A regeneratív mezőgazdaság élvonalában

Agrofórum Online
Fizetett tartalom

A regeneratív, vagy talajmegújító mezőgazdaság alapköveit hazánkban a kilencvenes években fektették le, és azóta egyre bővül a gyakorló gazdálkodók köre is, köszönhetően első sorban a Talajmegújító Gazdák Egyesületének, amely 2015 óta csapattá szerveződve, az információmegosztás és támogatás útján küzd azért, hogy a talaj védelmét előtérbe helyező gazdálkodási forma egyre nagyobb teret nyerhessen hazánkban is.

Az ébredező tagok száma egyre gyarapszik, de az út meglehetősen rögös a hosszú távú gondolkodást, állandó tanulást, a talajt élő rendszerként kezelő szemlélet elsajátítása során.

A regeneratív gazdálkodási irányt választók, átálló gazdálkodók körében a talajélet fenntartása, támogatása, a takarónövények használata, a talaj mélyműveléséhez használatos eszközök elhagyása mind fokozatosan kell, hogy megvalósuljon. Többek között a rendszer részét képező mezővédő erdősávok kialakítása, a talajéletet, a talaj szerkezetességét és annak vízmegtartó képességét támogató takarónövények használata hosszú távú műveletek, és gyakran lemondással jár, hiszen az ökológiai rendszer gyarapításába kell fektetnünk. A talajmegújító rendszer igazándiból az extrém időjárási körülmények során mutatja meg leginkább a különbséget a konvencionális gazdálkodási gyakorlathoz képest.

Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is
Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is (Fotó: Agrofórum)

Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is, ami köszönhető annak, hogy nemcsak hazánkban, hanem a világ más országaiban is jelentős problémát okoz a talajok romlása, amely orvoslásának egyik, ha nem egyedüli módja az ilyen gazdálkodási rendszerek alkalmazása.

A regeneratív mezőgazdaság számos elemből építkezik, de mindegyik alapja a talajnak, mint élő rendszernek a tisztelete, és az ennek megfelelő attitüd megvalósítása. Hogyha éveken keresztül, a megfelelő gyakorlat alkalmazása útján sikerül felépítenünk az egészséges talajunkat, a folyamat végén az állatokat is beengedhetjük a rendszerbe, de eddig a pontig számos lépés, tanulás, buktató vezet.

A regeneratív szemlélet elsajátítása során rendkívül fontos megismerni a talajunkat, komplex, talajtani– botanikai ismeretekre szükséges szert tennünk. A talajvédelem, és a környezet építése, valamint a jó haszonnal történő termelés mind jelentős tényezők a regeneratív gazdálkodásban.

A témában a Talajmegújító Gazdák Egyesületének tagjaival készítettünk riportot a VII. Talajélet Konferencián és Szakkiállításon Jakabszálláson.

A témában készült egyéb cikkeinket itt érhetik el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A korszerű borászatoknál elengedhetetlen a gépi szüret - (Bock, Koch és Garamvári Szőlőbirtok)

2022. november 11. 13:24

Három borvidék... három borászat... egybevágó vélemények.

A jövőben is támogatják a szójatermesztést? - Dr. Nagy István agrárminiszter válaszol

03:33

A jövőben is támogatják a szójatermesztést? - Dr. Nagy István agrárminiszter válaszol

2019. február 21. 08:45

A 2019-es AGROmashEXPO és AgrárgépShow nyitónapján dr. Nagy István agrárminiszter is bejárta a kiállítást a HUNGEXPO területén. A szakpolitikus a körbevezetés során a vasvári székhelyű Karintia Kft. standját is meglátogatta, ahol a szójatermesztés jelenlegi helyzetéről és jövőjéről beszélt.

A spárga útja: földtől az asztalig

10:40

A spárga útja: földtől az asztalig

2024. április 20. 13:10

Dübörög az idei spárgaszezon. Azonban, hogy milyen úton kerül a spárga a boltok polcaira, kevesen látják át...

Milyen mélyre és mikor vessük az őszi kalászosokat? - Isterra fajtabemutató Kaposváron

2022. augusztus 3. 15:42

Cellule, Basilio, Frenetic... Csak néhány rendkívül népszerű búzafajta, ami helyet kapott az ISTERRA Magyarország kaposvári kísérleti parcellájában, ahol június közepén a hagyományos kalászos bemutató mellett egy technológiai tesztsorozattal is várták a termelőket.

Mit tudhatsz meg egy talajszelvényből?

13:22

Mit tudhatsz meg egy talajszelvényből?

2024. szeptember 3. 12:10

Mit tudhatsz meg egy talajszelvényből? Milyen információk támogathatják meg egy gazdálkodó döntéseit, ami a talajművelést illeti? Ilyen, a talajszelvényből kiolvasható válaszokkal állunk elő Dr. Juhos Katalinnal, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem adjunktusával. Videónkból további részletek is kiderülnek.

,,Irányt mutatunk 2.0" - mit hoz a jövő a KITE szerint?

6:49

,,Irányt mutatunk 2.0" - mit hoz a jövő a KITE szerint?

2023. június 26. 09:08

A KITE Zrt. nagyszabású rendezvényt szervezett nádudvari telephelyén, melyen a jelenkor és a jövő kihívásaira, és azok megoldásaira hívták fel a figyelmet a vállalat szakemberei.

Bárány helyett húsmarha? - Tiszagyulaházán jártunk a húsvéti bárányok között

04:53

Bárány helyett húsmarha? - Tiszagyulaházán jártunk a húsvéti bárányok között

2019. április 14. 06:52

Húsvét előtt néhány héttel megindultak a magyar bárányszállítmányok Olaszország irányába. A mennyiség azonban évről-évre apad, aminek oka természetesen összetett. A legtöbb állattartó folyamatosan csökkenti juhállományát. Nincs ez másképp Megyesi Elemér három megye határán fekvő családi gazdaságában sem. A Hajdú-Bihar megyei, tiszagyulaházai tanyában egykor 1000 juh is szaladgált, 2019 áprilisának első napjaiban azonban már csak mindössze 365 darab.

Permetezés a csányi gyümölcsültetvényben - Növényvédelem a cserebogarak és a tetűkolóniák ellen

06:35

Permetezés a csányi gyümölcsültetvényben - Növényvédelem a cserebogarak és a tetűkolóniák ellen

2019. május 15. 14:32

Simon Attila a Heves megyei Csány határában, Sasteleken mintegy 108 hektáron gazdálkodik. A terület nagyjából 90 százaléka gyümölcsültetvény, Cseresznyével, szilvával, dióval, almával és körtével foglalkozik a Mátra lábánál. A talajadottságok itt kiválóak, hiszen a hegység vulkanikus hordaléka rendkívül jó ízeket szavatol, így idén is finom cseresznyét takarítanak majd be a területről.