúrában a műtrágyázás és öntözés? Erre is választ adnak a Debreceni Egyetem (DE) tartamkísérletei.

Ökológiai kockázatok a napraforgó-termesztésben

2019. november 1. 09:29

A termésbiztonság szempontjából a legnagyobb hatást a termelés agroökológiai feltételei, azaz az időjárás és a talajtani, domborzati feltételek gyakorolják a szántóföldi növények termésmennyiségére és -minőségére. Az agroökológiai kockázatok csökkentése magába foglalja a termőhely feltételeinek célszerű kialakítását, a hibridek megválasztását, valamint a termesztéstechnológiai elemek optimalizálását. A szántóföldi növények ökológiai érzékenysége eltérő, a napraforgó kifejezetten jól alkalmazkodik az éghajlatváltozás miatt részben szárazabbá, részben szélsőségessebbé váló éghajlati feltételekhez.

Interaktív hatások az őszi búza tápanyagellátásában

2019. szeptember 1. 07:59

A szántóföldi növénytermesztésben folyamatos kihívást jelent az, hogy a termés mennyiségét és minőségét növeljük. A legtöbb termesztett növényünknél a tápanyag- és vízellátás jelenti azt a két legfontosabb agrotechnikai tényezőt, amelyek segítségével ezeknek az elvárásoknak megfelelhetünk. A szántóföldi növények tápanyag- és vízellátása számtalan módon kölcsönhatásban áll egymással, egymástól elválaszthatatlanok. A növények tápanyagellátásában közvetlen és közvetett eszközökkel rendelkezünk, amelyek hatékonyan felhasználhatók a növények termésmennyiségének növelésére és minőségük javítására. Ezen elemek közül a leghatékonyabb a szántóföldi növények trágyázása.

Fókuszban a genotípus – fajta/hibridspecifikus agrotechnika alapelvei a búzánál és repcénél

2019. március 15. 08:57

A genotípus helyes vagy helytelen megválasztása egy adott növény esetében már „starthelyzetben” eldöntheti a növény termesztésének hatékonyságát, jövedelmezőségét. A genotípust egyszerre kell adaptálnunk az ökológiai feltételekhez (időjárás, talaj), valamint az agrotechnikai elemekhez (előveteménytől a trágyázáson, növényvédelmen át a betakarításig).

Tartamkísérletek – eredmények és lehetőségek

2019. január 5. 16:46

A tartamkísérleteket bemutató cikk második részéből többek között megtudhatjuk azt is, hogy a megfelelő tápanyagellátás jelentősen befolyásolja a szántóföldi növények vízhasznosítását. A tartamkísérleti eredmények felhasználásával növényi modellek (extenzív, mérsékelt, átlagos, intenzív) alakíthatók ki, melyek összehasonlítását mutatja be a Szerző búzánál és kukoricánál.

A napraforgó-termesztés kritikus elemei

2018. december 27. 05:33

Minden termesztett növényünknél – így a napraforgónál is – vannak a technológiának olyan kritikus elemei, amelyek termésmennyiségre és olajtartalomra gyakorolt hatásai sokkal erőteljesebben, hatványozottan jelentkeznek.

Talaj, klíma, agrotechnika

2018. november 28. 04:36

A szántóföldi növénytermesztést hatalmas változások jellemezték az elmúlt évtizedekben. Új fajták, hibridek jelentek meg, a vetőmag-előállítás minőségi színvonalon valósul meg hazánkban. Ugyancsak hatalmas változások következtek be az agrotechnikai elemekben is. A szántóföldi növénytermesztés biológiai alapjainak és agrotechnikai elemeinek forradalmi változása mellett az ökológiai feltételek azok, amelyek standardok maradtak, ill. azok csak korlátozott mértékben befolyásolhatók.