Talajművelés és vetés gyorsan, precízen, hatékonyan – Väderstad szántóföldi bemutató

Agrofórum Online

A svéd Väderstad magyarországi képviselete 1998 óta minden évben megtartja szántóföldi gyakorlati bemutatóját. Olyan hagyomány ez, amit nem lehet megszakítani, a gazdák pedig – a kiemelkedő részvételből következtetve – maguk is várják ezeket a találkozási lehetőségeket.

Idén a zalai Dióskál, a tolnai Gerjen, valamint (hogy Kelet-Magyarország se maradjon ki a sorból) Hajdúböszörmény adott otthont a rendezvénysorozatnak. Az időzítés ezúttal is tökéletesen sikerült, hiszen július utolsó hetében már lementek az aratások, a repce alapművelések viszont még nem kezdődtek el, így a termelők időt szakíthattak a gyakorlati gépbemutatókra.

A Väderstad célja az, hogy mindig az adott időszaknak megfelelő technológiákat mutassa be az érdeklődőknek. Az állógépes bemutatón a gabona- és szemenkénti vetőgépekre helyezték a hangsúlyt.

Rapid gabonavetőgép
Rapid gabonavetőgép

Mozgógépes bemutatón szerepelt a Carrier rövidtárcsa család számos tagja, így az eredeti verzió mellett a továbbfejlesztett Carrier XT, és a nagyobb (510 vagy 610 mm átmérőjű) tárcsalapokkal rendelkező Carrier XL család egyik modellje.

Carrier XT rövidtárcsa
Carrier XT rövidtárcsa

A kultivátorok terén is folyamatosan bővül a paletta, tavaly mutatták be a Cultus HD munkagépet, amely 3 és 5,25 méter közötti munkaszélességben érhető el. A nagy vonóerőt biztosító traktorok mögé és kötött talajviszonyok esetében is tudnak tehát ajánlani immár függesztett kivitelű nehéz szántóföldi kultivátorokat. A TopDown kultivátor sem maradhatott otthon, az éppen 20 éve bemutatott munkagép 3–7 méteres változatokban érhető el, és akár 40 cm mélységben is képes dolgozni.

TopDown kultivátor
TopDown kultivátor

A Väderstad kiállította az Extract V sorközművelő kultivátorát is, amely új területet képvisel a kínálatában. Széles spektrumon mozogva képes a 75 cm-es kapás sortávtól kiindulva a legkisebb, 22,5 cm-es sortávban történő munkavégzésre egyaránt.

Extract V sorközművelő kultivátor
Extract V sorközművelő kultivátor

A rendezvényen jelen volt a hazai talajok elismert szakembere, Dr. Birkás Márta professzor asszony, akitől a gazdák megtudhatták, milyen talajművelési módszerekkel védekezhetnek az időjárási szélsőségek káros hatásai ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A csodák fűszereskertje: a Sudár Birtok

2021. június 24. 09:40

Virágzik a mocsári nőszirom a Győrújfalu határában csordogáló, békáktól hangos csatorna partján. Néhány méterrel arrébb egy mocsári teknős napozik, a csalánosban pedig nyüzsögnek a különböző rovarok, pókok. A fűszereskertben pedig már lila virágot hozott a metélőhagyma és a zsálya, de a kakukkfű is kidíszítette magát május utolsó napjaira. Idilli környezet, csodás nyugalom, és a természet tisztelete, szeretete árad itt minden egyes növényből, minden egyes rögből. A 6,5 hektáros Sudár Birtokon vagyunk ahol a bio fűszer- és gyógynövények termesztése mellett szemléletformálás és környezeti nevelés is zajlik.

Egészséges és finom is a fürjtojás - de hogyan kell tartani a madarakat?

2020. október 19. 08:54

Kovács Dóráék lassan tíz éve tartanak és tenyésztenek fürjet, ami igazi szenvedélyükké vált, így nem véletlen, hogy sok tapasztalatot gyűjtöttek az apró, ám annál különlegesebb madárfajról.

KWS új generációs kukoricahibridek 2019-ben! (Hevesi István, Mindszent)

2018. október 8. 06:03

A KWS Magyarország Kft. a 2019-es szezonra három új kukoricahibridet mutat be a magyar gazdálkodóknak. A KWS SMARAGD, a KWS KASHMIR, a KWS DURANGOa KWS Kukorica Teszt Akadémia program részeként 2018-ban többek között a Csongrád megyei Mindszent térségében is bizonyíthatott.

Robot fejőgép, agrárvilágítás, nyakfogó... - Hat állattenyésztési innováció Hódmezővásárhelyről

07:26

Robot fejőgép, agrárvilágítás, nyakfogó... - Hat állattenyésztési innováció Hódmezővásárhelyről

2019. május 15. 14:37

A magyar állattenyésztő szakma legnagyobb, legrangosabb eseményét rendezték meg Hódmezővásárhelyen május 8. és 10. között. Az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon ezúttal is számos fajtabemutató és showbírálat várta az érdeklődőket a baromfiktól a hús- és tejelő marhákig, de traktorokból, takarmánykezelő gépekből és egyéb technológiai eszközökből sem volt hiány.

Hatékony is lehet a fenntarthatóság? - John Deere gépek a talajvédelmi bemutatón

2022. június 15. 17:13

Talajvédelmi technológiai megoldásokkal, a szélsőséges környezeti viszonyoknak is jobban ellenálló fajtákkal, és jövőbemutató megoldásokkal várta a termelőket a KITE Zrt. a mezőfalvai NAK Szántóföldi Napokon. Hogyan lehet hatékony a fenntarthatóság? - többek között erre a kérdésre próbáltak választ adni a vállalat szakemberei a Green Deal kapcsán is.

Háború és gépek - Hektár podcast #2

2022. március 29. 09:41

Lesz alkatrész a keleti Belarus-MTZ traktorokba? És a nyugati gépekbe? Mi a helyzet a használt géppiacon, és jönnek-e az új traktorok? Milyen kihívások állnak a magyar gépgyártók előtt?

Rémen nem bízzák a véletlenre az őszi búza termesztését

2022. május 25. 12:01

A 2022-es aszályos tavaszt is segített átvészelni az FMC RhizoMagic növénykondíciónálója a rémi Görhöny Kft.-nél, ahol már korábban kiváló, számszerűsített tapasztalatokat szereztek a készítménnyel kapcsolatban. A Bács-Kiskun megyei agrárvállalatnál nagyjából 1200 hektáron foglalkoznak szántóföldi növénytermesztéssel, és semmit nem bíznak a véletlenre - az új termékeket is csak a saját tesztek elvégzése után kezdik üzemi szinten használni.

Kukorica direktvetés bírborherébe - Újabb no-till terület Somogyban

2021. június 9. 07:31

Május elején szépen zöldellő bíbor here takarónövénybe vetették a kukoricát a Somogy megyei Pusztakovácsi határában. A helyi homokos, illetve homokos vályog talajjal borított területeken már évek óta folynak kísérletek nagyüzemi körülmények között a no-till, vagyis a talajművelést teljesen elhagyó rendszerrel kapcsolatban. Berend Ferenc régóta alkalmazza a fenntartható, talajvédő módszert, ám ez a tábla nem most az övé. Gelencsér Balázs és unokatestvére, Sudár László évek óta figyeli a környéken zajló tesztelek, 2021-re pedig elhatározták: saját tapasztalatokat szereznek a no-tillről.