A regeneratív mezőgazdaság élvonalában

Agrofórum Online
Fizetett tartalom

A regeneratív, vagy talajmegújító mezőgazdaság alapköveit hazánkban a kilencvenes években fektették le, és azóta egyre bővül a gyakorló gazdálkodók köre is, köszönhetően első sorban a Talajmegújító Gazdák Egyesületének, amely 2015 óta csapattá szerveződve, az információmegosztás és támogatás útján küzd azért, hogy a talaj védelmét előtérbe helyező gazdálkodási forma egyre nagyobb teret nyerhessen hazánkban is.

Az ébredező tagok száma egyre gyarapszik, de az út meglehetősen rögös a hosszú távú gondolkodást, állandó tanulást, a talajt élő rendszerként kezelő szemlélet elsajátítása során.

A regeneratív gazdálkodási irányt választók, átálló gazdálkodók körében a talajélet fenntartása, támogatása, a takarónövények használata, a talaj mélyműveléséhez használatos eszközök elhagyása mind fokozatosan kell, hogy megvalósuljon. Többek között a rendszer részét képező mezővédő erdősávok kialakítása, a talajéletet, a talaj szerkezetességét és annak vízmegtartó képességét támogató takarónövények használata hosszú távú műveletek, és gyakran lemondással jár, hiszen az ökológiai rendszer gyarapításába kell fektetnünk. A talajmegújító rendszer igazándiból az extrém időjárási körülmények során mutatja meg leginkább a különbséget a konvencionális gazdálkodási gyakorlathoz képest.

Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is
Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is (Fotó: Agrofórum)

Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is, ami köszönhető annak, hogy nemcsak hazánkban, hanem a világ más országaiban is jelentős problémát okoz a talajok romlása, amely orvoslásának egyik, ha nem egyedüli módja az ilyen gazdálkodási rendszerek alkalmazása.

A regeneratív mezőgazdaság számos elemből építkezik, de mindegyik alapja a talajnak, mint élő rendszernek a tisztelete, és az ennek megfelelő attitüd megvalósítása. Hogyha éveken keresztül, a megfelelő gyakorlat alkalmazása útján sikerül felépítenünk az egészséges talajunkat, a folyamat végén az állatokat is beengedhetjük a rendszerbe, de eddig a pontig számos lépés, tanulás, buktató vezet.

A regeneratív szemlélet elsajátítása során rendkívül fontos megismerni a talajunkat, komplex, talajtani– botanikai ismeretekre szükséges szert tennünk. A talajvédelem, és a környezet építése, valamint a jó haszonnal történő termelés mind jelentős tényezők a regeneratív gazdálkodásban.

A témában a Talajmegújító Gazdák Egyesületének tagjaival készítettünk riportot a VII. Talajélet Konferencián és Szakkiállításon Jakabszálláson.

A témában készült egyéb cikkeinket itt érhetik el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Őszi árpa szemle Sipos gazdával - Hogyan teleltek a gabonák?

2021. március 18. 15:21

A tél vége felé a szántókat járva csúnyán lesárgult árpatáblákat, foltos búzákat láthatunk. Ennek okait kerestük Sipos Gazdával és végigvettük a következő hetek teendőit a termelők számára.

A talajtakarás előnyei szőlőben

5:27

A talajtakarás előnyei szőlőben

2024. január 3. 14:10

A szőlőültetvényekben jelenleg is általános az intenzív talajbolygatás, főleg ami a szőlő sorközeit érinti. Ezzel szemben megoldást jelentő alternatíva lehet a növénytakarásos kezelés. A sorközvetés folytán azonban a talajt átszövő gyökérzet vízkonkurenciaként jelenhet meg a szőlő számára, és azokban az esetekben, amikor ez kerülendő, például telepítés esetén, megoldást jelenthet a szalmatakarás. A sötétbarna, humuszban gazdagabb talaj felmelegedésre, ezáltal a párologtatásra való hajlama sokkal kifejezettebb, így jelentős mennyiségű vizet veszíthet, így szalmatakarással csökkenthetjük a vízveszteség mértékét. A kellően vastag, elhalt növényi maradványnak, jelen esetben szalmatakarásnak köszönhetően a gyomok csírázásához szükséges fényviszonyok sem alakulnak ki, és így nem szükséges a kapálás sem. Hogyha intenzív kapálás, és szervesanyag-beforgatás zajlik egy talaj esetében, a szervesanyagot lebontó korhadéklakó szervezetek felszaporodnak a mikrobiális közösségen belül.

Mezőgazdasági drónok az on-farm kísérletek felett

2022. szeptember 23. 12:37

Monitoring drón pásztázta június elején az ÖMKi - Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet füzesgyarmati on-farm kísérletének területét, ahol különböző búzákat teszteltek bio körülmények között. Az ország több helyszínén 10 éve zajló kutatási munka célja, hogy az ÖMKi olyan fajtákat ajánlhasson az ökológiai gazdálkodóknak, amik például jól tolerálják a vegyszeres gyomirtás vagy a műtrágyázás hiányát. A biotermelők tehát képet kaphatnak arról, hogy a következő években mely fajtákra érdemes koncentrálniuk a saját területükön és a saját technológiájuk mellett.

Lesz elég tápanyag? Hogyan javítsuk a talajainkat? - VulcanAgro tanácsok Mezőfalváról

2022. június 15. 09:07

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is olyan időjárási szélsőségekkel lehet találkozni, amelyeket látva egyértelmű: ahhoz, hogy termelni lehessen, előbb vagy utóbb a gazdálkodóknak talajt kell javítaniuk.

Hardi Percek I. rész - ISOBUS kommunikációs rendszer

2018. november 2. 20:16

Az úgynevezett Hardi Retrofit szettel a nem ISOBUS-os traktor átalakítható, a beszerelést követően az ISOBUS-os Hardi permetezőgépek már egyszerűen csatlakoztathatóak lesznek.

Kitüntetett szójafajta a Pannon régióból - Karintia Kft. az AGROmashEXPO-n

03:46

Kitüntetett szójafajta a Pannon régióból - Karintia Kft. az AGROmashEXPO-n

2019. február 8. 07:58

Komoly sikert könyvelhetett el a 2019-es AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon a vasvári székhelyű Karintia Kft., a rendezvény termékversenyén ugyanis két díjat is bezsebelhettek. Logisztika kategóriában a pannon régióra nemesített szójafajtájuk, az Angelica érdemelt ki a Nemzetközi Termékfejlesztési díjat.

Mi lesz veled növényvédelem?

6:25

Mi lesz veled növényvédelem?

2023. december 12. 14:40

Mezőgazdasági növényeink egészségvédelme, vagyis a növényorvoslás helyzete meglehetősen változékony. A Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara hagyományos, és idén 18. alkalommal megrendezett Növényorvos napot a ,,Mi lesz veled növényvédelem” kérdéskör határozta meg. Meghatározó körülményeket teremtenek az európai uniós szabályozások, amelyek értelmében 2030-ig meg kell feleznünk a felhasznált növényvédő szerek mennyiségét.