A regeneratív mezőgazdaság élvonalában

Agrofórum Online
Fizetett tartalom

A regeneratív, vagy talajmegújító mezőgazdaság alapköveit hazánkban a kilencvenes években fektették le, és azóta egyre bővül a gyakorló gazdálkodók köre is, köszönhetően első sorban a Talajmegújító Gazdák Egyesületének, amely 2015 óta csapattá szerveződve, az információmegosztás és támogatás útján küzd azért, hogy a talaj védelmét előtérbe helyező gazdálkodási forma egyre nagyobb teret nyerhessen hazánkban is.

Az ébredező tagok száma egyre gyarapszik, de az út meglehetősen rögös a hosszú távú gondolkodást, állandó tanulást, a talajt élő rendszerként kezelő szemlélet elsajátítása során.

A regeneratív gazdálkodási irányt választók, átálló gazdálkodók körében a talajélet fenntartása, támogatása, a takarónövények használata, a talaj mélyműveléséhez használatos eszközök elhagyása mind fokozatosan kell, hogy megvalósuljon. Többek között a rendszer részét képező mezővédő erdősávok kialakítása, a talajéletet, a talaj szerkezetességét és annak vízmegtartó képességét támogató takarónövények használata hosszú távú műveletek, és gyakran lemondással jár, hiszen az ökológiai rendszer gyarapításába kell fektetnünk. A talajmegújító rendszer igazándiból az extrém időjárási körülmények során mutatja meg leginkább a különbséget a konvencionális gazdálkodási gyakorlathoz képest.

Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is
Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is (Fotó: Agrofórum)

Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is, ami köszönhető annak, hogy nemcsak hazánkban, hanem a világ más országaiban is jelentős problémát okoz a talajok romlása, amely orvoslásának egyik, ha nem egyedüli módja az ilyen gazdálkodási rendszerek alkalmazása.

A regeneratív mezőgazdaság számos elemből építkezik, de mindegyik alapja a talajnak, mint élő rendszernek a tisztelete, és az ennek megfelelő attitüd megvalósítása. Hogyha éveken keresztül, a megfelelő gyakorlat alkalmazása útján sikerül felépítenünk az egészséges talajunkat, a folyamat végén az állatokat is beengedhetjük a rendszerbe, de eddig a pontig számos lépés, tanulás, buktató vezet.

A regeneratív szemlélet elsajátítása során rendkívül fontos megismerni a talajunkat, komplex, talajtani– botanikai ismeretekre szükséges szert tennünk. A talajvédelem, és a környezet építése, valamint a jó haszonnal történő termelés mind jelentős tényezők a regeneratív gazdálkodásban.

A témában a Talajmegújító Gazdák Egyesületének tagjaival készítettünk riportot a VII. Talajélet Konferencián és Szakkiállításon Jakabszálláson.

A témában készült egyéb cikkeinket itt érhetik el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mire képes az orosz technika? - Tordason néztük meg a Versatile RSM 161 kombájnt

03:50

Mire képes az orosz technika? - Tordason néztük meg a Versatile RSM 161 kombájnt

2017. október 8. 21:07

Július közepén betakarítási bemutatósorozatot tartott az ország több pontján a Vektor Holding Kft., amelyek során a Versatile kombájnok néhány típusát próbálhatták ki a gazdálkodók éles, gyakorlati körülmények között. Az Agrofórum a tordasi rendezvényre kísérte el a forgalmazót, ahol megnéztük a Versatile RSM 161 betakarítógépet.

Így zárt a baromfi-, sertés-, juh-, húsmarha- és tejelő ágazat - Állattenyésztési évértékelő 2019

2020. február 2. 21:28

Az átlagosnál jobb évet zárt a magyar állattenyésztés 2019-ben, ám ez a kijelentés csak összességében állja meg a helyét, az ágazatokat külön-külön vizsgálva sokkal árnyaltabb a kép. A baromfi tekintetében például jól indult az esztendő, a zárás viszont elmaradt a várakozásoktól - és akkor még nem is volt képben a januárban több helyen megjelenő madárinfluenza.

"Nagyon szépek, egészségesek a csövek" - KWS újdonságok testközelből (Mélykút)

03:59

"Nagyon szépek, egészségesek a csövek" - KWS újdonságok testközelből (Mélykút)

2019. október 7. 21:08

Szűcs Róbert családjával 250 hektáron gazdálkodik a Bács-Kiskun megyei Mélykút térségében. A repce, az őszi búza és az őszi árpa mellett a legfontosabb növényük a kukorica, amit az idei szezonban is a területük 40%-án vetettek el. Ennek köszönhetően a fajtaválasztás különösen fontos, hiszen a bevétel jelentős részét is ez a kultúrnövény adja.

Mely pH sávban a legaktívabbak a hasznos talajlakók? Eláruljuk! - Calmit meszezés a talajokért

2023. február 5. 09:24

A Calmit Hungária Kft. mezőgazdasági üzletága talajjavító mésztermékek értékesítésével, valamint talajjavítási szaktanácsadással foglalkozik.

Három kombájn a repcetáblán - Így zajlott az aratás Chernelházadamonyán

04:24

Három kombájn a repcetáblán - Így zajlott az aratás Chernelházadamonyán

2019. augusztus 25. 21:34

A Kőszeghez közeli kis falu, Chernelházadamonya határában egyszerre négy kombájn vágta a repcét júliusban - ebből három CLAAS betakartógép egyetlen közepes méretű táblán dolgozott. A majdnem 2000 hektáron gazdálkodó Répcevölgye 2001 Kft.-nél idén 460 hektáron termett repce, amit körülbelül 4 tonnás eredménnyel tudtak betakarítani.

Így kerül a földekre az értékes hígtrágya

2021. május 4. 07:19

Évente többezer köbméter szerves hígtrágyát juttat ki földterületeire a sertéstartással is foglalkozó Bácsalmási Agráripari Zrt. Ennek a feladatnak a hatékony elvégzésére vásároltak egy a Fliegl VFW 25 000-es tartálykocsit, ami megbízhatóan végzi el a rábízott feladatot.