Öntözés nélkül elképzelhetetlen!
2021. szeptember 17. 11:21
Agrofórum Online
Megosztás
A nyár folyamán rendszeresen öntözték a Kalocsa térségi földeket a helyi gazdálkodók, az aszály miatt enélkül szinte elképzelhetetlen lett volna a termelés. A költségek azonban hatalmasak, aminek enyhítésére Fajsz környékén összefogtak a növénytermesztők, és létrehozták Magyarország egyik legújabb öntözési közösségét.
Középpontban a talajélet: tápanyag-utánpótlás vinaszra és melaszra alapozva
A hagyományos tápanyag-kijuttatás kapcsán a termelők az útkeresés fázisában vannak - vélik a VulcanAgro szakemberei, akik szerint a talajélettel kellene sokkal többet foglalkozni. A tápanyagok kijuttatásánál ugyanis fontos, hogy azok szervesen be tudjanak kapcsolódni a talaj életébe. A vinaszra és melaszra alapozott termékek felhasználása sokrétű lehet. Alkalmazhatók például a teljes felületen, nagy mennyiségben, akár 300-500 liter/hektár dózisban, egyfajta alaptrágyaként, de használató célzottan, koncentráltan, sávos kijuttatással a vetendő növénysor alatt is vagy a vetéssel egymenetben, starterként.
Borsó vetőmag-előállítás profi technológiával - szélsőségek között is
Május végén szépen virágzott a borsó a 900 hektáron hagyományos szántóföldi növényeket termesztő Gergely Farm egyik tábláján. A Borsod megyei Gesztely térségében működő agrárvállalatnál majdnem két évtizede foglalkoznak zöldborsó vetőmag-előállítással. Mivel a kultúra kifejezetten jövedelmező, és a búza előveteményének is kiváló, így a technológiára évről évre különösen nagy figyelmet fordítanak.
Egyre több birs terem hazánkban
Nevezzük birsalmának vagy birskörtének ezt az egyik legizgalmasabb őszi kincsünket, egy biztos, páratlan aromája egykor egészen hétköznapinak számított az őszi parasztházak kályha illattal telített légterét fűszerezve.
10 tonnás kukorica talajművelés nélkül - No-till és min-till növénytermesztés Somogyban (I. rész)
Magyarországon csak nagyon kevesen hisznek a minimum till, illetve a no till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési technológiában. Pusztakovácsiban azonban egy 400 hektáros gazdaságban már évek óta folyamatban van az átállás, a talajművelő eszközöknek egyre kevesebb szerepe van a somogyi táblákon, a munkájukat ugyanis a takarónövények és a talajlakó élőlények veszik át. Azon a területen is, ahol október végén zúgott fel a kombájn, és hektáronként nettó 10,3 tonna kukoricát takarított be.
Permetezés a kukorica kártevői ellen
2020. augusztus 17. 20:46
A növényvédelemre az aratási szezon csúcsidejében is összpontosítani kell, a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke ugyanis nem vár arra hogy a kombájnok leálljanak. A Szerencsi Mezőgazdasági Zrt.-nél éppen ezért július első napjaiban is rovarcsapdával figyelik a kártevők populációit. A gazdaságban 1500 hektáron termesztenek siló és szemes kukoricát, amit az állatok takarmányozása mellett humán felhasználásra is értékesítenek. A toxinmentesség éppen ezért rendkívül fontos, a gombabetegségek megelőzésében pedig az egyik kiemelt feladat a rovarkártételek minimalizálisa.