Miért sajátos tájvédelmi és vidékfejlesztési eszköz, lehetőség a natúrpark?
2023. szeptember 14. 05:40
A natúrparkok – sajátos, a táji értékeken és a helyi közösségek aktivizálásán alapuló – mára rendkívül népszerűvé vált kezdeményezések.
A temetők a természet számára is teret adnak még egy világvárosban is - természet és történelem a párizsi Père Lachaise temetőben
2023. augusztus 23. 05:40
A temetők a sűrűn beépített városi környezetben a zöldfelületrendszer vagy ma, a „divatosabb” kifejezéssel élve, a zöldinfrastruktúra fontos elemét jelentik/jelenthetik.
„A” kategóriás vadátjárót néztünk Ausztriában!
2023. július 21. 05:36
Milyen vadátjárókat láthatunk Ausztriában? Hogyan célszerű vadátjárót létesíteni, hogy tényleg használják az állatok?
Miért olyan egyedi és különleges a Visegrádi táj?
2021. február 10. 09:30
A táj rendkívül komplex rendszer, úgy is felfoghatjuk, hogy sok-sok réteg egymásra rakódásából kialakuló komplex egység. Miért ilyen egyedi a Visegrádi táj? Milyen egyedi tájértékek jelennek itt meg? A történelem, épített értékek, természeti adottságok, milyen sajátos egyvelege teszi egyedivé? Cikkünkben ezeket a különböző rétegeket igyekszünk megfejteni.
Barnából zöldet, megtérül-e egy közpark létesítése? A Millenáris-Széllkapu közpark létrehozása
2020. október 26. 09:41
A városok növekedése és a korábbi ipartelepítések révén gyakori szituáció, hogy mára alulhasznosított gyárépületek forgalmas, sűrű beépítésű városi szövetbe ékelődnek. Ezen korábbi iparterületek funkcióváltása gyakran nagyon nehezen megoldható, költséges, hiszen nehezen becsülhető a kármentesítés, megújítás költsége.
Hol van Európa „zöld gerince”? - Példák regionális léptékű zöld folyosókra (1.)
2020. augusztus 14. 12:07
Korábbi cikkünkben foglalkoztunk az ökológiai folyosók, zöldfolyosók jelentőségével az élővilág fennmaradása szempontjából. A természet védelmének és helyreállításának fontosságára a napjainkban is zajló Covid19-világjárvány is felhívta a figyelmet. Ennek köszönhetően is az Európai Unió több progresszív javaslattal állt elő az ún „Zöld Megállapodás”-hoz kapcsolódóan. 2020 május 20-án jelentette meg a 2030-ig szóló Biodiverzitás stratégiát, amelyben kiemelik a védett területek hálózatának bővítését , de egyben felhívják a figyelmet az ökológiai folyosók jelentőségére, amelyek elejét veszik a genetikai izolációnak, lehetővé teszik a fajok vándorlását, valamint az egészséges ökoszisztémák fennmaradását és fejlődését.
Mi a tájfragmentáció, hogyan befolyásolja a vándorló állatfajok életterét?
2020. május 16. 06:36
Nagyon fontos, hogy fennmaradjanak a tájban azok a lineáris elemek, amelyek összekapcsolják a magterületeket. A fragmentáció elkerülése érdekében jelentős, hogy megszüntessük az akadályokat, csökkentsük a gáthatást.
Zocalo: a mexikói városok közösségi életének, zöldfelület-rendszerének központja
2020. február 20. 04:36
A zocalo volt mindig is a városok szíve, itt tartották a vásárokat, itt ünnepeltek, gyászoltak az emberek, itt emlékeztek meg a spanyol uralkodók beiktatásáról, temetéséről, gyakran itt tartották a nyilvános kivégzéseket vagy katonai sorozásokat.
Budapestnek főtájépítésze/főkertésze lett!
2020. január 24. 06:36
A főtájépítész célja az, hogy a település fejlődésében, fenntartásában egységes zöldszemlélet, koncepció valósuljon meg nemcsak belterületen, de külterületen is.
Tájépítész szemmel Mexikóban - Tájalakítás Mexikóváros térségében 2. rész
2020. január 12. 04:37
Az aztékok szokatlan helyen, egy tó szigetén hozták létre, építették ki városukat, amely a spanyol hódítások után is tovább növekedett, jórészt a Texcoco-tó feltöltésével.