Ház, táj blog

Kutyáink és macskáink tiltólistája – ezek ne szerepeljenek az étrendjükben!

Agrofórum Online

Sok háztartásban napi szinten előfordul, hogy az ebédből, a vacsorából vagy a főzésből megmaradt ételmaradék vagy „potyadék” válogatás nélkül a macska vagy kutya táljában landol. Ez alapvetően nem probléma, hiszen ezeknek az élelmeknek a jelentős része alkalmas kedvenceink táplálására, de nem szabad mindent és minden mennyiségben eléjük tennünk! Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!

Felelős állattartóként nagyon fontos tudnia minden gazdinak, hogy mit szabad, és mit nem szabad enni adnunk a házi kedvenceinknek. Némely, emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszer egyenesen méreg a számukra, mert a szervezetük máshogy, vagy egyáltalán nem tud megbirkózni a másfajta táplálékkal és a bennük lévő anyagokkal.

A következő táblázatban szerepelnek azok az élelmiszerek és anyagaik, amelyeket semmiképpen ne adjunk az állatainknak. A „Jó tudni!” között szerepel, hogy melyik állat táljába ne kerüljön az adott táplálék, és az is, hogy mit okoz az állat szervezetében az elfogyasztása.

ÉlelmiszerÁllatra veszélyes hatóanyag, összetevőJó tudni!
Kakaó, csokoládéTeobromin (alkaloid vegyület)A kutya és a macska szervezete is lassan tudja kiválasztani és megemészteni. Már kis mennyiség is hányást, hasmenést és fokozott ivási ingert eredményez. Gyorsan bekövetkezik a mérgezés. Nincs ellenszere, ami semlegesítené a szervezetükben a hatóanyagot.
Kávé, tea, kóla, energiaitalKoffein (kávé, tea, kóla, energiaital), teofillin (tea)A kutya és a macska idegrendszere is érzékenyen reagál ezekre az élénkítő vegyületekre.
Alkoholos italok, tinktúrákAlkoholAlkoholos italok (pl.: tömény szeszes italok, koktélok, sör, bor), alkoholtartalmú édességek (duplán tilos!), táplálékkiegészítők is idetartoznak. A kutya vagy macska méretétől függően már pár ml is hányást, hasmenést okozhat! Súlyos esetben nehézlégzés, kóma és halál is bekövetkezhet!
Emberek számára készített gyógyszerkészítményekTerméktől függ (pl. egyes fájdalomcsillapítókban koffein)Semmi esetre se adjunk semmilyen állatunknak emberek számára felírt vagy kiváltott gyógyszert, csak az állatorvos utasítására, nagyon ügyelve az ajánlott dózis betartására!
Fűszerek, gyógynövényekMagas, koncentrált hatóanyag-tartalomA kisgyermekek és a nálunk kisebb testtel rendelkező állatok is mérgezéses tüneteket produkálnak már egy kis szerecsendiótól, fűszerként használt borókabogyótól vagy diófa leveléből készült teától is!
Szobanövények egyes részeiNövényfajtól függően mérgező hatóanyagokSzámos növényfaj levele, termése vagy virága mérgező!
Nyers disznóhús, vadhúsokParaziták (vírusok, baktériumok)A herpeszvírus egyik fajtája az álveszettség nevű betegséget okozza, amely a kutyák, macskák és a fiatal sertések esetében mindig halálos kimenetelű!
Nyers tésztaKelésben lévő tésztában található élesztő és a képződő gázokHa a kutya vagy a macska ellop egy kis kelésben lévő tésztát, a szervezete melegének hatására rohamléptekben elkezd dolgozni az élesztő, ennek során végig az emésztőrendszeren gázok képződnek, amely komoly görcsökhöz vezet.
Sajt, joghurtLaktózKutyák esetében komoly emésztési problémákat okozhat, ezért mindenféle formában kerüljük ezeket a termékeket (pl.: penészes, zsíros sajt, ízesített joghurt stb.)!
Rágó, cukormentes cukor, mogyoróvajNyírfacukor (édesítőszer), más néven xillit, xilitolNagyon gyorsan megemeli az inzulinszintet, és májelégtelenséget okozhat kutyánál, macskánál, sőt kecskénél, szarvasmarhánál és nyúlnál is! Fogyasztás után szédülés, hányinger, szomjúság, kettős látás, gyengeség, ájulás lép fel.
HagymafélékN-propil-diszulfidMérgező vegyület a macskák számára! Vérszegénységet okozhat a szervezetükben. Nyersen semmiképpen ne kerüljön eléjük!
Burgonyafélék (paradicsom, padlizsán, paprika, burgonya)Szolanin (szteránvázas glikoalkaloid)Macskáknál súlyos esetben a központi idegrendszer bénulásához vezethet. Nyersen semmiképpen ne kerüljön eléjük!
Sóska, rebarbaraKalcium-oxalátKutyák számára mérgező, idegességet, remegést és veseköveket is okozhat.
AvokádóPersinA növény minden része tartalmazza, sok állat számára mérgező (kecske, juh, hal, madarak, kutya, macska).
Romlott élelmiszerek (penészes ételmaradék, avas magvak, bűzlő táp)Élelmiszerekben előforduló gombák által termelt méreganyagok – mikotoxinok, VomitoxinAz idetartozó aflatoxin mogyorófélékben, gabonában fordul elő leggyakrabban. Májkárosító, rákos daganatok kialakulásáért is felelhet. A vomitoxint Fusarium gombafajok termelik, gabonában fordulhat elő, súlyosan károsítja az immunrendszert.
Szilánkosan törő (főként baromfi) csontok, apró csontok, csöves csontok, halszálkákKemény, hegyes darabkákA kutyák a legtöbb esetben pár roppantás után már le is nyelik a csontdarabokat, amik ha szilánkosan törnek, nagyon komoly sérüléseket okoznak a nyelőcsőben, gyomorban, belekben.

A legtöbb fenti élelmet nagyon kívánják ők is, ezért ne tegyük számukra elérhető távolságba, mert akármilyen káros a számukra, egy csokitáblát nem fognak félbehagyva otthagyni.

A kölyökkutyáknak minden tiltott élelemből kevesebb is elég a bajhoz

Csak óvatosan!

A kutyák és a macskák közül is sokan érzékenyek a laktózra, nem képesek megemészteni a tejben található tejcukrot. Náluk a tej fogyasztása rosszullétet, hányást, hasmenést is okozhat, ezért ha ezt tapasztaljuk az állatunknál, mellőzzük nála a tejet!

A csokoládét vagy kakaót tartalmazó sütemények nagyon eltérő mértékben tartalmazzák a káros hatóanyagokat, és ugyan ki tudná megállni, hogy egy családi rendezvény alkalmával ne adjon egy kis kóstolót a család négylábú tagjának? Teljesen érthető a dolog, azonban a nagy arányban csokoládéból álló torta vagy süti akkor is tiltólistás marad, ezért el a mancsokkal az ünnepi desszerttől!

A kutyák és macskák emésztőrendszere nagyban különbözik a miénktől – óvakodjunk a kísérletezéstől!

Még rejtély

Eddig nem sikerült megfejteni, hogy a szőlőben és a mazsolában milyen hatóanyag ártalmas a kutyák részére, mindenesetre az állat méretétől függően már pár szem elfogyasztása után is mérgezés tünetei jelentkeznek. Súlyos mérgezés esetén gyengeség és billegő, bizonytalan járás is megfigyelhető. Sajnos a mérgezés következményei nem „állnak meg” a hányás, hasmenés, étvágytalanság hármasánál, hanem gyógyíthatatlan vesekárosodás is fellép.

Egy óvatlan pillanatban elcsenhetnek valamit az asztalról…

Ha a fentiek közül valamelyikhez mégis sikerült odaférkőznie, és jól megdézsmálnia a kutyánknak vagy macskánknak, azonnal forduljunk állatorvoshoz!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Mérgező gyomnövények II. – nadragulya, foltos bürök, kaukázusi medvetalp

2021. március 29. 04:39

Ne adjunk esélyt a mérgező gyomnövényeknek, hogy a kertünkbe kerülve vagy a tavaszi-nyári kirándulásaink alkalmával érintkezésbe kerüljünk mérgező hatóanyagaikkal. Ismerjük meg a leggyakrabban előforduló fajokat, hogy idejében felismerjük őket és megelőzhessük vagy hamar orvosolni tudjuk a bajt!

Mely növények hagymáit, gumóit szükséges felszednünk ősszel?

2019. november 1. 11:17

Melyek azok a dísznövény fajok, amelyek gumója, hagymája, gyöktörzse nem vészeli át kertünkben a telet? Milyen teendőink vannak a felszedés során? Hogyan tároljuk ezeket a növényi szerveket?

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – Október

2023. október 11. 08:40

Bár egyre hűvösebbre és csapadékosabbra fordult az ősz idén, továbbra is örvendhetünk a kert kincseinek az októberben szezonális zöldségek és gyümölcsök sokaságával. Lássuk, mit tudnak a hónap sztárjai, a fekete berkenye és a csicsóka!

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – A házi rozsdafarkú és az őszapó

2022. január 22. 04:36

Az elmúlt napokban és hetekben ismét a téli időjáráshoz méltó havazás, mínuszok és benépesült madáretetők köszöntenek minket reggelente. Ismerkedjünk meg az etetők ritkább vendégeivel is, hátha szerencsénk lesz hozzájuk! Mit kell tudni az őszapóról és a házi rozsdafarkúról?